Zatrucie pokarmowe dziecka na wakacjach – co robić?

Bóle brzucha, biegunka, wymioty to objawy zatrucia pokarmowego, które mogą zdarzyć się u dziecka także podczas wakacyjnego wyjazdu. Rodzice zawsze powinni być przygotowani na taką ewentualność, zwłaszcza jeżeli maluch ma chorobę lokomocyjną lub gdy rodzina zamierza stołować się w nieznanych restauracjach czy barach. Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego u dziecka w trakcie wakacji. Zobaczmy, jak sobie radzić w takiej sytuacji.

Zatrucie pokarmowe dziecka na wakacjach – co robić?

 

Jakie są najczęstsze przyczyny zatrucia pokarmowego u dziecka latem?

Zatrucia pokarmowe najczęściej spowodowane są przez wirusy, bakterie lub pasożyty i produkowane przez nie toksyny. Latem najpowszechniejsze są zakażenia bakteryjne, wynikające ze spożycia skażonej żywności lub wypicia zatrutej bakteriami wody. W czasie wakacji zwiększa się ryzyko tego typu infekcji, ponieważ podczas urlopu często stołujemy się w miejscach, w których nigdy wcześniej nie jedliśmy i nigdy nie mamy pewności co do jakości podawanego tam jedzenia. Co więcej, wysoka temperatura sprawia, że żywność psuje się szybciej i warunki do rozwoju bakterii w pożywieniu są korzystniejsze.

Przyczyną zwiększenia częstotliwości zatruć pokarmowych latem jest też gorsza higiena. W trakcie wakacji trudno jest przypilnować dziecko, aby myło ręce przed każdym posiłkiem lub zapobiec jedzeniu niemytych owoców, których pełno jest na straganach. Wakacje to również czas kąpieli w zbiorowych kąpieliskach wodnych, gdzie również mogą znajdować się bakterie wywołujące biegunkę i wymioty.

Czy jednak zatrucia pokarmowe u dzieci powinny budzić tak duży niepokój, aby rezygnować z wycieczek? Oczywiście, że nie, trzeba tylko wiedzieć, jak radzić sobie z problemem i być przygotowanym na każdą ewentualność.

Biegunka u dziecka na wakacjach – co robić?

Należy pamiętać, że podczas biegunki i wymiotów najniebezpieczniejsze jest odwodnienie, dlatego należy robić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Trzeba więc podawać dziecku dużo płynów, warto też mieć pod ręką elektrolity dla dzieci, które warto zastosować już po wystąpieniu pierwszych objawów. Uzupełnienie elektrolitów pomoże maluchowi szybciej powrócić do formy i zapobiegnie osłabieniu oraz nadmiernej utracie wody. Pomocne będą także probiotyki, które również można znaleźć w suplementach bez recepty w wersji dostępnej dla dzieci.

Nieco więcej niepokoju zapewne budzi biegunka u noworodka, jednak dolegliwości u najmłodszych zdarzają się dość często i trzeba wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Tutaj również można skorzystać ze specjalnych elektrolitów i probiotyków, trzeba się jednak najpierw upewnić, że są one przeznaczone dla tej grupy wiekowej. Noworodek, który karmiony jest mlekiem matki, mniej jest narażony na biegunkę spowodowaną spożyciem skażonej żywności, jednak na każdy objaw odwodnienia należy szybko reagować, ponieważ nadmierna utrata wody jest bardzo groźna dla tak małego dziecka.

Biegunka w trakcie wakacji to coś, z czym rodzice muszą się czasem zmierzyć. Ważne, aby być na to przygotowanym i odpowiednio szybko zareagować.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (29 głosów, średnia: 4,66 z 5)
loading... zapisuję głos...