Zbiór najważniejszych informacji na temat recepty online

Z racji tego że e-recepta z powodzeniem funkcjonuje już od dłuższego czasu, większość pacjentów na pewno miała już z nią do czynienia. Obecnie już nie spotyka się raczej recept papierowych, które powoli stają się reliktem zamierzchłych czasów. Warto wiedzieć, na jakiej zasadzie działa recepta online i czy jest to rozwiązanie bezpieczne.

Telekonsultacje – wygodny sposób komunikacji z pacjentem

Pacjenci, którzy chcą nadążać za postępem technologicznym w medycynie, coraz powszechniej korzystają z telekonsultacji. Warto podkreślić, że jest to forma kontaktu z lekarzem przeznaczona praktycznie dla każdego pacjenta. Na teleporady przede wszystkim mogą zdecydować się pacjenci, którzy: 

  • chorują przewlekle i zażywają stale te same leki,
  • są zbyt chorzy, by odbyć wizytę w gabinecie lekarza, 
  • nie chcą zarazić się w poczekalni chorobami wirusowymi, 
  • potrzebują konsultacji w przypadku chorób sezonowych, 
  • są w podeszłym wieku, 
  • mieszkają na terenach, gdzie dostęp do opieki medycznej jest znacznie ograniczony.

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że lekarz do postawienia trafnej diagnozy i zaplanowania procesu leczenia, wcale nie potrzebuje widzieć pacjenta twarzą w twarz. Wizyty, które opierają się tylko i wyłącznie na rozmowie, są równie skuteczne, a jednocześnie wiążą się z ogromną wygodą dla pacjenta, który nie musi pokonywać kilkunastu, a często kilkudziesięciu kilometrów i ponosić związanych z tym kosztów. W dzisiejszych czasach teleporady opierają się na konsultacjach nie tylko przez telefon, ale także za pośrednictwem internetowych komunikatorów.

Recepta online – czym jest?

Aby określić, na jakiej zasadzie dokładnie działa pewna recepta, warto rozpocząć od przytoczenia jej definicji. E-recepta to recepta, która przybiera formę elektroniczną – czterocyfrowego kodu PIN. Jest ona wystawiona przez lekarza specjalistę za pośrednictwem telefonu lub internetu, bez konieczności wizyty pacjenta w gabinecie.

Pacjenci często zastanawiają się, czy recepta online jest rozwiązaniem legalnym i bezpiecznym. Wcale nie trzeba się o to obawiać. Może być ona wystawiona wyłącznie przez lekarza i zawsze powinno być to poprzedzone konsultacją. Portale oferujące możliwość otrzymania e-recepty pilnują, by cały proces odbywał się zgodnie z przepisami aktualnego prawa – to lekarz ostatecznie decyduje o tym, czy dany lek jest pacjentowi potrzebny i czy wystawienie recepty online jest zasadne. Żaden specjalista nie przepisze leku tylko dlatego, że pacjent zgłasza na niego zapotrzebowanie.

Trzeba podkreślić, że czasem sama konsultacja to za mało. Lekarz, który chce dokładniej zapoznać się z sytuacją danego pacjenta, może skierować go na dodatkowe badania bądź też wyrazić chęć dodatkowej rozmowy telefonicznej, po której podejmie ostateczną decyzję o wystawieniu e-recepty.

E-recepta – sposób na oszczędność czasu

Nie podlega żadnej wątpliwości, że ludzie w dzisiejszych czasach żyją szybko i intensywnie. Wolny czas stał się luksusem, na który nie każdego stać. Napięty terminarz u większości pacjentów oznacza, że wizyta w przychodni często wiąże się ze zmianą planów na cały dzień. Z tego powodu można uznać, że recepta online stanowi naprawdę ciekawą i atrakcyjną alternatywę. Świetnie łączy się z teleporadą – umożliwiającą zasięgnięcie porady specjalisty bez konieczności wyjścia z domu. Po przeprowadzeniu teleporady pacjent w razie potrzeby otrzyma elektroniczny dokument, dzięki któremu wykupi potrzebne mu lekarstwa w każdej aptece na terenie kraju.

To osoby korzystające ze zdalnej konsultacji decydują o tym, kiedy się ona odbędzie. Ogromną zaletą portali oferujących możliwość wystawienia e-recepty jest fakt, że oferują konsultacje lekarskie w godzinach, kiedy standardowe placówki medyczne są już zamknięte. Wystarczy, że pacjent zdecyduje się na czat lub wideokonferencję ze specjalistą, by mógł uzyskać potrzebną pomoc medyczną. Może także wybrać wygodny formularz do wypełniania, na podstawie którego lekarz podejmie decyzję co do zasadności wystawienia recepty. 

Kto może skorzystać z recepty online?

Recepta online wydaje się rozwiązaniem wręcz stworzonym dla osób przewlekle chorych. To właśnie one na stałe przyjmują leki – zazwyczaj te same przez długi czas. Dzięki konsultacji zdalnej mogą otrzymać receptę na zażywane przez siebie medykamenty bez konieczności każdorazowego umawiania wizyty w gabinecie lekarza, co oznacza nie tylko utratę cennego czasu, ale i koszty związane z dojazdem.   Specjalista w ten sposób może przepisać nie tylko leki na choroby przewlekłe, ale także tabletki antykoncepcyjne, leki alergiczne, antydepresyjne i przeciwbólowe. Osoby przewlekle chore z pewnością zdają sobie sprawę z tego, że ich leczenie będzie efektywne jedynie w przypadku ciągłości terapii, a tę mogą utrzymać właśnie dzięki szybkiemu dostępowi do specjalisty – choćby za pośrednictwem zdalnych konsultacji. 

Konsultacje zdalne i recepta online to często ostatnia deska ratunku dla osób, które zostały dotknięte sezonowymi chorobami. Trzeba pamiętać o tym, że objawy grypy i zwykłego przeziębienia często bywają na tyle dotkliwe, iż pacjent nie jest w stanie odbyć tradycyjnej wizyty w przychodni. Dzięki konsultacji zdalnej może szybko skontaktować się z lekarzem i uzyskać leki, które pozwolą mu wrócić do zdrowia.

E-recepta przydaje się także w nagłych sytuacjach. Osoby przebywające w delegacji lub na wakacjach dzięki nie nie muszą kłopotać się koniecznością poszukiwania nowej przychodni, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mogą szybko i wygodnie zamówić poradę online za pośrednictwem wybranego portalu, skonsultować swój problem ze specjalistą i w razie potrzeby otrzymać receptę. W taki sam sposób można zgłosić się także po tabletkę dzień po – lekarz po wypełnieniu przez pacjentkę obszernego formularza zdecyduje, czy jej przepisanie jest zasadne.

Recepta online rozwiązanie, które wiąże się z wieloma korzyściami nie tylko dla pacjentów, ale także dla lekarzy i farmaceutów. Nic więc dziwnego, że z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Badania profilaktyczne dla kobiet, o których powinnaś pamiętać!

Badania profilaktyczne dla kobiet, o których powinnaś pamiętać!

O jakich badaniach pamiętać mając 30+, 40+ i 50+? Niektórych badań nie można zaniedbywać, nawet gdy zdrowie dopisuje. Dzień Kobiet to idealny moment na poznanie profilaktyki, którą powinna wykonać każda trzydziesto-, czterdziesto- i pięćdziesięciolatka. Jakie

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (21 głosów, średnia: 4,90 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  12 stycznia 2023 20:50

    często wiemy czego chcemy a do lekarza zbyt szybko się nie dostaniemy 🙂

    Odpowiedz
    • Magdalena  18 stycznia 2023 22:58

      Dokładnie, a jak już się ktoś dostanie to najczęściej jest zbywany po 5 minutach….

      Odpowiedz
  2. Przychodnia Skawina  10 lutego 2023 14:42

    Teleporady w wielu przypadkach są wygodne. Tak jak wspomniała inna osoba w komentarzu, w sytuacji w której wiemy co jest nam potrzebne i wymagane jest jedynie wypisanie odpowiedniej recepty.
    Niestety ale w ostatnim czasie trudno jest dostać się na wizytę na narodowy fundusz zdrowia Nie piszę tutaj tylko o wizytach do lekarza rodzinnego. Na wizyty do specjalistów również będziemy musieli długo czekać.
    Z tego powodu wiele osób decyduje się na prywatną służbę zdrowia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany