Zdolności manualne, które powinno zdobyć dziecko

Rozwój dziecka to długotrwały, wieloetapowy proces. By twoje dziecko w prawidłowy sposób rozwijało swoje zdolności manualne, warto zastosować dodatkowe ćwiczenia, które usprawniają motorykę oraz rozwój umysłowy. W jaki sposób prawidłowo rozwijać koordynację ruchową malucha i poprawiać precyzję jego ruchów? Podpowiadamy poniżej.

Zdolności manualne, które powinno zdobyć dziecko

Sposoby rozwoju zdolności manualnych dzieci

Koordynacja wzrokowo ruchowa to integralny element rozwoju zdolności manualnych. Pierwsze czynności, jakie wykonuje dziecko – takie jak sięganie po grzechotkę lub utrzymywanie jednego przedmiotu przez dłuższą chwilę – to właśnie podstawowe kroki na drodze rozwoju koordynacji ruchowej. Dopiero w ósmym miesiącu życia maluch jest w stanie używać obu rączek do wykonywania czynności, jednak nadal jedna z dłoni jest dominująca. Dzieci w wieku przedszkolnym w zakresie motoryki potrafią już znacznie więcej. Stawiają pierwsze kroki w rysowaniu i pisaniu oraz swobodnie bawią się kilkoma zabawkami na raz. W jaki sposób stymulować rozwój zdolności manualnych u małego brzdąca? Najlepszym sposobem na naukę jest przecież zabawa.

Zabawy, które wspomagają rozwój dziecka

Doskonałym treningiem umiejętności manualnych jest np. budowanie z klocków. Dodatkowo ta prosta zabawa pobudza wyobraźnię przestrzenną malucha. Zabawy w rzucanie i łapanie piłki również mają pozytywny wpływ na koordynację ruchową. Dla starszych dzieci dobrym sposobem, łączącym zabawę z nauką, są proste gry planszowe, gdyż już samo przesuwanie pionków po planszy wpływa pozytywnie na ich rozwój. Wszystkie wyżej wymienione zabawy pomagają w skoordynowaniu wzorku z precyzyjną czynnością, dzięki czemu dziecko uczy się planować swoje ruchy. Więcej przydatnych informacji na ten temat można znaleźć w innej publikacji: „Jak rozwijać zdolności manualne dziecka z PKU”.

Codzienne czynności a rozwój zdolności manualnych

Zdolności manualne rozwijają się w naturalny sposób, podczas gdy dziecko wykonuje codzienne czynności, takie jak samodzielne jedzenie, zakładanie ubrań czy mycie zębów. Dlatego też, nawet jeśli nasz mały człowiek potrzebuje nieco więcej czasu do tego, by wykonać nawet proste czynności, starajmy się go nie wyręczać. Warto również angażować malucha w drobne prace domowe, takie jak np. podlewanie kwiatów czy zbieranie swoich zabawek po zakończonej zabawie. Wszystkie te czynności wspomagają sprawność manualną naszych milusińskich.

Zabawy plastyczne

Doskonałym sposobem na rozwój zdolności manualnych dziecka są zabawy plastyczne i sensoryczne – rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny lub ciastoliny. Warto pozwolić dziecku na wesołą twórczość, nawet jeśli będzie ona koślawa. Niech malec rysuje tak, jak mu się podoba.

A w co bawić się na dworze, żeby dziecko było bardziej sprawne?

Idealnym miejscem, w którym pociecha może ćwiczyć na dworze, jest plac zabaw. Można tam wspinać się na drabinkach, huśtać się, balansować i łapać równowagę w parku linowym itd. Przyrządy, a przede wszystkim ich wysokość, powinny być dostosowane do wieku dziecka. Pamiętaj również, by na placu zabaw nie spuszczać swoich pociech z oczu.

Warto mieć na uwadze, że prawidłowy rozwój dzieci w pierwszych miesiącach i latach życia to niezwykle ważny element wychowawczy, którego nie należy bagatelizować.

Masa solna – 6 prostych i sprawdzonych przepisów oraz TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Masa solna – 6 prostych i sprawdzonych przepisów oraz TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Prosty przepis na masę solną to podstawa na udaną zabawę z dziećmi w domu, ale także na wykonanie oryginalnych solnych dekoracji. Ciasto solne cieszy dzieci niezależnie od czasów i aktualnego technologicznego postępu, Ta masa plastyczna wykonana z naturalnych składników jest także bezpieczną zabawą dla alergików. Dla dorosłych zaś bywa sposobem na stworzenie niepowtarzalnych solnych wyrobów. Ozdoby z masy solnej są doskonałą świąteczną dekoracją lub prezentem. Poniżej przedstawiamy 6 różnych przepisów na masę solną: podstawowy, a także przepis na masę utwardzoną, kolorową, z olejem lub mąką ziemniaczaną. Znajdziecie tutaj także pomysły na wykorzystanie ciasta solnego jako ozdoby, figurki oraz jako zabawa dla dzieci.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (107 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Biomedka  24 lipca 2020 08:07

  Jestem wdzięczna moim rodzicom, że tak wspaniale zadbali o to, abym miała odpowiednia ilość bodźców i zabawki edukacyjne. I zdecydowanie stawiali na książeczki. ☺

  Odpowiedz
 2. janka1312  24 lipca 2020 20:02

  trzeba dbać o dziecko a nie tylko liczyć na przedszkole 🙂

  Odpowiedz
 3. muhomorek  29 lipca 2020 20:19

  Obawiam się, że ostatnio większość manualnych rzeczy wykonywanych przez dzieci ogranicza się do obsługi smartfona:(

  Odpowiedz
 4. Sylwia  31 lipca 2020 16:52

  Aby rozwijać zdolności manualne mojej córci kupiłam jej tablicę edukacyjną toyz. Służy do pisania, przyczepiania magnesów, ćwiczy małą rączkę, więc w sam raz jako przygotowanie przyszłego przedszkolaka

  Odpowiedz
 5. Renia  5 sierpnia 2020 13:56

  Często wykonujemy manualne ćwiczenia z dzieciakami. Kupiłam im w tamtym tygodniu drewniane zestawy Małego Konstruktora junior od alexandra do samodzielnego złożenia. W tym wypadku trzeba skręcać kolorowymi śrubkami drewniane deseczki, także to jest manualne zajęcie, które pochłonęło moje szkraby.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany