Zbuduj pewność siebie w 7 krokach

Solidny fundament to podstawa stabilizacji i sukcesu życiowego. Rzetelne podparcie, które musi stać się częścią naszej natury, częścią nas. Coś, co sprawi, że z radością i odwagą będziemy stawiać kolejne kroki, z łatwością omijać przeszkody, a wszelkie porażki potraktujemy jako cenne życiowe lekcje. Fundamentem tym jest pewność siebie – element niezwykle naturalny, a jednocześnie taki, którego większości z nas brakuje.

pewność-siebie

Ciężko jest żyć z niskim poczuciem własnej wartości. Człowiek, myśląc, że w dobrym tonie jest być grzecznym, skromnym i uległym, w rzeczywistości czuje się słabszy i gorszy od innych. Stale porównuje się ze wszystkimi i zatracając realne spojrzenie na siebie nie jest w stanie adekwatnie ocenić swych możliwości. Od tego już natomiast tylko jeden krok do frustracji, załamania nerwowego i poczucia zmarnowanego życia.fot1

Co zatem zrobić, aby wykrzesać z siebie tę pewność, która powinna być naturalną cechą każdego człowieka? Jakie kroki podjąć, by w sposób realny i osiągalny zbudować poczucie własnej wartości i wreszcie jak odróżnić je od faktycznego braku pokory, arogancji i prostactwa?

Krok 1: Poznaj siebie

Pierwszym krokiem jest dokładna analiza siebie, swego charakteru i swoich doświadczeń. Poznaj swe mocne strony. Zastanów się, w których momentach swojego życia czujesz się pewnie. Które czynności wykonujesz automatycznie, bez oporów i naturalnie. Mogą to być drobnostki – przyzwyczajenia, w których nie myślisz o strachu czy niepewności. Po prostu je wykonujesz.

Pomyśl też o swoich słabościach. Zastanów się, w co wierzysz, co cenisz i jaki jest realistyczny ideał twego życia. Dokonaj ponadto hierarchii wartości, które wyznajesz, uporządkuj je spisując wszystkie na kartce i sprawdź, wybierając po kolei każde dwie, czy w momencie ich wyboru faktycznie ich kolejność jest prawidłowa. Pamiętaj, że dopiero w momencie, gdy będziesz przekonany o słuszności swych wyborów, łatwiej ci będzie bronić swego stanowiska.

Krok 2: Określ obszary, w których pragniesz wzmocnić lub rozwinąć pewność siebie

Drugi krok, to wyznaczenie obszarów, w których niezbędna jest praca nad pewnością siebie, aby w konsekwencji rozwinąć ją i wzmocnić. Do tych obszarów najczęściej należy praca zawodowa, kontakty interpersonalne – z rodziną, partnerami czy klientami, wystąpienia publiczne, obrona własnego zdania czy realizacja swych pragnień i marzeń, czyli wizja własnej przyszłości. Zwróć uwagę, że najsilniejszym czynnikiem, który powstrzymuje cię przed przełamywaniem barier jest lęk. To on nas zaślepia i sprawia, że nie wierzymy w swoje siły.

fot2

Krok 3: Zamień przykre uczucia na dobre wspomnienia

Nie dopuść do tego, by twym życiem rządziły negatywne myśli i uczucia. Postaraj się zachować równowagę pomiędzy aspektami korzystnymi i tymi, które wpływają na ciebie destrukcyjnie. Zwróć uwagę, że większość z nas wyolbrzymia negatywne zdarzenia, tworząc na ich podstawie niszczące i hamujące rozwój wspomnienia i wizje. Bądź więc świadom tego, że większość negatywnych odczuć to tylko myśli i staraj się przejąć nad nimi kontrolę.

Krok 4: Trenuj

Przygotuj listę rzeczy, które musisz wykonać. Wybierz najprostszą z nich i po prostu ją zrób, po czym poszukaj kolejnego, równie nieskomplikowanego zadania. Nie koncentruj się na błędach czy braku umiejętności. Po prostu działaj. Pamiętaj, że tylko trening czyni mistrza. Masz opory przed wykonaniem ważnego telefonu czy wygłoszeniem referatu? Przetrenuj je przed lustrem lub przed życzliwą widownią. Nigdy nie rezygnuj i nie wycofuj się z wyznaczonych zadań.

W pokonywaniu strachu przed zrobieniem czegoś, co może spowodować opór innych ludzi pomagają też rzeczy drobne. Takie, które z jednej strony mogą zszokować, ale z drugiej są dla nas bezpieczne. Śmiej się więc głośno czytając książkę lub gazetę, nie wstydź się nucić, gwizdać lub podśpiewywać czy ubierz się czasem dziwnie. Uśmiechaj się do obcych ludzi, nawiąż rozmowę na przystanku, w autobusie czy na ulicy, a także nie wahaj się upominać o swoje w sklepie czy restauracji nawet, gdy uważasz, że nie warto robić problemu.

Krok 5: Szanuj siebie i innych

Pozwalaj innym na krytykę twych działań, ale nigdy twojej osoby. Pamiętaj, że konstruktywna ocena innych to zawsze bezcenna lekcja. Nie wzbraniaj się zatem przed jej przyjmowaniem, ale zaznacz też wyraźnie swoje granice.

Krok 6: Ciesz się z efektów

Pamiętaj, że każda porażka czy rozczarowanie to element sukcesu. Cenne doświadczenie do kolekcji życiowej mądrości. Potraktuj je jako sygnał, że wybrana droga nie jest w tym momencie dla ciebie i warto zmodyfikować swój plan. Nie zapomnij o tym, że każdy uczy się na błędach, ale ten sam błąd popełniony dwa razy to już jest głupota.

fot3

Krok 7: Nieustannie wzmacniaj swoje osiągnięcia

Nie zapominaj, że niezależnie od sytuacji, w której się znajdujesz, to ty kreujesz swą wewnętrzną rzeczywistość. Nad czynnikami, które zależą od ciebie masz pełną kontrolę i dzięki nim możesz znacznie poprawić poczucie swej wartości. Nie wstydź się więc działać i nie zastanawiaj się, co ludzie pomyślą, bo zawsze coś pomyślą. Ubieraj się elegancko, poruszaj dynamicznie i szybciej, niż dotychczas, przyjmij właściwą posturę ciała i nieustannie przekraczaj swą strefę bezpieczeństwa, aż stanie się to twoim przyzwyczajeniem. Tylko dzięki temu zmaksymalizujesz swą efektywność i poprawisz poczucie pewności siebie.

Praca nad pewnością siebie wymaga konsekwencji

Pewność siebie to element, który cały czas nosimy w sobie. Nie rozstajemy się z nią ani na chwilę, bo jest częścią naszej natury. Nie zawsze tylko potrafimy po nią umiejętnie sięgać, ponieważ często nasze złe nawyki i fatalne przyzwyczajenia biorą górę nad zdrowym rozsądkiem. Praca nad budowaniem pewności siebie to szereg działań wymagających systematyczności i konsekwencji. Warto jednak tę pracę podjąć, gdyż jej owocem będzie umiejętność korzystania z pewności siebie zawsze wtedy, gdy będzie nam ona niezbędna.

Autor artykułu
Artykuł został opracowany przez firmę AVENHANSEN Sp. z o. o. działającą w branży szkoleń oraz doradztwa biznesowego nieprzerwanie od 2007 roku

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (174 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...