Zapobiegać czy leczyć? Jak nie dopuścić do rozwoju opryszczki?
Zapobiegać czy leczyć? Jak nie dopuścić do rozwoju opryszczki? Opryszczka wargowa wywołana wirusem HSV-1 to mało estetyczna i uciążliwa dolegliwość, która dotyka wielu z nas. Czy istnieją skuteczne sposoby na powstrzymanie tzw. „zimna”? Szacuje się, że nosicielami wirusa opryszczki jest ponad 50% populacji. Do pierwotnego zakażenia dochodzi najczęściej już we w wczesnym dzieciństwie. Częstotliwość z jaką dolegliwość powraca bywa różna, podobnie jak czynniki, które przyczyniają się do uaktywnienia wirusa.
Co sprzyja nawrotom „zimna”?
Najczęstszym powodem aktywacji HSV-1 jest spadek odporności organizmu. Duży wpływ mogą mieć również warunki atmosferyczne. Wahania temperatury, silny wiatr lub wysokie promieniowanie UV przyczyniają się do uszkodzenia powierzchni naskórka, który szybciej traci wilgoć i jest bardziej podatny na infekcje. Za pojawienie się zmiany na ustach odpowiedzialny może być też silny stres czy przemęczenie. Podobnie jak zmiany hormonalne oraz osłabienie układu immunologicznego. Opryszczka może pojawić się również w wyniku urazów spowodowanych np. uprawianiem sportów kontaktowych, leczeniem dentystycznym lub zabiegami chirurgicznymi.
Na większość czynników przyczyniających się do powstania nadżerki nie mamy bezpośredniego wpływu, dlatego tak trudno o właściwą profilaktykę. Czy możliwe jest zatem skuteczne powstrzymanie wirusa?
Jak leczyć opryszczkę?
Choć problem opryszczki wargowej nie zniknie raz na zawsze, dzięki odpowiedniemu leczeniu możemy zminimalizować jej objawy i nie dopuścić do pojawienia się bolesnych pęcherzyków. Ważna jest jednak jak najszybsza reakcja w momencie wystąpienia pierwszych symptomów – charakterystycznego mrowienia i kłucia w okolicach ust. Szybkie rezultaty uzyskamy dzięki zastosowaniu odpowiedniego leku, który powstrzyma rozwój wirusa, np. kremu Erazaban. Jako jedyny preparat na rynku zawiera on opatentowaną substancję aktywną Dokozanol, hamującą proces łączenia się wirusów z błoną komórkową skóry. W ten sposób zapobiega ich wnikaniu do wnętrza zdrowych komórek i znacznie skraca czas trwania dolegliwości. W sytuacji kiedy zbyt późno zareagujemy i opryszczka zdąży się już rozwinąć, środek złagodzi nieprzyjemne objawy, a także skróci czas gojenia się wykwitu.
Pomimo tego, że trudno jest zapobiec nawrotowi opryszczki, odpowiednio przeprowadzone leczenie skutecznie powstrzyma jej rozwój i zminimalizuje nieprzyjemne objawy. Dlatego warto mieć przy sobie krem Erazaban, zwłaszcza kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości jest większe. „Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu”.