Zazdrość mężczyzny – skąd się bierze i co z nią zrobić?

Violetta Villas śpiewała „Nie ma miłości bez zazdrości” i w słowach tej piosenki jest sporo prawdy. Skąd jednak bierze się zazdrość mężczyzny i jak sobie z nią radzić? 

Zazdrość mężczyzny

Zazdrość mężczyzny – Czym różni się zazdrość mężczyzny, od zazdrości kobiety?

Zacznijmy od wykazania różnic pomiędzy zazdrością mężczyzny i kobiety. My, kobiety jesteśmy wrażliwe już na etapie odczuwanych emocji. Jesteśmy zazdrosne o to, co nasz partner czuje. Jeśli zaniedbuje nas spędzając zbyt dużo czasu w kolegami, w warsztacie, grając, czy sklejając modele. Jesteśmy zazdrosne o koleżanki z pracy, o relacje z siostrą. Boimy się, ze pokocha kogoś innego, bądź o to,  że nie jesteśmy dla niego najważniejsze. Wynika to z uwarunkowań ewolucyjnych. Pomimo swojej całej emocjonalności mamy dość praktyczne podejście do życia, bo gdy minie pierwsza faza romantycznego zakochania – zaczynamy wić gniazdo. Nasz partner jest już nie tylko naszym kochankiem i mężczyzną którego kochamy, ale nadajemy mu nową (potencjalną) rolę. Nasz mężczyzna ma się nami opiekować, zapewniać stabilizację nam i naszym (nawet przyszłym) dzieciom. To naturalna potrzeba wynikająca z długiego okresu ciąży i opieki nad dzieckiem, w którym kobieta staje się nieco mniej samodzielna i skupia się na zapewnieniu przetrwania potomstwu.

Zazdrość mężczyzny, co pewnie Was nie zaskoczy wynika z podłoża relacji seksualnych. Podobno, co dziesiąte dziecko nie jest wychowywane przez biologicznego ojca. Mężczyźni już na długo przed opublikowaniem tych statystyk obawiali się, że mogą być oszukiwani. O ile jasne jest kto jest matką, o tyle zawsze pozostaje doza niepewności dotycząca ojcostwa. Zadaniem mężczyzny jest przekazanie swojego materiału genetycznego, dlatego tak wielką wagę przykładają do seksu. Ich zazdrość wynika więc z potencjalnej zdrady.

Zazdrość mężczyzny – Powody zazdrości

Dlatego prędzej Twój mężczyzna będzie zazdrosny o kolegę z pracy niż o częste spotkania na kawę z koleżanką. W związku jesteśmy zazdrośni mniej więcej z tych samych powodów – braku pewności siebie, możliwości porzucenia. Inne natomiast są mechanizmy zazdrości kobiet i mężczyzn.

Twój mężczyzna może być zazdrosny o częste wyjścia z koleżankami na nocne imprezy. Nie jest wtedy zazdrosny o to, że nie spędzasz z nim czasu, ale o Twój flirt z innymi mężczyznami. Nawet jeśli unikasz ich w klubach, a wyjścia z dziewczynami ograniczają się jedynie do szaleństw na parkiecie w damskiej grupie. Twój mężczyzna zdaje sobie sprawę z tego, że skoro podobasz się jemu – penie podobasz się innym mężczyznom, którzy będą próbowali Cię poderwać.

Zazdrosny może być również o kolegę z pracy. Nawet jeśli zapewnisz go, że ten trwa w szczęśliwym małżeństwie, to zbyt częste wspominanie o nim może go drażnić.   To, że pojawił się w Twoim życiu nowy osobnik płci męskiej, jest dla niego wystarczającym powodem do odczuwania niepokoju.  Podobnie będzie w przypadku, gdy jednym z Twoich przyjaciół jest mężczyzna. W dodatku jeśli ten przyjaciel będzie miał problemy, będzie potrzebował Twojej pomocy, a Ty częściej będziesz o nim wspominać – Twój partner może odczuwać niepewność.

Zazdrość mężczyzny – Jak sobie z nią radzić?

Jedynym sposobem na zaradzenie niepotrzebnej zazdrości jest zachowywanie w ten sposób, w jaki same byśmy chciały być traktowane. Najważniejsze jest zapewnieni o swoich uczuciach, a w przypadku męskiej zazdrości, również o atrakcyjności i … umiejętnościach w łóżku. Zapewnij swojego mężczyznę, że jest jedynym z którym chcesz być, bądź aktywną kochanką w łóżku ( Jak być idealną kochanką?). Postaraj się spędzać czas wspólnie, zapoznaj swojego partnera z kolegą z pracy, ze swoim przyjacielem. Okazuj mu swoje uczucia w ich obecności, to upewni go w tym, że nie stanowią dla niego konkurencji!

Jakie jeszcze są powody zazdrości Waszych mężczyzn?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (192 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...