Zdjęcie Ołeny Zełenskiej na okładce “Vogue” wywołało kontrowersje. Na odpowiedź tysięcy kobiet nie trzeba było długo czekać – #Sitlikeagirl

Na okładce najnowszego amerykańskiego “Vogue” pojawiła się Pierwsza Dama Ukrainy, Ołena Zełenska. Zdjęcie okładkowe autorstwa Anny Leibovitz wzbudziło wiele kontrowersji ze względu na sposób… siedzenia Ołeny. Wielu internautów zauważyło, że Pierwsze Damie “nie wypada” siedzieć w taki sposób. Jest to “nieeleganckie” i “niekobiece”. Na odpowiedź kobiet broniących Ołeny Zełenskiej nie trzeba było długo czekać.

Jednym z najpopularniejszych hashtagów tego weekendu stał się hashtag #sitlikeagirl. Jest to odpowiedź kobiet z całego świata – zwłaszcza Ukrainek – na falę krytyki wobec żony Prezydenta Ukrainy. Na ten moment pod tym hashtagiem na Instagramie znajdziemy już ponad 5 tys. zdjęć. Kobiety siedzą na niej w dokładnie takiej samej pozycji jak Ołena Zełenska.

Fot. East News, Szczyt Pierwszych Dam i Gentelmenów w Kijowie

#Sitlikeagirl, czyli “siedzę jak dziewczyna!”

Na Instagramie pod hashtagiem #sitlikieagirl można znaleźć tysiące zdjęć kobiet w każdym wieku i w wielu różnych sytuacjach. Łączy je jedno – każda z nich siedzi w tej samej pozycji. Na zdjęciu często jest oznaczana również Pierwsza Dama Ukrainy, żeby nikt nie miał wątpliwości, że zdjęcie nawiązuje do okładkowego zdjęcia “Vogue” i jest wyrazem poparcia dla Ołeny Zelenskiej.

Kobiety na Ukrainie mogą żyć tak, jak chcą, siedzieć tak, jak im się podoba i robić to, co uważają za konieczne. – podpis pod zdjęciem ziborova.t

Życie zwycięży śmierć bez względu na to, w jakiej pozycji siedzisz – marichka.chichka

Krytyka sposobu siedzenia Ołeny Zelenskiej jest o tyle zaskakująca, że w ostatnich latach, wydawać by się mogło, że feminizm i to, czy kobiecie “coś wypada” lub nie, w mediach społecznościowych i w świecie fashion oraz beauty został odmieniony chyba przez wszystkie przypadki. Tymczasem żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego została skrytykowana za łączenie glamouru z wojną (tak dla „Wirtualnych Mediów” wypowiedziała się na ten temat Aleksandra Sobczak, redaktorka „Gazety Wyborczej”). 

Kobiety w armii, czyli bohaterki na froncie. W Ukrainie prawie 20% wojska to kobiety

Kobiety w armii, czyli bohaterki na froncie. W Ukrainie prawie 20% wojska to kobiety

O tym nie mówi się szczególnie często. W morzu napływających do nas informacji o tym, co dzieje się w Ukrainie i na fotografiach reporterskich rzadko widzimy “kobiecą twarz wojny”. Tymczasem wojsko ukraińskie niemal w 20% stanowią kobiety, które teraz stanęły na pierwszej linii frontu. Są prawdziwymi bohaterkami!

Kontrowersyjna sesja zdjęciowa Ołeny Zelenskiej dla  “Vogue”

Sesja zdjęciowa dla “Vogue” wykonana przez fotografkę Annę Leibovitz wzudziła wiele kontrowersji. Wiele komentujących osób zarzuca parze prezydenckiej “robienie PR na wojnie” i pozowanie do “wymuskanych zdjęć” podczas, gdy ich codziennie w Ukrainie wciąż giną ludzie. Modowa sesja w wojennych dekoracjach może brzmieć kontrowersyjnie, ale po raz kolejny zwraca oczy Zachodu na sytuację w Ukrainie. Największe kontrowersje wzbudziła jednak poza Ołeny Zełenskiej. Kobieta siedzi w rozkroku, lekko pochylona do przodu. Według przeciwników jest to poza niezgodna z etykietą. 

Do akcji #Sitlikeagirl zainicjowanej przez Ukrainki dołączają się kobiety z całego świata, w tym Polki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (42 głosów, średnia: 4,71 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. agasam9  2 sierpnia 2022 16:53

  mogli sobie odpuścić 🙁

  Odpowiedz
 2. as_sa  3 sierpnia 2022 09:10

  Szczerze mówiąc nie wiem o co ten bulwers. Wypada czy nie wypada. Na Ukrainie obecnie są dużo ważniejsze problemy niż to co pierwszej damie wypada siedzieć w ten czy inny sposób 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

  Odpowiedz
 3. janka1312  4 sierpnia 2022 07:05

  uwielbiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany