Jak utrwalić opaleniznę po wakacjach?

Spis treści:

Połowa wakacji już za nami! Część z nas urlopy ma już za sobą, część wciąż oczekuje na swój wymarzony odpoczynek. I chociaż rozstanie z latem jest nieuniknione (jeszcze tylko miesiąc!) to z naszą opalenizną nie musimy się tak szybko żegnać. Opalanie poza tym, ze nadaje skórze piękny odcień ma również nieco mniej przyjemne efekty, jak przesuszenie, łuszczenie się skóry, czy nawet poparzenia.  O tym jak utrwalić opaleniznę na dłużej i jak zachować naszą skórę po opalaniu w dobrej formie dowiecie się z poniższego tekstu.

Jak zachować opaleniznę na dłużej

Jak utrwalić opaleniznę, gdy skóra schodzi i się łuszczy

Schodząca skóra to efekt poparzenia lub przegrzania. Naskórek wysusza się, a następnie oddziela od skóry właściwej. Jeżeli skóra łuszczy się już po pierwszym dniu ekspozycji na słońce, możemy być niemal pewni, że doszło do poparzenia słonecznego. Mniej intensywne, ale wydłużone w czasie kąpiele słoneczne, mogą z kolei przyczynić się do złuszczenia naskórka nawet po 2 tygodniach od ostatniej ekspozycji. W takich przypadkach warto pozbyć się schodzącej skóry, nawet kosztem utraty opalenizny. Taka skóra wygląda niezdrowo i nieestetycznie. Potrzebuje intensywnej opieki, gdzie pierwszym krokiem do jej odnowy powinien być peeling. Pozbywając się obumarłego naskórka, pobudzimy skórę do regeneracji i ułatwimy aktywnym substancjom zawartym w kremach lepsze wchłanianie się. Nie możemy zapomnieć o intensywnym natłuszczeniu ciała. Odpowiednie do tego są kosmetyki z lanoliną, np. Linocholesterol A+E. Ten krem dermo recepturowy powinien także pomóc na ewentualne zmiany skórne spowodowane uczuleniem słonecznym.

Przebarwienia po opalaniu – jak walczyć po lecie

Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje poparzenia. Skóra najpierw staje się czerwona, a po kilku dniach pozbywa się martwego naskórka, który schodzi całymi płatami, pod którymi często kryją się białe plamy. Są to odbarwienia powstałe w wyniku hipopigmentacji, czyli zaburzenia barwnikowego skóry. Powstaje ono w momencie, gdy dochodzi do uszkodzenia melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę odpowiadającą za kolor naszej skóry. Żeby pozbyć się odbarwień najlepiej, wypróbować okłady z aloesu i alg morskich, które odbudują warstwę lipidową naskórka i przyspieszą jego regenerację.  Można również użyć preparatów samoopalających, które wyrównają odcień skóry.

jak zatrzymać opaleniznę na dłużej

Photo by Yoann Boyer on Unsplash

Jak utrwalić opaleniznę? Przestrzegaj tych 5 punktów

Oto punkty których musisz przestrzegać, by utrwalić opaleniznę:

  1. Wysuszoną słońcem skórę powinno się złuszczyć, aby odblokować pory. Jednak jeżeli zależy nam na zatrzymaniu ładnej opalenizny na dłużej, musimy zadbać o głębokie nawilżenie całego ciała. Najlepsze będą odpowiednie preparaty z mocznikiem (np. krem dermo recepturowy z apteki Linourea A+E). Najlepiej go delikatnie wklepywać, a nie wcierać. Wysuszona skóra wchłonie krem szybko jak gąbka, warto więc tę czynność często powtarzać.
  2. Dla zachowania opalenizny konieczna jest także rezygnacja z czynników, które szybciej ją osłabią, takich jak np. sauna czy długie i gorące kąpiele. Ciepła woda zmiękcza naskórek i ułatwia jego złuszczanie, więc tym samym szybko stracimy opaleniznę. Z kolei para wodna i wysoka temperatura wyprowadzają wodę z organizmu, przez co skóra gubi wilgoć i staje się jeszcze bardziej szorstka i sucha.
  3. Powinniśmy również unikać kosmetyków zawierających kwasy owocowe, ponieważ takie preparaty rozjaśniają skórę.
  4. Aplikując krem wklepuj go – a nie wcieraj!
  5. Warto również wzbogacić dietę o witaminy A i E oraz beta-karoten, które wpływają na stan i barwę skóry: jedz morele, pomidory, paprykę a także  pij codziennie szklankę soku z marchwi.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (178 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...