Zaproszenia na Komunię Świętą – jakie informacje powinny się w nich znaleźć?

Pierwsza Komunia Święta to niezwykle duchowe przeżycie zarówno dla dziecka, jak i jego rodziny, dlatego wymaga odpowiedniej oprawy. Chcąc mieć pewność, że bliskie nam osoby dotrą na to ważne wydarzenie odpowiednio wcześniej należy je o tym poinformować, oczywiście z klasą i w dobrym tonie. Jak mogą wyglądać zaproszenia na Komunię Świętą, kiedy je wysyłać i jakie informacje z nich zawrzeć? Odpowiadamy!

Spis treści:

zaproszenia na komunię świętą

W zaproszeniu komunijnym muszą znaleźć się ważne szczegóły uroczystości/ Fot. shangarey, Freepik

Jak wypisać zaproszenie komunijne?

Niezależnie od tego czy w środku zaproszenia decydujemy się na dodanie cytatu z Pisma Świętego czy kilka słów pieśni religijnych są pewne stałe elementy bez których zaproszenia na Komunię Świętą nie mogą się obyć:

  • zwrot grzecznościowy – zwykle wystarczy go dodać w formie skróconej, czyli SZ.P. (czyt. „Szanowne Państwo”, „Szanowną Panią”, „Szanownego Pana”),
  • imię i nazwisko dziecka – jest on najważniejszą w tym dniu osobą, więc jego dane muszą znaleźć się na zaproszeniu niezależnie czy są one poprzedzone słowami „naszego synka/ naszej córeczki”,
  • rodzaj ceremonii –  informacja o tym jaki rodzaj uroczystości jest proszona osoba, której zaproszenie dotyczy. To absolutny „must do”,
  • miejsce uroczystości – najlepiej podać pełną nazwę kościoła wraz z adresem,
  • data wydarzenia – należy podać dzień i dokładną godzinę o której odbędzie się uroczystość,
  • informacja o miejscu obiadu po uroczystości – goście muszą wiedzieć, gdzie się udać po ceremonii,
  • prośba o potwierdzenie obecności wraz datą, do której należy to zrobić – koniecznie z numerem telefonu do rodzica dziecka.

Teksty na zaproszenia na komunię Świętą

Lista gości sporządzona? Pora działać dalej! Wiele osób często zastanawia się co napisać w zaproszeniu komunijnym skierowanym do konkretnej osoby. Na szczęście w tym przypadku nie musimy wykazywać kreatywnością i samodzielnie dobierać górnolotne słowa. Jest wiele gotowych tekstów na zaproszenia na komunię, więc warto z nich skorzystać. Można wybrać te, które podobają nam się najbardziej. Oto kilka przykładów gotowych treści, jakie można wykorzystać wypisując zaproszenia na komunię świętą:

Serdecznie zapraszamy Sz.P………………… na uroczystość przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej przez naszego syna/córkę………….., która odbędzie się w parafii …………………….. dnia…..o godzinie ……………….

Z radością zawiadamiam wszystkich, którzy mnie kochają, o mojej Pierwszej Komunii. Chciałbym zaprosić Sz. P. ……………………….na uroczystość, która odbędzie się………………… w kościele………………

„Tyś na pustkowiu chleb rozmnożył, Panie, byśmy do Nieba w drodze nie ustali”. Chcąc wspólnie przeżyć uroczystość przyjęcia Sakramentu Komunii Świętej …………………………….wraz z Rodzicami pragnie zaprosić Sz. P. ……………………………………………….do udziału we Mszy świętej, która odbędzie się w kościele…………………….dnia…………….o godzinie ……………

Niniejszym mamy przyjemność zawiadomić, że dnia ……………………… o godzinie ……… w kościele …………………………………… odbędzie się ceremonia przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej przez naszą córeczkę/synka, …………………….. . Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić Sz. P. …………………………………… na ceremonię oraz uroczysty obiad, który odbędzie w restauracji…………………………….

„Pan Jezus już się zbliża,
już puka do mych drzwi.
Pobiegnę Go przywitać,
Z radości serce drży…”

Serdecznie zapraszamy ………………………………………………….. na uroczystość przyjęcia Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej naszej córki/syna…………………, która odbędzie się w dniu ………………….. roku w kościele …………………….. o godzinie …………Po uroczystościach kościelnych będzie mi bardzo miło gościć czcigodnych gości na przyjęciu w restauracji ………………………………………………………………..

Serdecznie zapraszamy do wspólnego udziału we Mszy świętej, na której odbędzie się przyjęcie Sakramentu Pierwszej Komunii przez naszego synka/córeczkę …………………………. dnia ……..w kościele……………..Po uroczystościach kościelnym miło nam będzie gościć Sz. P. ………………… na przyjęciu z tej okazji, które odbędzie się w ……………………………………….

Dnia……………….po raz pierwszy przyjmę do swojego serca Jezusa pod postacią chleba. Dlatego ja,………..chciałbym/chciałabym, aby w dniu Pierwszej Komunii Świętej byli przy mnie Ci, których kocham. Z radością będę oczekiwać Sz.P……………………na tej ważnej dla mnie uroczystości, która odbędzie się dnia……………..o godzinie………………..w kościele………………………..

„Przyjdź Panie Jezu do serca mojego malutkiego.
Napełnij szczęściem serce me,
Ono czeka na Ciebie w Dniu Chrztu Świętego.”

Zapraszamy Sz. P ……………… na uroczystość przyjęcia Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej przez naszą córkę/naszego syna…………………..w kościele ……………………….dnia……………….o godzinie ………………… .

………………………………………. wraz z Rodzicami pragnie zaprosić ………………………………………….. na ceremonię przyjęcia Sakramentu Komunii Świętej, która odbędzie się dnia …………………………….. o godzinie…………..w kościele ……………………………….

Zaproszenie na Komunię Świętą może mieć też mniej oficjalną formą, zwłaszcza jeśli obiad po ceremonii nie odbywa się w lokalu. Może wyglądać np. w następujący sposób:

Serdecznie zapraszamy Ciocię ………….i Wujka ………………na uroczystość przyjęcia przeze mnie Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej, która odbędzie się dnia ………………o godzinie…………………. w kościele ……………………. Po uroczystości kościelnej zapraszamy Was na przyjęcie do naszego domu.
………….wraz z Rodzicami

chłopiec ubrany na biało w kościele

Warto aby zaproszenia na Komunię Świętą były eleganckie i spersonalizowane/Fot. jacalaserrano, Freepik

Zaproszenia na komunię – jaki styl wybrać?

Tak, jak zmieniają się trendy w modzie komunijnej czy prezentach, jakie ofiarowuje się dziecku na tę okazję tak samo nowe nurty pojawiają się także w kwestii zaproszeń dla gości. Jakie rozwiązania są obecnie modne oprócz wykorzystywania na ich froncie motywów hostii, gołębi czy krzyża?

Oryginalne zaproszenia na komunię

Jak sprawić, aby zaproszenie na komunię było nietuzinkowe? Oprócz tekstu i grafiki liczą się dodatki. Rozkładane zaproszenie na Pierwszą Komunię Świętą może więc być przewiązane rafią, jutowym sznureczkiem czy elegancką wstążką. W miejscu supła można dodać kłos zboża, drucik z perełkami czy suszoną gipsówkę lub białe piórko. Ciekawym elementem jest także pieczęć z laku, która wygląda niezwykle elegancko nadając zaproszeniu jeszcze bardziej wyrafinowany charakter.

Zaproszenia komunijne personalizowane

Wiele osób często decyduje się na zaproszenia na komunię, które oprócz suchych informacji dotyczących daty i miejsca wydarzenia zawierają też osobiste akcenty. Takie elementy sprawiają, że ten ważny element staje się jeszcze bardziej spersonalizowany. Może to być np. nadrukowane na froncie zdjęcie dziecka, które będzie przystępować do komunii. Doskonałym pomysłem jest także wykonanie zaproszenia w kolorystyce przewodniej, jaka pojawi się na uroczystym obiedzie po ceremonii w kościele czy nawiązanie do konkretnego stylunp. rustykalnego, boho, nowoczesnego czy glamour. Decydując się na eleganckie zaproszenia dobrze wybrać te, w których wpisanie imion gości i informacji związanych z datą i miejscem uroczystości zlecić firmom specjalizującym się w tego rodzaju usługach. Ustalając szczegóły personalizacji możemy mieć pewność, że zaproszenie na komunię Świętą będzie wyglądać bardzo profesjonalnie.

dziecko podczas pierwszej komunii świętej

Honorowymi osobami na uroczystości Komunii Świętej są oprócz rodziców także chrzestni czy dziadkowie/Fot. Freepik

Zaproszenia na komunię dla dziewczynki

Zaproszenia na komunię dla dziewczynki to te w kolorach pasteli i złota, które idealne wpisują się w wiosenne trendy. Oczywiście w tym przypadku sprawdzą się rzecz jasna także kwiatowe grafiki. Małe damy zwykle są fankami błyszczących elementów, więc dodanie kilku cekinów czy cyrkonii również będzie tu strzałem w dziesiątkę. Satynowa lub tiulowa wstążka dodatkowo dodadzą całości jeszcze więcej uroku.

Zaproszenia na komunię dla chłopca

W tym przypadku zaproszenia na komunię dla chłopca będą mniej zdobne i bardziej minimalistyczne, ale nadal bardzo eleganckie. Sprawdzą się kolory zieleni czy odcienie błękitu. Do tego srebrne wykończenia oraz oczywiście kilka elementów dekoracyjnych jak np. przewiązanie zaproszenia rafią czy wykonanie pieczęci w stylu średniowiecznym, które nadadzą mu bardziej „męskiego” charakteru.

 

Zaproszenie na komunię dla chrzestnych i dziadków

Rodzice chrzestni to jedni z ważniejszych gości na uroczystości Komunii Świętej dziecka. Zaproszenie dla nich na to ważne wydarzenie nie będzie znacząco różnić się od tego, którym obdarowujemy inne osoby. Ważne jednak, aby podkreślić w nim ważną rolę jaką pełnią oni w życiu dziecka. Należy więc napisać nie tylko imię i nazwisko osoby, ale także dodać przed nim „Matkę chrzestną” czy „Ojca chrzestnego”. Kolejna różnica będzie też dotyczyć sposobu poinformowania o wydarzeniu. W dobrym tonie będzie osobiste wręczenia zaproszenia na komunię dziecka jego rodzicom chrzestnym. Zwykle osoby te są bardzo blisko rodziny (lub nawet są jej częścią) i często się spotykają, więc nie powinno to stanowić większego problemu. Taka sama zasada dotyczy dziadków dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej. W takim przypadku z szacunku do tak bliskich osób nie wypada wysyłać zaproszenia pocztą. Zamiast tego należy je wręczyć, najlepiej podczas jakiegoś wspólnego obiadu w rodzinnym gronie.

pierwsza komunia święta dzieci

W zaproszeniu komunijnym nie powinno zabraknąć informacji o potwierdzeniu przybycia/Fot. Freepik

Pytania i odpowiedzi

Co powinno się znaleźć w zaproszeniu na komunię?

W zaproszeniu komunijnym muszą znaleźć się informację o tym kogo zapraszamy, gdzie odbędzie się uroczystość i w jakim miejscu. Na koniec nie można także zapomnieć o dodaniu informacji z prośbą o potwierdzenie obecności. To bardzo ważne, zwłaszcza, gdy obiad po uroczystości odbywa się w restauracji.

Czy zaproszenie na Pierwszą Komunię Świętą można wysłać sms?

Tego rodzaju uroczystości wymagają specjalnej oprawy i zasada ta tyczy się także zaproszeń. Wysłanie informacji pod postacią SMS czy MMS nie jest zatem w dobrym tonie. Taka forma nie jest ani odświętna ani w zgodna z ogólnie przyjętymi zasadami savoir-vivre. Zaproszenia najlepiej wysłać pocztą za potwierdzenie odbioru, aby mieć pewność, że dotarło ono do adresata.

Kogo należy zaprosić na komunię?

Honorowymi osobami na uroczystości Komunii Świętej jest oczywiście najbliższa rodzina. Rodzice dziecka powinni więc w pierwszej kolejności zawiadomić dziadków, rodziców chrzestnych, wujostwo i kuzynostwo. Dopiero potem należy zastanowić się nad tym kogo jeszcze warto zaprosić do celebracji tego wyjątkowego dnia.

Ile wcześniej daje się zaproszenia na komunię?

Zaproszenia na Komunię Świętą zwykle wręcza się ok. 4 tygodnie przed uroczystością. Czas ten jest optymalny, aby osoby, które je otrzymały zdążyły się przygotować do tego ważnego wydarzenia i kupiły prezent dla dziecka, które będzie przystępowało do Komunii.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...