Zasiłek macierzyński dla mam prowadzących własny biznes

W życiu pełnić musimy różne role. Córki, żony, przedsiębiorcy i matki. Godzenie ze sobą szczególnie dwóch ostatnich wymaga od nas ogromnego poświęcenia, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia naszego dziecka. Osoby zatrudnione na umowę o pracę, objęte są ubezpieczeniem społecznym, przez co przysługują im świadczenia takie jak zasiłek macierzyński. Jak to wygląda w przypadku kobiet prowadzących swoją działalność gospodarczą? Czy mogą liczyć na urlop macierzyński? Kiedy mama-przedsiębiorca ma prawo do zasiłku macierzyńskiego i jakie są zasady obliczania jego wysokości?

Urlop macierzyński a zasiłek macierzyński

Na początek wyjaśnijmy dwa podstawowe pojęcia, które często są ze sobą mylone lub używane zamiennie – urlop macierzyński i zasiłek macierzyński.

Urlop macierzyński to przerwa w „pracy”, związana z wychowywaniem dziecka. Urlop macierzyński w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jest urlopem płatnym, co oznacza, że osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim pobiera wynagrodzenie w czasie jego trwania.

Zasiłek macierzyński to świadczenie pieniężne, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdej osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu.

Czy przedsiębiorcom przysługuje urlop macierzyński?

Podstawą do ubiegania się o urlop macierzyński jest umowa o pracę. Zatem osoby zatrudnione w innej formie, jak i prowadzące własną działalność gospodarczą nie mają do niego prawa.

Kiedy mama przedsiębiorca ma prawo do zasiłku?

Jak już wcześniej informowaliśmy, zasiłek macierzyński należy się wszystkim opłacającym ubezpieczenie chorobowe. Warto pamiętać, że ubezpieczenie chorobowe w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą jest dobrowolnym ubezpieczeniem. Można do niego przystąpić w dowolnym momencie prowadzenia działalności. Opłacenie ubezpieczenia chorobowego uprawnia do zasiłku chorobowego jak i zasiłku macierzyńskiego. Prawo do zasiłku macierzyńskiego nabywa się już po pierwszym dniu opłacenia składki. Wystarczy więc zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego i opłacenie składki przed dniem porodu.

Od czego zależy wysokość zasiłku?

Opłacenie jednej składki nie oznacza, że liczyć możemy na zasiłek macierzyński o równowartości naszego miesięcznego dochodu. Na wysokość wypłacanego zasiłku macierzyńskiego ma bowiem wpływ liczba oraz wysokość opłacanych składek.

Jak obliczyć wysokość zasiłku?

Obliczając wysokość zasiłku macierzyńskiego, należy sumować kwotę podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia oraz kwotę 1/12 kwoty powstałej po odjęciu kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe od najwyższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ( w 2019 roku 11 912,50 zł). Brzmi jak czarna magia?

Zasiłek dla osób na „dużym ZUSie”

Załóżmy zatem, że w 2019 roku opłaciłyśmy składkę od najniższej podstawy przewidzianej w ZUS, czyli w 2019 roku 2859 zł (standardowy ZUS – 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, czyli tzw. duży ZUS). W roku 2019 maksymalna podstawa wymiaru na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może być wyższa niż 11912,50 zł.

2859 zł + {[(11912,50 zł – 2859 zł) : 12 m-c]} = 3613,46 zł

Od tej kwoty odlicza się 13,71 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

3613,46 zł – (3613,46 zł x 13,71 proc.) = 3118,06 zł

Przy założeniu, że matka wybierze wariant 80% wysokości zasiłku macierzyńskiego przez cały rok, otrzyma ona:

3118,06 zł x 80% = 2494,45 zł

Z tak obliczonej kwoty należy odjąć zaliczkę na podatek dochodowy 18%:

2494,45 zł – (2494,45  zł  x 18%) = 2045,45 zł

Zatem zasiłek macierzyński wyniesie 2045,45 zł.

Źródło:

https://kancelariaea.pl/

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (64 głosów, średnia: 4,14 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany