Zdjęcia do wywołania: jak je wybrać? Które warto wywołać?

Rozwój fotografii cyfrowej sprawił, że obecnie niemal każdy posiada wysokiej jakości aparat, którym wykonuje duże ilości zdjęć. Zwykle fotografie te składowane są w pamięci smartfonów, komputerów, czy na innych nośnikach (dyski, pendrive’y, karty pamięci oraz w chmurze). Chęć wywołania zdjęć wiąże się z koniecznością przewertowania często tysięcy plików. Selekcja fotografii z cyfrowych archiwów nie jest procesem łatwym, jednakże postępując według pewnego schematu można sprawnie wyłonić zestaw najlepszych ujęć. Jak wybrać zdjęcia do wywołania? Praktyczne porady znajdują się w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

pixabay.com

Zasady skutecznej selekcji zdjęć do wywołania

Przeanalizowanie setek, a nawet tysięcy plików zdjęciowych to zadanie niełatwe, wymagające maksymalnej koncentracji. Do jego przeprowadzenia warto wykorzystać ogólnie dostępne programy, które ułatwią poruszanie się po fotograficznym archiwum. Selekcja zdjęć może być też realizowana bez użycia oprogramowania. Wystarczy stworzyć nowy folder, do którego przekopiowywane są pliki zdjęciowe. Wybór metody zależy już od samego użytkownika.

Niezwykle istotne jest, by wybór zdjęć odbywał się wedle kilku ważnych etapów. Przede wszystkim należy dokonać importu plików do programu, lub przekopiować je do folderu, w którym wykonywana będzie selekcja. Następnie przechodzi się do selekcji wstępnej oraz kolejnych przeglądów zasobów – bardziej szczegółowych. Fotografie wybrane do wywołania warto także poddać obróbce, by finalny efekt był w pełni zadowalający.

W trakcie dokonywania wyboru należy robić przerwy, szczególnie po każdej z selekcji, by tak zwanym „świeżym okiem” spojrzeć na wytypowane pliki. Dobrze też zdjęcia do druku wybierać według określonego klucza, szczególnie w przypadku wywoływania kliku fotografii na przykład z wakacji. Zwracać uwagę należy również na kompozycję i ogólny wyraz zdjęcia, co ważne jest kiedy dane fotografie mają zostać powieszone obok siebie. Wtedy też myśleć trzeba o ich układzie na ścianie. Dokładne określenie efektu, jaki chce się uzyskać to podstawa. Pomocne w selekcji będzie także określenie ilość zdjęć, które mają być wydrukowane.

pixabay.com

Wybór zdjęć krok po kroku 

Pierwszym krokiem w wyborze odbitek jest import plików na komputer oraz, w przypadku użycia konkretnego oprogramowania, import zasobów do danego programu. Wtedy też rozpoczyna się pierwsza selekcja. Proces ten jest bardzo ważny, gdy w trakcie jego przebiegu odrzucane są zdjęcia niepoprawne technicznie (poruszone, niewyraźne, źle skadrowane, prześwietlone, zbyt mało doświetlone itp.). Używając oprogramowania w tym celu można wykorzystać znaczniki, które następnie podlegają filtrowaniu. W przypadku „ręcznego” wykonywania selekcji, zdjęcia niedoskonałe warto po prostu usunąć. Po wstępnej selekcji dobrze jest zrobić krótką przerwę.

W drugim etapie selekcji należy skupić się na eliminacji fotografii, które przedstawiają powtórzone kadry lub bardzo podobne ujęcia. Działanie to wymaga sporej uwagi, dlatego też warto poświęcić na niego więcej czasu. Po tego rodzaju przesiewie zdjęć wykonywany jest ostateczny wybór tych fotografii, które zostaną wywołane. Wtedy też dobrze jest określić ilość odbitek. Wybrane pliki, w razie potrzeby, należy poddać obróbce według potrzeb i gustu. Tak przygotowany pakiet fotografii w formie cyfrowej przekazywany jest do zakładu mającego wydrukować odbitki w wybranym formacie oraz jakości. Ciekawym pomysłem jest kolaż z wybranych zdjęć i wydrukowany w dużym rozmiarze, czy inne niestandardowe formy, jak na przykład fotoksiążki, czy różnego rodzaju fotoprezenty (koszulki, kubki, misie, podkładki, puzzle, poszewki itp.).

pixabay.com

Materiał przygotowany we współpracy z firmą Fotofachman.pl oferującej wywoływanie zdjęć przez internet

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (123 głosów, średnia: 4,15 z 5)
loading... zapisuję głos...