Zastawa stołowa – czym się kierować przy jej wyborze?

Na co dzień raczej niewiele osób je wszystkie posiłki z użyciem eleganckiej zastawy stołowej. Jednak kiedy zbliżają się święta, rodzinne uroczystości lub chcielibyśmy zaprosić kogoś na obiad, wtedy zastawa stołowa się przyda. W zależności od własnych upodobań, aranżacji jadalni lub salonu, czy liczby przyjmowanych gości, patrzy się na nieco inne komplety.

Przygotowując uroczysty posiłek, najczęściej koncentrujemy się na tym, by dania były smaczne i dobrze doprawione. W końcu przez żołądek do serca. Jednak znaczenie ma nie tylko to, co jemy, ale na czym. Nasze oczy potrafią skutecznie pobudzić kubki smakowe. Piękna zastawa stołowa, wazon z kwiatami, eleganckie serwetki. To wszystko ma wpływ na to, jak będziemy podchodzić do samego posiłku.

Zastawa stołowa tylko na święta?

Serwis obiadowy jest czymś, z czego korzystamy codziennie. Najlepiej, jeśli w domu są takowe dwa. Do codziennych posiłków można wybrać coś na mniejszą liczbę osób. Poza tym można skupić się na nieco tańszych kompletach. Mają być one przede wszystkim praktyczne. Jeśli w domu jest zmywarka, zastawa stołowa stosowana na co dzień, powinna być z materiałów, który pozwala na jej mycie w zmywarce.

Część osób od razu na wstępie kupuje zastawę jedną, ale z uwzględnieniem gości, którzy przychodzą w odwiedziny. Tego samego zestawu używa się wtedy i na co dzień i od święta. Praktyczne, ale wtedy jak podkreślić wyjątkowość posiłku, skoro wciąż używamy tych samych talerzy?

Wreszcie jest zastawa stołowa tylko na wyjątkowe okazje. Ponieważ wiadomo, że kupi się komplet na większą liczbę gości, będzie to dość kosztowna inwestycja, zwłaszcza jeśli chcemy wysokiej klasy porcelanę. Dlatego też powinniśmy się zastanowić, czy kupić coś, co jest w zgodzie z najnowszymi trendami, czy postawić na coś uniwersalnego, czego będziemy używać przez lata.

Z czego wykonane są zastawy stołowe?

Najczęściej zastawa stołowa kojarzy się z tym, że jest z porcelany. Nie jest jedyny materiał, który stosuje się do produkcji naczyń. Do wyboru jest jeszcze szkło, ceramika i kamionka. Różnią się one pod względem wyglądu i właściwości. Serwis kamionkowy stanowi połączenie piasku kwarcowego i gliny. Naczynia tego typu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne.

Do codziennego użytku często kupuje się komplety naczyń ze szkła hartowanego. Dzięki hartowaniu szkło jest odporniejsze na działanie środków chemicznych i bardziej wytrzymałe. Zaletą tego materiału jest bezpieczeństwo. Nawet jeśli talerz lub miska się stłuką, powstałe drobinki nie będą ostre.

I oczywiście porcelana. Ten materiał uważa się za najbardziej elegancki. Jest odporny na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Ceny porcelany są zróżnicowane, im bielsza, tym kosztowniejsza. Podobne do porcelany są dwa inne surowce. Pierwszy z nich to fajans, powstają z niego naczynia, które są gorszej jakości. Są one z zanieczyszczonej glinki. Droższe od nich są talerze z porcelitu, powstają jak porcelanowe, ale są gorszej jakości i mają mniejszą odporność na uszkodzenia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (148 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...