Jak zatrzymać opaleniznę na dłużej i zaradzić problemom skóry po kąpielach słonecznych?

Właśnie trwa jeden z ostatnich letnich tygodni, gdy możemy zażywać kąpieli słonecznych. I chociaż rozstanie z latem jest nieuniknione to z naszą opalenizną nie musimy się tak szybko żegnać. Opalanie poza tym, ze nadaje skórze piękny odcień ma również nieco mniej przyjemne efekty, jak przesuszenie, łuszczenie się skóry, czy nawet poparzenia.  O tym jak zatrzymać opaleniznę zna dłużej i jak zachować naszą skórę po opalaniu w dobrej formie dowiecie się z poniższego tekstu. Zapraszamy!

 wady-i-zalety-opalania

Skóra schodzi i się łuszczy

Schodząca skóra to efekt poparzenia lub przegrzania. Naskórek wysusza się, a następnie oddziela od skóry właściwej. Jeżeli skóra łuszczy się już po pierwszym dniu ekspozycji na słońce, możemy być niemal pewni, że doszło do poparzenia słonecznego. Mniej intensywne, ale wydłużone w czasie kąpiele słoneczne, mogą z kolei przyczynić się do złuszczenia naskórka nawet po 2 tygodniach od ostatniej ekspozycji. W takich przypadkach warto pozbyć się schodzącej skóry, nawet kosztem utraty opalenizny. Taka skóra wygląda niezdrowo i nieestetycznie. Potrzebuje intensywnej opieki, gdzie pierwszym krokiem do jej odnowy powinien być peeling. Pozbywając się obumarłego naskórka, pobudzimy skórę do regeneracji i ułatwimy aktywnym substancjom zawartym w kremach lepsze wchłanianie się. Nie możemy zapomnieć o intensywnym natłuszczeniu ciała. Odpowiednie do tego są kosmetyki z lanoliną, np. Linocholesterol A+E. Ten krem dermo recepturowy powinien także pomóc na ewentualne zmiany skórne spowodowane uczuleniem słonecznym.

 

Przebarwienia po opalaniu

Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje poparzenia. Skóra najpierw staje się czerwona, a po kilku dniach pozbywa się martwego naskórka, który schodzi całymi płatami, pod którymi często kryją się białe plamy. Są to odbarwienia powstałe w wyniku hipopigmentacji, czyli zaburzenia barwnikowego skóry. Powstaje ono w momencie, gdy dochodzi do uszkodzenia melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę odpowiadającą za kolor naszej skóry. Żeby pozbyć się odbarwień najlepiej, wypróbować okłady z aloesu i alg morskich, które odbudują warstwę lipidową naskórka i przyspieszą jego regenerację. Warto również wzbogacić dietę o witaminy A i E oraz beta-karoten, które wpływają na stan i barwę skóry. Można również użyć preparatów samoopalających, które wyrównają odcień skóry.

samoopalacze

Jak zatrzymać opaleniznę na dłużej?

Wysuszoną słońcem skórę powinno się złuszczyć, aby odblokować pory. Jednak jeżeli zależy nam na zatrzymaniu ładnej opalenizny na dłużej, musimy zadbać o głębokie nawilżenie całego ciała. Najlepsze będą odpowiednie preparaty z mocznikiem (np. krem dermo recepturowy z apteki Linourea A+E). Najlepiej go delikatnie wklepywać, a nie wcierać. Wysuszona skóra wchłonie krem szybko jak gąbka, warto więc tę czynność często powtarzać. Dla zachowania opalenizny konieczna jest także rezygnacja z czynników, które szybciej ją osłabią, takich jak np. sauna czy długie i gorące kąpiele. Ciepła woda zmiękcza naskórek i ułatwia jego złuszczanie, więc tym samym szybko stracimy opaleniznę. Z kolei para wodna i wysoka temperatura wyprowadzają wodę z organizmu, przez co skóra gubi wilgoć i staje się jeszcze bardziej szorstka i sucha. Powinniśmy również unikać kosmetyków zawierających kwasy owocowe, ponieważ takie preparaty rozjaśniają skórę.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (85 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  13 września 2016 08:59

  Niektórzy utrwalają opaleniznę w solarium…

  Odpowiedz
 2. PaulinaK  13 września 2016 09:11

  Solarium szkodzi jeszcze bardziej niż słońce …

  Odpowiedz
 3. nungal  13 września 2016 09:40

  Na szczęście nie mam tego problemu – utrzymuję tylko bardzo delikatną, naturalną opaleniznę. Czasy kiedy mocniejsza opalenizna była uznawana za coś bardzo atrakcyjnego już dawno minęły, a strzaskanie słońcem i doprowadzenie do tego, żeby złaziła nam skora, raczej świadczy o braku wyobraźni.

  Odpowiedz
 4. agata  13 września 2016 13:37

  Ja mam super sposób. Stosuje Sunea Skin. Tabletki, które regenerują skóre a zarazem przedłużają opaleniznę na dłużej. 🙂

  Odpowiedz
 5. A. czy  13 września 2016 14:45

  W moim przypadku mam problem z równomierna opalenizną no i w ogóle z opalenizną ale taka to już jest moja skóra 😛

  Odpowiedz
 6. kasia87g  16 września 2016 17:40

  przede wszystkim nawilżanie!

  Odpowiedz
 7. ewalub  19 września 2016 09:46

  U mnie bardzo długo utrzymuje się opalenizna. Równie łatwo i szybko się opalam.

  Odpowiedz
 8. Kinga  27 września 2016 20:35

  Mam atopowe zapalenie skóry i ten krem linocholesterol bardzo pomaga mi w codziennej pielęgnacji skóry. O wiele bardziej się sprawdza niż maści sterydowe. Długotrwale natłuszcza, a co najważniejsze, ma prosty skład i nie podrażnia ani nie uczula. Polecam 🙂

  Odpowiedz
 9. Aneta  14 października 2016 12:39

  U mnie już niestety prawie śladu nie ma po letniej opaleniźnie… 🙁

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany