Zawód masażysta – czy to się opłaca?

Masażyści są coraz bardziej docenianymi specjalistami w naszym kraju. To dzięki ich umiejętnościom z powodzeniem wracamy do pełnej sprawności po wypadkach, urazach bądź innych chorobach wymagających ciągłej rehabilitacji. Ich zarobki zależą od kwalifikacji, rodzaju wykonywanego masażu i, co najbardziej znaczące, od miejsca zatrudnienia. Prywatne kliniki zajmujące się rehabilitacją pacjentów lub masażem relaksującym, podwyższając jakość usług, zwiększają również cenę za jeden zabieg, dzięki czemu pensja masażysty znacznie wzrasta.

Zostanie profesjonalnym masażystą nie jest proste i wymaga wielu lat nauki. Dodatkowo po ukończeniu szkoły wyższej, kursów kształcących w zawodzie, w trakcie całej swojej praktyki należy regularnie podejmować kursy doszkalające. Rozwój medycyny, a z nim wiedza dotycząca mięśni i ich regeneracji, postępują coraz szybciej. Z tego powodu należy dokładnie cały czas śledzić działania naukowców w dziedzinie, którą na co dzień się zajmujemy.

Specjalistyczne wykształcenie

By posiadać wymagane w zawodzie kwalifikacje, należy zdobyć stosowny dyplom. Do osiągnięcia celu możliwych jest kilka ścieżek kariery. Pierwszą z nich jest szkoła policealna, która pozwala na pozyskanie podstawowej wiedzy zarówno praktycznej, jak i teoretycznej z zakresu specjalizacji. Podobnym rozwiązaniem są kursy i szkolenia zawodowe. Jeżeli planujemy podjąć kształcenie na uczelni wyższej, z łatwością znajdziemy kierunki związane z fizjoterapią i rehabilitacją. Kurs na masażystę zakłada przekazanie wiedzy z zakresu teorii, tj. anatomia ciała, a także praktyki, poprzez wykonywanie ćwiczeń udoskonalających naszą technikę. Uczelnie wyższe oferują najlepszą i najbardziej efektywną edukację. Posiadając dyplom z państwowej uczelni, nie trzeba bać się o późniejsze zatrudnienie. Osiągnięcie wymaganych kwalifikacji w zależności od wybranej ścieżki edukacyjnej zajmuje od 3 do 5 lat.

Cechy masażysty

Wielu osobom wydaje się, że jest to łatwa i przyjemna praca. Wbrew pozorom wymaga ona doskonałej kondycji fizycznej i dobrego zdrowia. W zależności od wykonywanego masażu lub rehabilitacji potrzeba siły fizycznej. Nie da się ukryć, że nawet przy masażu relaksacyjnym będziemy potrzebować mnóstwa energii, jeśli pracę tę przyjdzie nam wykonywać przez około 8 godzin dziennie. Dodatkowo stawy samego masażysty są stale obciążane przed długotrwałe stanie i klęczenie. Z tego powodu wszystkim osobom posiadającym wady kręgosłupa, astmę czy problemy z kolanami odradza się kształcenie w tym kierunku.

Dodatkowo ogromne znaczenie mają cechy charakteru. Te, którymi powinien odznaczać się dobry masażysta, to odpowiedzialność i empatia. W wielu przypadkach bardzo pomaga odpowiednie podejście do dzieci, które korzystają z usług rehabilitanta. Niezbędna jest chęć samokształcenia się, ponieważ w tym, jak i wielu innych zawodach związanych z motoryką i estetyką ciała, postęp i nowe technologie pojawiają się coraz szybciej.

Ludzie chętnie korzystają z usług masażysty, szczególnie gdy są to masaże relaksacyjne, odchudzające, kosmetyczne. Właśnie dlatego rosnąca popularność pozwala bez najmniejszych problemów na otrzymywanie kilkutysięcznego wynagrodzenia w ciągu miesiąca. W zależności od powołania, jakie czujemy, możemy zajmować się trudnymi przypadkami w trakcie masażu rehabilitacyjnego, leczniczego, jak i klasycznego. Lata wysiłku włożone w pozyskanie odpowiednich kwalifikacji powinny zostać w krótkim czasie wynagrodzone.

Źródło: Wyższa Szkoła Rehabilitacji – WSR.edu.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (153 głosów, średnia: 4,26 z 5)
zapisuję głos...