Zaparowane okna – jak siebie z nimi radzić w sezonie zimowym?

Problem pojawia się często nagle, a przyczyna takiego stanu rzeczy nie każdemu jest dobrze znana. Jedno jest pewne- zaparowane okna nie wyglądają estetycznie, psują widok i mogą być przyczyną występowania w późniejszym czasie pleśni. Warto więc poznać sposoby jak sobie z nią radzić, a co najważniejsze nie dopuścić do pojawienia się pary na powierzchni szkła i w pobliżu framug.

Spis treści:

mokre okno

Co powoduje zaparowanie okna?

Można powiedzieć, że zaparowane okna to najczęściej skutek różnicy temperatur między tą panującą na zewnątrz, a tą w środku pomieszczenia. Jeśli wynosi ona powyżej 20 stopni efekt pojawienia się nieestetycznej mgiełki na oknie mamy gwarantowany. Jednak to nie wszystko. Okna pokryte parą wodną to także efekt niewystarczającej wentylacji w pomieszczeniu i zbyt rzadkiego wietrzenia pokoi. Problem dotyczy zwykle kuchni, gdzie podczas gotowania wydziela się sporo pary. Jeśli nie znajdzie ona źródła swego ujścia będzie skraplać się właśnie na oknach. Dlatego by tego uniknąć należy używać okapów lub uchylić lekko okno podczas gotowania. Przykrywanie grzejników czy zasłanianie szczelnie okien żaluzjami czy roletami to kolejne czynniki wywołujące ten efekt. Jeśli popełniamy kompilację wyżej wymienionych działań zaparowane okna mamy jak w banku.

Czyste okna krok po kroku

Czyste okna krok po kroku

Z zewnątrz myjemy je tylko wtedy, gdy jest to konieczne, od wewnątrz – trzy razy do roku. Mowa o oknach, które są wizytówką domu i jego mieszkańców. Wiosna to najlepszy czas na sprawdzenie ich stanu

Jak przeciwdziałać pojawianiu się pary na oknach i framugach?

Para utrzymująca się długo i regularnie na oknach z czasem spowoduje, że w załamaniach  i rogach framug pojawią się nieestetyczne ciemne plamki. Kiedy tak się stanie dzieli nas tylko krok od pojawieniu się w tym miejscu pleśni, która szkodzi zdrowiu. Zatem zamiast usuwać skutki skraplania się pary w pomieszczeniu zdecydowanie lepiej jest temu przeciwdziałać. Oto kilka rozwiązań, które mogą być szczególnie pomocne w wyeliminowaniu problemu.

Wentylacja to podstawa

Jeśli masz w domu czy mieszkaniu okna, na których nie są zamontowane specjalne wywietrzniki spróbuj lekko rozszczelnić okna. Nawet niewielka szczelina może spowodować, że para nie będzie osadzać się na szybie, a przynajmniej nie w dużej ilości.

Użyj środków zapobiegających osadzaniu się pary na szybach

Pomocne może okazać się umycie okiem pianką do golenia. Taki zabieg to patent na zaparowane lustra w łazience, dlatego w przypadku okien efekt będzie podobny. Alternatywą może być także przemycie szyb roztworem gliceryny i spirytusu. Prosty i tani sposób, a jego skuteczność może Was mile zaskoczyć.

Generalne porządki – od czego zacząć sprzątanie?

Generalne porządki – od czego zacząć sprzątanie?

Czy wiesz, że statystyczny Polak realizuje gruntowne porządki w swoim domu tylko kilka razy w roku? Najczęściej dobrą motywacją do takich działań jest wizyta gości. Polskie społeczeństwo jest uznawane nie tylko za gościnne, ale również

kobieta myje okna

Postaw na rośliny pochłaniające nadmiar wilgoci

Rośliny doniczkowe, które znane są ze swoich zdolności pochłaniania nadmiaru wilgoci to np. sansewiera, bluszcz pospolity, paproć, palma koralowa, storczyk, zielistka Sternberga czy skrzydłokwiat. Ustaw je na parapecie w wybranym pomieszczeniu, a szybko zauważysz efekty. Rośliny rozprawią się z nadmiarem wilgoci, a dodatkowo im samym wyjdzie to tylko na dobre. Poza tym oczyszczają one także powietrze.

Nie zapominaj o wentylacji pomieszczeń

Jeśli nie lubisz mieć otwartych okien zwłaszcza w chłodnym sezonie wywietrz pomieszczenie, w którym aktualnie nie przebywasz. Czynność powtórz z kolejnym pokojem. Tym sposobem zapewnisz w domu czy mieszkaniu właściwą cyrkulację świeżego powietrza. Postaraj się też kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniach zaopatrując się w pokojowy higrometr.

Jak Prawidłowo Dobrać Zasłony Do Salonu?

Jak Prawidłowo Dobrać Zasłony Do Salonu?

Udana aranżacja salonu zależy m.in. od prawidłowego doboru zasłon. Zasłony muszą być dopasowane do wybranego stylu wnętrzarskiego. Produkty te są ozdobą wnętrza, potrafią ocieplić przestrzeń i sprawić, że salon nabierze zupełnie nowego charakteru. Ponadto zasłony tworzą świetną dekorację okien, często chronią nas przed wzrokiem sąsiadów i nadmiarem promieni słonecznych.

Nie zakrywaj do końca okien

Kiedy ciepłe powietrze wydobywające się z grzejnika i wilgoć zawędrują w duecie w okolice okien i są skutecznie tam „przetrzymywane” przez przysłoniętą żaluzję, roletę czy grubą zasłonę para wodna ma utrudnioną drogę ucieczki. Na rezultaty nie trzeba czekać długo. Zaparowane okna w takim przypadku to kwestia nawet jednego dnia.

zaparowane okna

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (14 głosów, średnia: 4,93 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. mswitalska1985  12 stycznia 2024 09:27

  Rzeczywiście zaparowane okna zimą to standard.

  Odpowiedz
 2. Tara  12 stycznia 2024 11:11

  Kupiłam pochłaniacze wilgoci i regularnie wietrzę. Od razu widać różnicę.
  A wilgoć osadza się nie tylko na szybach, ale i na ścianach. Warto o tym pamiętać, bo łatwo wtedy o pojawienie się pleśni.

  Odpowiedz
 3. macierzanka  12 stycznia 2024 19:50

  Cenne rady.

  Odpowiedz
 4. agasam9  14 stycznia 2024 17:46

  regularne wietrzenie przynosi doskonałe efekty

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany