Zaskórniki – co im sprzyja i jak je zredukować?

Zaskórniki (wągry) to bardzo rozpowszechniony problem dermatologiczny. Są one charakterystyczne zwłaszcza dla skóry przetłuszczającej się i trądzikowej. Jeżeli jest ich wiele, sprawiają, że cera nie wygląda zdrowo i trudno zamaskować niedoskonałości makijażem. Czy istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się problemu? Poznaj kilka przydatnych informacji na ten temat.

Czym są zaskórniki i jakie są ich rodzaje?

Zaskórniki to niezapalne wykwity skórne, które powstają z dwóch podstawowych przyczyn: nadprodukcji sebum (łoju) oraz niewłaściwego złuszczania naskórka. Kiedy martwe komórki naskórka (korneocyty) oraz sebum spowodują zatkanie ujścia mieszków włosowych, wówczas widoczne są grudki. Mogą one mieć postać zamkniętą, wówczas są białe i przypominają drobną, podskórną „kaszkę”, drugim zaś rodzajem są zaskórniki otwarte – w tej postaci masa rogowo-łojowa wydostaje się na zewnątrz przez otwór w środkowej części wykwitu. Zaskórniki otwarte można łatwo rozpoznać po czarnym zabarwieniu1.

Co sprzyja powstawaniu zaskórników?

Bardzo istotnymi czynnikami, które sprzyjają zaskórnikom, są wiek i zmiany hormonalne. Androgeny, czyli męskie hormony płciowe, pobudzają produkcję i wydzielanie sebum w okresie dojrzewania, co dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Ponadto zaskórniki stanowią częsty problem kobiet w trakcie menstruacji, ciężarnych, a także przyjmujących środki antykoncepcyjne. Tego typu zmiany skórne mogą jednak pojawiać się bez względu na wiek i płeć2.

Poza czynnikami hormonalnymi, na większą tendencję do wągrów wpływają:

  • intensywne pocenie się,
  • ciężki makijaż, który sprzyja zatykaniu porów, a także niewłaściwie przeprowadzony demakijaż,
  • u mężczyzn golenie się,
  • wyciskanie zmian,
  • drapanie, pocieranie, częste dotykanie zmian, co nasila problem,
  • niektóre choroby, na przykład zespół policy stycznych jajników, a także przyjmowane leki, zwłaszcza sterydowe,
  • stres2.

Jak radzić sobie z zaskórnikami?

Zniwelowanie wszystkich czynników powodujących zaskórniki nie zawsze jest możliwe. Na szczęście możesz odpowiednio dobrać produkty do pielęgnacji cery, których starannie opracowane formuły wyraźnie zmniejszą tendencję do nieestetycznych wykwitów. Przykładem takiego preparatu jest krem Pharmaceris T COMEDO ACNE, którego formuła zawiera połączenie kwasu szikimowego i soli kwasu azaleinowego. Krem ten ma wielokierunkowe działanie a skórę: reguluje proces złuszczania się martwego naskórka, odblokowuje i zwęża pory, zmniejsza wydzielanie sebum, przez co skóra jest wyraźnie gładsza i wolna od zaskórników. Dodatkowo, zawarty w nim niacynamid rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe, łagodzi zaczerwienienia oraz wspomaga regenerację skóry. Efekty działania kremu zauważysz już po 6 dniach stosowania, zaś z każdym kolejnym tygodniem skóra będzie stawała się bardziej nawilżona, jędrna i gładka. Kto może po niego sięgać? Zalecany jest nie tylko w przypadku cery zaskórnikowej, ale również z tendencją do błyszczenia i zatykania porów. Stosuj go nie tylko po to, by zmniejszyć istniejące wykwity, ale również zapobiec kolejnym, gdyż w przypadku trądziku ważna jest profilaktyka.

Co ważne, krem zawsze powinien być aplikowany na starannie oczyszczoną skórę, na przykład przy pomocy płynu bakteriostatycznego Pharmaceris SEBO-ALMOND-CLARIS, zawierającego 3% kwasu migdałowego. To sprawi, że dobroczynne składniki będą mogły się wchłonąć i wykazać pełnię działania. Przekonaj się, że systematyczność stosowania odpowiednich preparatów przyniesie skutki w postaci pięknej, gładkiej i zdrowo wyglądającej cery.

Bibliografia:

  1. Marek L. Trądzik. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74475,tradzik-pospolity Data dostępu: 15.09.2021.
  2. Felman A. Everything you need to know about blackheads. https://www.medicalnewstoday.com/articles/71615 Data dostępu: 15.09.2021
Cera z problemami. Jak pielęgnować cerę atopową, trądzikową i naczynkową?

Cera z problemami. Jak pielęgnować cerę atopową, trądzikową i naczynkową?

Piękna cera to marzenie większości z nas. Niestety najczęściej nasza cera nie wygląda najlepiej, jest przesuszona, pojawiają się na niej krostki, pękające naczynka. Cera z problemami wymaga odpowiedniej pielęgnacji i stosowanej diety. Skąd biorą się

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (43 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Hidari11  1 października 2021 06:01

    Trzeba unikać robienia tego, co sprzyja ich powstawaniu. Nie dotyczy, wiadomo, uprawiania sportu, aktywności ruchowej, natomiast można przed wyjściem zastosować jakiś kosmetyk regulujący funkcjonowanie gruczołów łojowych.

    Odpowiedz
  2. DER-MED Kraków  11 października 2021 11:05

    Warto pamiętać o prawidłowym oczyszczaniu, pielęgnacji oraz nawilżeniu naszej skóry! 🙂

    Odpowiedz
  3. Egomedspa  18 października 2021 06:41

    Na pewno nie polecam samodzielnie wyciskać pryszczy. Coś takiego powoduje jeszcze większe nagromadzenie pryszczy i zakórników na skorze. Sama się o tym ostatnio przekonałam i już tego nie robię. Dobrze jest rownież raz na jakiś czas wybrać się na oczyszczanie wodorowe skóry Sama regularnie chodze i jestem bardzo zadowolona z rezultatów zabiegu. Jest skuteczniejsze od domoweo oczyszczania. I jednocześnie delikatne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany