Zaproszenie na urodziny – jak napisać: zasady, pomysły i gotowe teksty

Jak napisać zaproszenie na urodziny, aby było zaskakujące i pomysłowe? Może ono mieć różną formę – w zależności od rocznicy którą obchodzimy oraz osoby do które kierujemy nasz tekst. Jak zaprosić na jubileusz, gdy szczególnie ci na tym zależy? Każdy sposób jest dobry, ale jeśli chcesz nadać wydarzeniu wyjątkowy charakter, to kartka z oryginalnym tekstem na pewno sprawdzi się znakomicie! Co jednak napisać? Poniżej znajdziecie wiele pomysłów na oryginalne i fajne teksty na zaproszenia urodzinowe dla każdego wieku – od zaproszenia na roczek po poważne jubileusze – jak zaproszenia na 40-te czy 50-tkę.

Spis treści:

Zaproszenie na urodziny – jak napisać tekst zgodnie z zasadami?

Zaproszenie na przyjęcie urodzinowe może mieć formę oficjalnego, nieco sztywnego zawiadomienia, ale może też w sposób dowcipny i z przymrużeniem oka zapraszać do zwariowanej zabawy. Właśnie – wszystko zależy od charakteru wydarzenia. Czy czynimy to niejako z obowiązku, na krótkie spotkanie przy koktajlu, czy może planujemy imprezę do białego rana.

zaproszenie na urodziny

Treść zaproszenia uzależniamy od tego, do kogo je kierujemy. Jeśli są to osoby starsze, z którymi nie jesteśmy w zażyłych stosunkach, to styl naszego tekstu powinien być bardziej oficjalny. Na większą swobodę możemy pozwolić sobie z bliskimi znajomymi czy rodziną. Na kartce umieszczamy takie informacje, jak: kto zaprasza na to wydarzenie, kogo i z jakiej okazji, o której godzinie rozpoczyna się wydarzenie i gdzie się odbędzie oraz prośbę o potwierdzenie swojej obecności. W złym tonie jest wysyłanie zaproszeń na ostatnią chwilę – musimy się wtedy liczyć z tym, że nie każdy będzie mógł się pojawić osobiście.Jak przygotować oryginalne i fajne zaproszenia urodzinowe

Grzeczność wymaga, żeby zaimki takie jak: Wam, Was, Ciebie, Tobie zapisywać dużą literą. Podobna zasada obowiązuje przy słowach oznaczających stopnie pokrewieństwa: Babcia, Dziadek. Jeśli zapraszamy ważne osobistości, to dobrze jest użyć stosownej tytulatury: Szanowny Pan Profesor. Zaproszenie na przyjęcie może być spersonalizowane dla każdej osoby inne, albo uniwersalne – wymagające jedynie wpisania danych zapraszanego gościa.

Fajne pomysły na urodzinową kartkę z zaproszeniem

Treść i wygląd zaproszenia na imprezę  powinna być dostosowana do wieku gości. Inaczej będą wyglądać zaprosiny na roczek naszego dziecka, a inaczej na 18 urodziny czy 40-te.  Można pokusić się o  formę okolicznościowego wierszyka, który zwykle przybiera ton żartobliwy. Zaproszenia urodzinowe często nawiązują do określonego tematu. Od dłuższego czasu popularne są imprezy tematyczne: np. w stylu  lat świetności zespołu  Abba (tutaj od razu mamy problem z głowy, jeśli chodzi o część muzyczną), powiązane z  filmem – wdzięcznym tematem może być  “Stranger Things”, „Piraci z Karaibów”, „Matrix”, czy bardziej ogólne: ulubione postacie z bajek czy horrorów. W przypadku tekstów na imprezy tematyczne, warto pokusić się o wykonanie całości wraz z grafiką zbliżoną do stylistyki tematu.

Zaproszenie na 18. dla dziewczyny na imprezę

Zaproszenie na 18 dla dziewczyny

fot. behrouz sasani -Unsplash.com

W przypadku tej doniosłej uroczystości, jaką jest popularna osiemnastka dziewczyny, przyszykuj coś wyjątkowego na tę imprezę. Zaproszenie na 18. damską można zrobić w stylistyce boho, jasnych pastelowych kolorach wzbogaconych brokatem, złotem. Jeżeli planujemy wzbogacić zabawę o dodatkowe akcenty (specjalne kwiaty czy pokaz fajerwerków) – warto, aby znalazły się one w formie graficznej także na takich zaproszeniach.

Zaproszenie na 18 urodziny dla chłopaka na imprezę

Zaproszenie na 18 urodziny dla chłopaka

fot cottonbro – pexels.com

Męskie zaproszenia urodzinowe podlegają innym zasadom. Zaproszenia na 18  różnią się przede wszystkim kolorystyką i podejściem do tematu urodzin. Kładzie się w nich nacisk na humor i zabawę. Szata graficzna oscyluje wokół kolorów czerni, srebra, szarości. Ciekawym pomysłem na  18. męską będzie umieszczenie na nim lub dołączenie  skopiowanych  fragmentów gazet wydanych w dniu urodzin jubilata. Innym  pomysłem może być także stworzenie  zaproszenia nawiązującego do dowodu osobistego.

Zaproszenie na urodziny dziecka

Zaproszenia na urodziny dziecka

Zaproszenia urodzinowe dziecka (fot. pexels.com)

O ile informacje o swojej „osiemnastce” przygotowują zwykle sami jubilaci, to zaproszenie na imprezę młodszej pociechy przygotują rodzice. Najłatwiej jest je kupić w sklepie z urodzinowymi gadżetami. Maluchom podobają wszelkie gadżety na ozdobnej kartce w postaci brokatu, hologramów czy trójwymiarowych elementów. Często znajdują się tam ulubione postaci z bajek czy kreskówek. Zaproszenia na urodziny dziecka poza podstawowymi danymi informacyjnymi powinny także zawierać informację o przebraniu – jeśli planujemy zabawę tematyczną. Inny fajnym pomysłem  dla małych dzieci jest wykonanie go w formie zdrapki, którą maluch będzie musiał usunąć, by dowiedzieć się  gdzie odbędzie się zabawa lub jakie będzie przebranie. Dla dziewczynek fajnym tematem na zabawy będą jednorożce i wszelkie dekoracje z nimi związane, a zaproszenia powinny posiadać motyw jednorożca.

Jednorożec

Jednorożec

tort z jednorożcem

tort z jednorożcem

Zaproszenie na roczek

Pierwsze urodziny i roczek są wyjątkowe. Warto to podkreślić zaproszeniem skomponowanym na przykład z 12 zdjęć malucha – po jednym na każdy miesiąc. Do tego można dołączyć żartobliwy tekst. Może on brzmieć następująco:

Dziś już mija pierwszy roczek
na mej główce pierwszy loczek
więc zapraszam Was do siebie
zabawimy się jak w niebie
Będzie tort a na nim świeczka
uśmiechnięte me usteczka
oprócz tortu mnóstwo soku
i tak będzie już co roku

Zaproszenie na urodziny dla dzieci w przedszkolu i szkole podstawowej

Tort urodzinowy dla dzieci

Tort urodzinowy dla dzieci (fot. Domonique Davenport – Unsplash.com)

W przypadku starszych dzieci trzeba wysilić wyobraźnię, aby zaproszenie na imprezę przez nas przygotowaną spotkało się z prawdziwym entuzjazmem. Postawmy na nietypowy kształt i zaszyfrowanie miejsca i godziny w postaci łamigłówki. Zaangażowanie naszego syna lub córki w opracowanie tekstu urodzinowego będzie doskonałą wspólną rodzinną zabawą. Przygotowując przyjęcie urodzinowe dla dzieci w wieku przedszkolnym warto pamiętać o kilku poniższych zasadach:

Urodzinowy tort to nie wszystko

Urodzinowy poczęstunek to, jak każdy się domyśla, przede wszystkim tort, duży, kolorowy i słodki. Możemy upiec go sami lub pozwolić profesjonalnym cukiernikom na upieczenie go dla nas. Wiele cukierni ma w swej ofercie torty w fantazyjnych kształtach zamku, samochodu czy nawet z wizerunkiem bohatera dnia.

Ale należy pamiętać, że sam tort to  trochę za mało aby zapewnić zdrowy i sycący posiłek maluchom. Warto pomyśleć nad kanapkami, które specjalnie dla dzieci możemy udekorować w uśmiechnięte buźki, czy też zrobić kolorowe galaretki – podstawę każdego kinderbalu. W poniższych artykułach znajdziecie inspiracje na dekoracje dziecięcych tortów urodzinowych oraz wesołe kanapeczki:

Kolorowe dekoracje oraz konkursy i zabawy

Ważnym elementem dziecięcej imprezy urodzinowej  są dekoracje. Kolorowe konfetti czy błyszczące serpentyny i baloniki. Sprawią one, że w domu zapanuje magiczna, bajkowa atmosfera, a twoja pociecha poczuje się wyjątkowo. Dodatkowo warto też zadbać o czapeczki i trąbki zarówno dla bohatera dnia,  jak i dla jego gości.  Jednym z najważniejszych elementów imprezy dla malców są gry, zabawy i konkursy.

Doskonałe będą powszechnie znane kotyliony, które każde dziecko będzie losowało na początku zabawy. Dzieci, które wylosują takie same kotyliony, mają stworzyć pary lub grupki i wspólnie zatańczyć.

Warto zapewnić dzieciom zabawy, które nie tylko pozwolą im się wyszaleć, ale też zapewnią im jakiś rozwój. Muzyczne zabawy idealnie się do tego nadadzą. Dobrym pomysłem będzie np. taniec, podczas którego dzieci dobierają się w pary i przed zakończeniem piosenki muszą rozplątać dwa splątane ze sobą sznurki – oczywiście bez ich puszczania!

Chyba wszystkie dzieci uwielbiają zabawę balonami! Kolorowe balony nie tylko służą za doskonałą ozdobę, ale są też przedmiotem wielu ciekawych zabaw. Można np. zrobić konkurs na najciekawszy rysunek na balonie. Dobrym pomysłem jest też taniec z balonem między głowami (wygrywa ta para, która utrzyma go najdłużej) lub z balonami przywiązanymi do nóg, które inne dzieci starają się przebić.

Aby zająć dzieci na dłuższy czas, można także wymyślić dłuższą grę, taką jak np. poszukiwanie skarbów. Dobrze ukryj przedmiot, który będzie pełnił rolę skarbu, i wręcz dzieciom mapę, na której mogą znaleźć się także wskazówki w formie zagadek. Taka zabawa spowoduje, że dzieci nie tylko zajmą sobie dużo czasu, ale też będą musiały współpracować! Możesz też po prostu porozkładać słodycze w różnych miejscach pokoju. Niech wygra ten maluch, który znajdzie ich najwięcej!

Zaproszenie na urodziny 40.

40. urodziny

Tort na 40. lat (fot. Annie Spratt – Unsplash.com)

30. i 40. jubileusz jest zwykle obchodzony hucznie. Proponujemy dużo wcześniej opracować pomysł i dopasować stylistykę oraz grafikę na zaproszeniu do tematu urodzin (jeśli zamierzamy je zorganizować tematycznie) lub użytych kolorów czy kwiatów. Doskonałym nawiązaniem do 40. urodzin będzie na przykład zorganizowanie zabawy z nawiązaniem do stylistyki i przebrań z PRL-u. Pomysłem na trzydziestkę może być zabawa tematyczna nawiązująca o cyrku. Gospodarz powinien zapewnić odpowiednie dekoracje w tym stylu na taką zabawę. Zaś tekst i grafika zaproszenia powinny nawiązywać odpowiednio do tematów jak: akcesoria z PRL (mały fiat, wyrób czekoladopodobny, a nawet szary papier toaletowy) lub klasyczne pomysły związane z cyrkiem (dyrektor cyrku – czyli gospodarz, treserzy zwierząt, akrobaci etc.).

Zaproszenie na urodziny 50.

Podobnie, jak w przypadku 40. urodzin – popularna pięćdziesiątka może być świętowana przez zapraszającego z poczuciem humoru. Tutaj także wciąż atrakcyjne będzie odwołanie się do stylistyki PRL-u. Zapraszając gości możemy używać zwrotów:

 • obywatelko lub obywatelu
 • plan 50-letni wykonany
 • wszystkim smutasom mówimy stanowcze NIE!

Innym pomysłem na 50. może być wykorzystanie wzoru świadectwa szkolnego z tamtych lat, a zamiast przedmiotów wypisywanie cech czy czynności obchodzącego okrągła rocznicę  wraz z oceną – np.

 • Wypite butelki whisky w ciągu 50 lat
 • Wypite litry wina w ciągu 50 lat
 • Ilość przejechanych kilometrów na rowerze
 • Zdobyte szczyty górskie

Całość powinna być oczywiście utrzymana w lekkim tonie.

Gotowe pomysły na drukowanie z internetu

Jeżeli nie mamy czasu na przygotowywanie indywidualnych, własnych zaproszeń – możemy skorzystać z wielu  ofert poligraficznych czy sklepów online posiadających w swojej ofercie takie propozycje. Możemy także poszukać portale, które posiadają opcję przygotowywania tekstów online wg wbudowanych szablonów, a następnie wydrukowanie ich  na własnej drukarce. Jeśli nie znajdziemy nic ciekawego na wybranych portalach, łatwym pomysłem przy okrągłych datach będzie kupienie lub stworzenie zaprosin  z graficznym znakiem drogowym ilustrującym  dopuszczalną prędkość – do 30 km/h – na trzydziestkę lub 40 km/h – na czterdziestkę. Jak widzicie opcji jest bardzo wiele.

Jeśli wciąż brakuje ci pomysłu na tekst na zaproszenie urodzinowe – zobacz co dla ciebie przygotowaliśmy poniżej.

Zaproszenie na urodziny – gotowe teksty

Poniżej znajdziecie proponowane teksty: od oficjalnych, po lekkie i zabawne. Poważny tekst proponujemy wysłać do seniorów, dziadków lub osób, które mniej znamy. Dowcipne i lekkie pomysły skieruj do przyjaciół i najbliższej rodziny.

Oficjalnie zaproszenie

 • Mam zaszczyt zaprosić Szanownego Panią/Pana…na uroczystość urodzinową, która odbędzie się dnia….o godzinie…w…Uprzejmie proszę o telefoniczne potwierdzenie swojej obecności. Telefon do kontaktu:…Pozdrawiam….
 • Serdecznie zapraszam…na moje urodziny, które odbędą się dnia…o godzinie…w…Proszę o potwierdzenie obecności. Pozdrawiam…
 • Zaproszenie dla…na przyjęcie urodzinowe, które odbędzie się…w…Startujemy o godzinie…, a kończymy…Mile widziane swobodne i wygodne stroje. Swoją obecność proszę potwierdzać mailowo:…Pozdrawiam…

Osobiste zaproszenie

 • Nie wyobrażam sobie moich urodzin bez Ciebie! Dlatego zapraszam Cię…dnia…o godzinie…na całonocną balangę w moim domu. Proszę, weź ze sobą dobry humor!
 • Z okazji moich urodzin zapraszam Cię Droga…na skromną kolację przy lampce wina. Uroczystość odbędzie się…o godzinie w…Nie może Ciebie zabraknąć! Czekam z niecierpliwością na wspólne świętowanie.

Śmieszne zaproszenie

 • Z okazji urodzin zapraszam…na bombową imprezę dnia…w…Odpalamy lont o godzinie…W planie: wybuchowe drinki, strzelający tort i pokaz fajerwerków! Zadzwoń do mnie, żeby potwierdzić. Do zobaczenia!
 • Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień! Z okazji tej okrągłej rocznicy zapraszam Cię…do wspólnego biesiadowania przy suto zastawionym stole. Ucztowanie odbędzie się…o godzinie…w…Gwarantuję tańce, swawole i hulanki! Nie przyjmuję odmowy! Widzimy się za tydzień.
 • Serdecznie zapraszam do świętowania moich kolejnych urodzin…zdaję się, że osiemnastych! A jak na osiemnastkę przystało – będzie się działo. Impreza odbędzie się za tydzień w sobotę o godzinie…w…- najbardziej rozrywkowym lokalu w mieście. Nie zabraknie przekąsek i napojów, więc Ciebie też nie może zabraknąć.

Dla dziecka

 • Serdecznie Cię zapraszam…na moje 7 urodziny, które odbędą się dnia…o godzinie…w…Będzie dużo zabaw i konkursów. Mam nadzieję, że przyjdziesz.
 • Jacek z rodzicami zaprasza Babcię Monikę i Dziadka Stasia na 1 urodziny dnia…o godzinie…w…

Zobacz inspiracje na wykonanie zaproszeń DIY

A może pokusisz się o własnoręczne wykonanie zaproszenia? Oto kilka inspiracji, które znalazłyśmy w sieci:

Mamy nadzieję, że znalazłaś tutaj pomysły dla siebie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (151 głosów, średnia: 4,19 z 5)
zapisuję głos...