Przyjmij zapylające owady w swoim ogrodzie. Podpowiadamy, jakie rośliny zasadzić, aby przysłużyć się pszczołom i całej naturze
Najbardziej znani zapylacze to oczywiście pszczoły, ale nie tylko one są nieocenione w naszym ogrodzie. Aby sumiennie pracować na skrawku zieleni dzicy lokatorzy potrzebują jednak odpowiednich warunków, które to właśnie my powinniśmy im stworzyć. A wystarczy zasadzić kwiaty. Właśnie przyszedł na to czas.
Gdyby nie zapylające owady, nie moglibyśmy cieszyć się smakiem owoców, jeść miodu czy podziwiać zróżnicowanej i pełnej barw przyrody. Nie tylko pszczoły, ale też muchówki, chrząszcze, mrówki, a także osy i motyle pracują w naszym ogrodzie w pocie czoła. Musimy im jednak nieco pomóc – stwarzając godne warunki zarówno pracy, jak i wypoczynku. Dziś w miastach coraz częściej jako zieleń rozumiemy krótko przystrzyżony trawnik, dlatego owadów jest tam coraz mniej. Aby na dobre nie zniknęły, a tym samym – aby nie został zaburzony nasz ekosystem, musimy przygotowywać dla nich specjalne azyle. Nie kosztuje nas to nic poza chwilą na zasadzenie kwiatów Podpowiadamy, które najbardziej lubią zapylacze.
Przyjmij zapylające owady w swoim ogrodzie. Podpowiadamy, jakie rośliny zasadzić, aby przysłużyć się naturze
Te kwiaty zasadź dla zapylaczy:
Krokusy
Krokusy, a dokładnie ich wczesny nektar, to przysmak dla wybudzających się z zimowego snu pszczół. Możesz je kupić w doniczkach i przesadzić w ogrodzie, a we wrześniu posadzić ich cebulki. Wówczas na przyszłoroczną wiosnę będziesz miała na swoim skrawku zieleni własne fioletowe jej oznaki.
Pierwiosnki
Uwielbiają je owady o długich ssawkach, a wśród nich oprócz pszczół, także motyle i muchówki. Kup sadzonki i posadź wokół skalniaka, oczka wodnego czy klombu. Żółte kwiaty dodadzą twojemu ogrodowi życia aż do maja, bo to w końcu pierwiosnki i później przyjdzie czas zastąpić je innymi kwiatami.
Dąbrówki rozłogowe
Zapylacze, głównie motyle i pszczoły – karmią się nektarem rozłożystej dąbrówki nie tylko wiosną, ale także wczesnym latem. Sprawdzi się w miejscach półcienistych i wilgotnych. Wybieraj odmiany 'Atropurpurea’ charakteryzujące się purpurowym zabarwieniem liści i pamiętaj, aby roślina była dobrze ukorzeniona.
Pszonaki
Tą roślinę, która kwitnie od razu po zasadzeniu zapylacze wręcz uwielbiają i to praktycznie wszystkie. Na pszonaku siadają ćmy, motyle i rzecz jasna – pszczoły. A mają sporo miejsca, bo kwiaty potrafią wyrosnąć nawet do półmetrowej wysokości. W małym ogrodzie wystarczy kilak egzemplarzy, które będą go zdobiły do końca lata.
Ciemierniki
Nektaru ciemierników potrzebują owady, które wybudzają się z zimowego snu i czym prędzej potrzebują ogromnej dawki energii, by mieć siły do rozpoczęcia nowego sezonu. Jest to więc doskonały pokarm dla trzmieli i pszczół. Gotowe do posadzenia kwiaty kupisz teraz w sklepie ogrodniczym. Wystarczy je przesadzić do ogrodowej ziemi, gdzie będą się pięknie prezentowały do końca wiosny.
Lantany pospolite
Kwiaty lantany dają sygnał owadom o zbiorach. Zapraszają na pyszny nektar, gdy ich płatki są żółte. Jeśli barwa zmienia się na czerwoną oznacza to, że najprawdopodobniej wszystko zostało już wyjedzone, bo wystarczająca liczba pszczół czy muchówek skorzystała z pierwszego zaproszenia. W ogrodzie zakwitnie w maju, pod warunkiem, że zasadzimy ją w żyznej glebie i będzie osłonięta od wiatru.