Zaparcia u dzieci

Trudności z wypróżnianiem i towarzyszące im dolegliwości zdarzają się nie tylko u osób dorosłych, ale i u dzieci w różnym wieku. Zazwyczaj wynikają z niedojrzałości układu pokarmowego dziecka i zmian w diecie związanych z jej rozszerzaniem.

dziecko z zaparciem

 

Zaparcia u dzieci, podobnie jak u starszych, są źródłem dużego dyskomfortu, dlatego warto korzystać ze sposobów, które pomogą się z nimi uporać. O jakich sposobach mowa? Przekonajmy się.

Przyczyny zaparć u dzieci

Zaparcia u dzieci mogą pojawiać się już od pierwszych miesięcy ich życia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że częściej występują u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Bardzo często zdarzają się w trakcie zmiany diety dziecka – w okresie zastąpienia mleka matki mlekiem modyfikowanym oraz w czasie wprowadzania do diety malucha pokarmów stałych.

Występowanie trudności z wypróżnianiem u dzieci w dużej mierze wynika z niedojrzałości ich układu pokarmowego, w skutek której perystaltyka jelit nie jest jeszcze dostateczna. Wynikiem tego stanu rzeczy bardzo często jest zaleganie mas kałowych w końcowym odcinku jelita grubego. Jeżeli dodatkowo dieta dziecka jest uboga w produkty zawierające błonnik, a poziom nawodnienia organizmu niewystarczający, wówczas dochodzi do stwardnienia stolca, co dodatkowo potęguje problemy z wypróżnianiem.

U starszych dzieci zaparcia mogą mieć charakter nawykowy. Do ich rozwoju dochodzi wówczas, gdy dziecko na skutek odczuwania lęku przed wypróżnieniem odwleka moment oddania stolca, co jeszcze dodatkowo pogłębia problem. Zaparcia nawykowe bardzo często są związane z lękiem separacyjnym towarzyszącym dzieciom podczas pobytu w żłobku lub przedszkolu.

Xenna Balance Junior – bezpieczny sposób na zaparcia

W przypadku występowania zaparć u dzieci – poza zapewnieniem odpowiedniego poziomu nawodnienia i stosowania zdrowej, zbilansowanej diety, dostosowanej do wieku dziecka – warto skorzystać z preparatów na zaparcia dedykowanych najmłodszym. Jednym z nich jest Xenna Balance Junior.

Xenna Junior jest wyrobem medycznym, który może być stosowany zarówno w przypadku zaparć doraźnych, jak i przewlekłych u dzieci od 6. miesiąca życia. Preparat o smaku pomarańczowym w formie proszku do rozpuszczania w wodzie zamknięty jest w praktycznych saszetkach. Xenna dla dzieci, podobnie jak ta w wersji dla dorosłych, zaczyna działać dopiero w jelitach.

Xenna Balance Junior przede wszystkim zmiękcza masy kałowe, ułatwiając ich przesuwanie w jelitach. Zmiękczenie stolca w zdecydowany sposób ułatwia też sam proces wypróżnienia, ograniczając ból i dyskomfort towarzyszący zaparciom.  Stosowanie preparatu Xenna Junior sprawdza się również w przypadku tzw. zaparć nawykowych, gdyż pozwala na ograniczenie dolegliwości związanych z oddawaniem stolca, które wywołują u dzieci przykre skojarzenia, zniechęcając je do tej czynności.

Warto pamiętać, że gdy pojawią się zaparcia u najmłodszych, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

 

„Możliwe działania niepożądane Xenna Balance Junior: W przypadku stosowania dawek wymaganych do osiągniecia efektu terapeutycznego, nigdy nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, burczenie w brzuchu, bóle brzucha, nudności i lekkie biegunki (szczególnie na początku stosowania). Rzadko występują reakcje uczuleniowe (wysypka lub pokrzywka).”

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (23 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...