Zatrzymaj lato już dziś! Robimy przetwory

Wiele z nas postrzega lato jako najpiękniejszą porę roku. Trudno się temu dziwić – nic nie cieszy tak jak pierwsze promienie słońca, widok soczyście zielonej trawa czy dojrzałych owoców czerwieniących się na drzewach. Ale jak zatrzymać ten wyjątkowy letni urok na dłużej…? Odpowiedź jest prosta: wystarczy zrobić przetwory! Słoiczki pełne słodkich kawałków owoców nawet w pochmurny, zimowy dzień przypomną nam smaki wakacji.

Dżem malinowy i świeże maliny na rustykalnym drewnianym stole w ogrodzie

fot. Freepik

 

 

Idealne dżemy, marmolady i powidła

Do najpopularniejszych przetworów owocowych zalicza się mar­molady, powidła, dżemy, konfitury
i kompoty. Mogą one stanowić pyszny dodatek do budyniu, kisielu, naleśników, ciasta, a nawet mięs. Najsmaczniejsze i najzdrowsze są oczywiście te wykonane własnoręcznie w domu. Ich atutem jest przede wszystkim krótki i uproszczony skład, ponieważ w przeciwieństwie do swoich sklepowych odpowiedników nie zawierają konserwantów i jakiejkolwiek szkodliwej „chemii”. Niestety, coraz rzadziej przygotowujemy przetwory samodzielnie, obawiając się kilkugodzinnego gotowania, bałaganu i całej tej ciężkiej pracy, na którą mamy coraz mniej czasu. Zaraz zaraz… jakiej ciężkiej pracy? Przygotowanie domowych przetworów może być przecież banalnie łatwe!

 

Wydryluj to!

Przygotowując soki, powidła, a nawet prażone jabłka z pewnością ułatwimy sobie wysiłki, używając dobrej drylownicy. Korzystając z niej zaoszczędzimy mnóstwo czasu,energii i nerwów już na samym początku pracy. Drylownicę najlepiej dopasować do rodzaju wybranych owoców – inna przyda się do śliwek, po inną sięgniemy w przypadku soczystych wiśni.

 

 

Pyszna szarlotka

Przepisów na szarlotkę jest mnóstwo. Wyzwaniem staje się już sam wybór ciasta – kruche, półkruche, drożdżowe, a może francuskie? Następne wątpliwości budzą dodatki: szarlotka z budyniem, białkami jaj, galaretką, a może soute?
I wreszcie punkt kulminacyjny, czyli jabłka. Można użyć świeżych, tartych, prażonych i gotowanych – jednym słowem tych, które akurat masz pod ręką. Bez znaczenia pozostaje to, czy zdecydujesz się na ciasto ze świeżych, czy też prażonych owoców – przed ich użyciem zawsze musisz najpierw usunąć z jabłek gniazda nasienne. Przy tym zadaniu najlepiej sprawdzi się mała i poręczna drylownica do jabłek. Dzięki niej szybko i precyzyjnie pozbędziesz się niechcianych fragmentów owoców – wystarczy delikatnie rozchylić uchwyt tak, by otworzył się wycinak, z którego pomocą łatwo usuniesz gniazdo nasienne, nie tylko z jabłek, ale także z twardych gruszek. Teraz pokrój tylko miąższ na niewielkie kawałki i gotowe!

 

Smak letnich owoców przez cały rok

Przygotowując przetwory zwykle głowimy się, w jaki sposób zabezpieczyć je przed niekorzystnym działaniem bakterii, pleśni i grzybów, upewniając się, że przetrwają całą zimę. Istnieje na to proste rozwiązanie – wystarczy poddać je wekowaniu. To skuteczny, tani i bardzo prosty sposób, aby zachować lato na znacznie dłużej!

 

Powidła, że palce lizać! Prosty i sprawdzony przepis

Do sporządzenia pysznych powideł potrzebujesz wyłącznie dwóch składników: śliwek i cukru. Najlepsze proporcje to 250 g cukru na 1 kg świeżych owoców, ale możesz go dodać nieco mniej. Jeżeli lubisz niebanalne przetwory wypróbuj powidła z cynamonem czy wanilią – palce lizać!

Wykonanie: Drylujemy śliwki , a następnie umieszczamy je w dużym, szerokim rondlu. Owoce gotujemy na małym ogniu, często mieszając, aż do odparowania soku i osiągnięcia dość gęstej, kleistej konsystencji. Kolejnym krokiem jest dodanie cukru, który sprawi, że powidła lekko się rozrzedzą. Ponownie gotujemy je do chwili, aż osiągniemy konsystencję sprzed dodania cukru. Ważne jest, by często je mieszać, w przeciwnym razie śliwki mogą przywrzeć do dna garnka. Gorące przekładamy do słoików i wekujemy. Smacznego!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (55 głosów, średnia: 4,93 z 5)
loading... zapisuję głos...