Zdolności manualne, które powinno zdobyć dziecko
Rozwój dziecka to długotrwały, wieloetapowy proces. By twoje dziecko w prawidłowy sposób rozwijało swoje zdolności manualne, warto zastosować dodatkowe ćwiczenia, które usprawniają motorykę oraz rozwój umysłowy. W jaki sposób prawidłowo rozwijać koordynację ruchową malucha i poprawiać precyzję jego ruchów? Podpowiadamy poniżej.
Sposoby rozwoju zdolności manualnych dzieci
Koordynacja wzrokowo ruchowa to integralny element rozwoju zdolności manualnych. Pierwsze czynności, jakie wykonuje dziecko – takie jak sięganie po grzechotkę lub utrzymywanie jednego przedmiotu przez dłuższą chwilę – to właśnie podstawowe kroki na drodze rozwoju koordynacji ruchowej. Dopiero w ósmym miesiącu życia maluch jest w stanie używać obu rączek do wykonywania czynności, jednak nadal jedna z dłoni jest dominująca. Dzieci w wieku przedszkolnym w zakresie motoryki potrafią już znacznie więcej. Stawiają pierwsze kroki w rysowaniu i pisaniu oraz swobodnie bawią się kilkoma zabawkami na raz. W jaki sposób stymulować rozwój zdolności manualnych u małego brzdąca? Najlepszym sposobem na naukę jest przecież zabawa.
Zabawy, które wspomagają rozwój dziecka
Doskonałym treningiem umiejętności manualnych jest np. budowanie z klocków. Dodatkowo ta prosta zabawa pobudza wyobraźnię przestrzenną malucha. Zabawy w rzucanie i łapanie piłki również mają pozytywny wpływ na koordynację ruchową. Dla starszych dzieci dobrym sposobem, łączącym zabawę z nauką, są proste gry planszowe, gdyż już samo przesuwanie pionków po planszy wpływa pozytywnie na ich rozwój. Wszystkie wyżej wymienione zabawy pomagają w skoordynowaniu wzorku z precyzyjną czynnością, dzięki czemu dziecko uczy się planować swoje ruchy. Więcej przydatnych informacji na ten temat można znaleźć w innej publikacji: „Jak rozwijać zdolności manualne dziecka z PKU”.
Codzienne czynności a rozwój zdolności manualnych
Zdolności manualne rozwijają się w naturalny sposób, podczas gdy dziecko wykonuje codzienne czynności, takie jak samodzielne jedzenie, zakładanie ubrań czy mycie zębów. Dlatego też, nawet jeśli nasz mały człowiek potrzebuje nieco więcej czasu do tego, by wykonać nawet proste czynności, starajmy się go nie wyręczać. Warto również angażować malucha w drobne prace domowe, takie jak np. podlewanie kwiatów czy zbieranie swoich zabawek po zakończonej zabawie. Wszystkie te czynności wspomagają sprawność manualną naszych milusińskich.
Zabawy plastyczne
Doskonałym sposobem na rozwój zdolności manualnych dziecka są zabawy plastyczne i sensoryczne – rysowanie, malowanie, lepienie z plasteliny lub ciastoliny. Warto pozwolić dziecku na wesołą twórczość, nawet jeśli będzie ona koślawa. Niech malec rysuje tak, jak mu się podoba.
A w co bawić się na dworze, żeby dziecko było bardziej sprawne?
Idealnym miejscem, w którym pociecha może ćwiczyć na dworze, jest plac zabaw. Można tam wspinać się na drabinkach, huśtać się, balansować i łapać równowagę w parku linowym itd. Przyrządy, a przede wszystkim ich wysokość, powinny być dostosowane do wieku dziecka. Pamiętaj również, by na placu zabaw nie spuszczać swoich pociech z oczu.
Warto mieć na uwadze, że prawidłowy rozwój dzieci w pierwszych miesiącach i latach życia to niezwykle ważny element wychowawczy, którego nie należy bagatelizować.