Zaskórniki zamknięte – czym są i jak z nimi walczyć?

Czy widzieliście, że zatkane pory mogą przyjmować dwie różne postacie? Zaskórniki zamknięte różnią się od tych otwartych wielkością, ale także kolorem. Niestety ich wadą jest także to, że walka z nimi nie należy do najłatwiejszych. Jak nie dopuścić do ich powstania i co zrobić, jeśli już się pojawiły? Odpowiadamy!

Spis treści:

zdrowa skóra

Zaskórniki zamknięte i otwarte – czym się różnią?

Jednym z mankamentów skóry, z którym boryka się nie tylko wiele kobiet, ale także mężczyzn są zaskórniki zamknięte. Problem ten dotyka zwykle osoby z cerą przetłuszczającą się. Zaskórniki otwarte, czyli inaczej mówiąc „wągry” mają postać niewielkich czarnych dziurek. To zatkane pory będące wynikiem nagromadzenia się z nich zanieczyszczeń, które utleniają się i w naturalny sposób nie mogą zostać usunięte  zatykając ujścia mieszków włosowych. Widoczne są zwłaszcza na nosie. Z kolei zaskórniki zamknięte mają postać tzw. „kaszki”, czyli białawych wypukłych grudek, wyczuwalnych pod skórą, które pojawiają się w różnych obszarach twarzy. Taki mankament pojawia się najczęściej u osób z trądzikiem. Co więcej, ich występowanie nie ogranicza się jedynie na twarzy. Zaskórniki zamknięte mogą pojawić się bowiem także na dekolcie czy plecach.

Skąd biorą się zaskórniki zamknięte?

Zaskórniki zamknięte to wykwity, które powstają nie w wyniku nagromadzenia się w porach zanieczyszczeń, ale zastoju łoju. Cały proces zaczyna się jeśli skóra nie wykazuje prawidłowego mechanizmu złuszczania się. Dochodzi wtedy do zatkania ujścia mieszków włosowych i łój ma zablokowaną drogę do swobodnego wydostania się na zewnątrz. Jeśli proces się powtarza wielokrotnie w efekcie na powierzchni skóry z czasem pojawia się wypukła grudka o cielistym, lekko żółtym lub białawym zabarwieniu. Ten nieestetyczny mankament skóry może być skutkiem zmian hormonalnych czy predyspozycji genetycznych. Często jednak pojawia się także na skutek niewłaściwej diety, w której często goszczą wysoko przetworzone produkty, niewypijania właściwej ilości płynów w ciągu dnia czy po prostu pielęgnacyjnych zaniedbań.

skóra pod lupą

Skuteczne kosmetyki na zaskórniki zamknięte

Głębokie zaskórniki zamknięte to spory problem estetyczny, którego nie da się zakamuflować makijażem. Wyciskanie takich zmian skórnych może z kolei jeszcze bardziej pogorszyć ich stan, a do tego spowodować przeniesienie bakterii na inne partie twarzy. Najlepszym wyborem więc jest sięgnięcie po dermokosmetyki, których skład pomoże uporać się z tym problemem. Produkty takie powinny zawierać w sobie przede wszystkim kwas salicylowy. Ten składnik doskonale roztapia wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone w porach. Złuszczająco będą działać także kwasy AHA np. pirogronowy, glikolowy czy migdałowy. Rozpuszczają one martwy naskórek, więc odblokują także ujścia mieszków włosowych otwierając im drogę do pozbycia się łoju. Dobrze także, aby w kosmetykach znajdował się także łagodzący pantenol oraz retinol działający przeciwtrądzikowo i przeciwzmarszczkowo. Obecność cynku z kolei dodatkowo będzie działać przeciwzapalnie. W drogeriach można znaleźć zarówno peelingi jak i żele myjące mające w swoim składzie wymienione składniki, więc warto je włączyć do codziennej pielęgnacji. Oczyszczanie bowiem jest pierwszym krokiem w walce z zaskórnikami zamkniętymi. Jeśli kosmetyki nie pomogą można sięgnąć po apteczne maści na zaskórniki zamknięte np. te z zawartością nadtlenku benzoilu.

Jak się pozbyć zaskórników zamkniętych u kosmetyczki?

Jeśli domowe sposoby na walkę z zaskórnikami zamkniętymi nie zdadzą egzaminu warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. W ofercie gabinetów kosmetycznych istnieje szereg zabiegów złuszczających, które szybko pozwalają pozbyć się tego niechcianego problemu. Sprawdzą się zwłaszcza profesjonalne peelingi enzymatyczne lub te z kwasami AHA, a także mikrodermabrazja diamentowa, mezoterapia czy sonoforeza.

zaskórniki zamknięte usuwanie

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (26 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...