10 zasad higieny intymnej – ważne zwłaszcza latem, na kąpieliskach i basenach

Kobieca anatomia, niestety naraża nas na częste infekcje układu moczowo- płciowego. Te z nas, które tego nie doświadczają są prawdziwymi szczęściarami.  Pozostała część musi bardziej dbać o siebie i pamiętać o tym, że nasz układ moczowo- płciowy płata niespodzianki. Statystycznie 68% kobiet ma skórę wrażliwą a blisko połowa
z nich ma cechy alergii. Aby zapobiec dolegliwościom okolic intymnych, szczególnie latem i przy częstych kąpielach w basenach, jeziorach  – należy przedsięwziąć szczególne środki ostrożności. O czym warto pamiętać? Przeczytasz o tym poniżej.

Jeżeli planujecie wyjazd na wakacje a wiecie, że w ciągu tych dni będziecie mieć miesiączkę, to może warto zastanowić się także jak wywołać okres naturalnymi sposobami:

kobieta w basenie

fot. eyeEm, Freepik

 

TROCHĘ WIEDZY

Prawidłowe środowisko pochwy u kobiety ma kwaśny odczyn pH (w zakresie 3,5 – 4,5). Pochwa ma mechanizm samooczyszczania – to  zabezpiecza nas przez kolonizacją chorobotwórczymi drobnoustrojami. Mechanizm ten polega na stałym przepływie wydzieliny pochwowej w kierunku od szyjki macicy do przedsionka pochwy.  Dodatkowo w mikroflorze pochwy obecne są szczepy Lactobacillus . To one są odpowiedzialne za wytwarzanie kwasu mlekowego, który jest właśnie środkiem odkażającym. Najważniejsze jest więc utrzymanie odpowiedniej liczby właściwych Lactobacillus, które utrzymują w ryzach chorobotwórcze bakterie i grzyby.

Niestety, istnieją czynniki, które sprzyjają zmniejszeniu liczby szczepów Lactobacillus – to m.in. wysokie temperatury latem – gdy pocimy się; czas gdy jesteśmy w ciąży, przyjmowanie antybiotyków, okres menopauzy, kąpiele w niezbyt czystych zbiornikach wodnych. Wtedy nasza bariera ochronna jest na tyle słaba, że zaczynamy odczuwać najpierw dyskomfort w okolicach intymnych, co może doprowadzić do infekcji układu moczowo- płciowego.

SPOSOBY NA OGRANICZENIE WYSTĘPOWANIA INFEKCJI MOCZOWO – PŁCIOWYCH

Powstało dużo materiałów na ten temat, znajdziecie je w  kobiecych pismach, portalach czy w ramach ulotki w swoich przychodniach. W kilku słowach – na czym polega właściwa higiena? Zebraliśmy dla Was 10 podstawowych zasad

1) Stosowanie właściwych  środków do mycia i pielęgnacji. Używając bowiem niewłaściwych preparatów do mycia uszkadzamy kwaśny płaszcz skóry i usuwamy ochronne Lactobacillus, wymywamy lipidy a w konsekwencji dochodzi do stanów zapalnych.

 

2) Podczas codziennej higieny nie należy – przesadzać, by jak twierdzi Prof. Dr hab. Romuald Dębski nie doprowadzać do wyjałowienia. Sugeruje on aby unikać szarego mydła, które podnosi ph i niszczy bakterie Lacobacillus. Zamiast niego warto użyć emulsji przeznaczonej do higieny intymnej – w jej składzie nie powinno być alkalizującego mydła, parabenów, SLS, SLES, barwników ani konserwantów, które mogą naruszać mikroflorę bakteryjną i powodować alergie. Warto wybrać specjalistyczne hipoalergiczne środki do mycia i pielęgnacji, np. emulsje prOVag® zawierającą naturalne metabolity bakterii Lactobacillus. Są one dopasowane do specyficznej naszej polskiej mikroflory i zawierają co najmniej 2 szczepy.

provag_1

3) Do mycia nie używaj gąbek, myjek, które mogą być siedliskiem bakterii. Myjąc okolice intymne pamiętaj o kierunku mycia – od przodu do tyłu – chroni to przed przemieszczaniem się bakterii z odbytu do pochwy. Podczas menstruacji podmywaj się przy każdej zmianie podpasek czy tamponów.

4) Sprzymierzeńcem – jest bielizna z naturalnych, przewiewnych materiałów. Stringi, chociaż podkreślają kobiece kształty, nie sprzyjają okolicom intymnym. Paseczek pomiędzy pośladkami może powodować przemieszczanie się bakterii z odbytu. Na co dzień wybieraj więc inny rodzaj bielizny, a w nocy całkowicie z niej zrezygnuj.

 

Przeczytaj także:  Żele intymne – jaki wybrać?

5) Zadbaj także o higienę współżycia. Podczas stosunku bez prezerwatywy możemy przejąć patogeny partnera zwłaszcza jeśli mamy osłabiony ekosystem pochwy lub też zawlec bakterie z odbytu do pochwy. Przed współżyciem pamiętaj o higienie swojej i partnera lub użyj żelu, który będzie wzmacniał ochronę intymną i nawilżał np. prOVag żel. Antykoncepcja hormonalna zarówno doustna jak i wewnątrzmaciczna może prowadzić do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej pochwy. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych wiąże się ze zmianami hormonalnymi w ciele kobiety, które obniżają liczbę bakterii Lacidobaciilus i podnoszą ph miejsc intymnych. Warto więc wtedy zastosować doustne probiotyki np. 2 razy w tygodniu celem wzmocnienia naturalnej bariery ochronnej.

6) Unikaj alergenów. Mogą one być  we wkładkach, tamponach, podpaskach, w płynie do mycia, detergentach. Szczególnie do prania bielizny używaj bio-detergentów

7) Jeśli masz skłonności do zapaleń pęcherza, to latem po kąpieli w morzu czy jeziorze – koniecznie zmień strój kąpielowy na suchy – niech nie schnie na Tobie

 

8) Jeśli masz skłonności do zapaleń pęcherza – pij zapobiegawczo herbatki łagodzące dolegliwości dróg moczowych – np. Urosan. Jeśli nie smakuje ci taka ziołowa mieszanka – połącz ją z herbatą z owoców.  W ten sposób powstanie smaczny i zdrowy napój.

500x500

8)    Używaj suplementy diety:

  • przy infekcjach dróg moczowych sięgnij po żurawinę, która zmniejsza ilość bakterii E. coli. To ta bakteria wywołuje stany zapalne tych miejsc, osłabiając jednocześnie drogi moczowe.
  • W przypadku wystąpienia pierwszych objawów infekcji lub podrażnień użyj miejscowo żelu prOVag® lub szybko działających probiotyków dopochwowych inVag®. Preparaty prOVag rekomendowane są przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, uznane zostały  najlepszymi preparatami na problemy intymne w 2015 r  Certyfikat Zaufania Złoty Otis 2015.

provag_2

10) Last but not least – pamiętaj o wizycie u ginekologa. Regularne badania, cytologia raz w roku to obowiązek każdej kobiety.

Może cię zaciekawi: Mięśnie Kegla – tajemnica zdrowia i satysfakcjonującego życia intymnego

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (123 głosów, średnia: 4,59 z 5)
loading... zapisuję głos...