Zapalenie mieszków włosowych – jak sobie z nim poradzić?

Często ignorujemy objawy i jesteśmy zdania, że to normalne po depilacji. Nic bardziej mylnego! Zapalenie mieszków włosowych, bo o nim mowa ma podłoże bakteryjne i trzeba je leczyć antybiotykiem. I nie chodzi tu wyłącznie o kwestie estetyczne, ale przede wszystkim – zdrowotne. Jak walczyć z zapaleniem skóry i pozbyć się niechcianych krost i innych wyprysków? Na początek niezbędna będzie wizyta u dermatologa.

kolaż własny redakcji, źródło: www.pixabay.com

Zapalenie mieszków włosowych – jak poradzić sobie z nim poradzić?

Często zdarza się, że po depilacji wyskakują nieestetyczne krosty wypełnione m.in. ropą, które nierzadko przebite są włosem. I tak wysypka atakuje nogi, pachwiny, okolice głowy i twarzy, a u panów dodatkowo klatkę piersiową czy plecy. Nie można jej ignorować oraz pod żadnym pozorem, wyciskać guzków czy ich rozdrapywać. Jeżeli nie będziemy postępować higienicznie, grożą nam bowiem powikłania choćby w postaci czyraków i figówki, z którymi walka jest zdecydowanie trudniejsza.

Co to są meszki włosowe?

Meszki włosowe to nic innego jak kanał skórny, z którego wyrasta włos. Tam też uchodzą przewody gruczołów łojowych. Wyprodukowany przez nie łój tworzy na powierzchni skóry ochronny płaszcz lipidowy. Łatwo go uszkodzić choćby ostrzem maszynki. Dalej już następuje namnożenie się bakterii, przed którymi organizm broni się jak może tworząc stan zapalny. Ale nie tylko depilacja może doprowadzić do zapalenia.  Bakterie mogą zaatakować też na basenie czy po zażywaniu leków.

Jak leczyć to konkretne zapalenie skóry?

Jeśli pojawią się krosty i guzki na skórze koniecznie udaj się do dermatologa. Najpewniej przepisze ci antybiotyk, który w swoim składzie będzie zawierał tetracyklinę, mupirocynę, neomycynę albo przykładowo kwas fusydowy. Może się też okazać, że masz dużo szczęścia i ognisko zapalne nie jest zbyt duże, na co zaradzi już maść ichtiolowa. Nie tobie jednak oceniać, jakie stadium osiągnęła twoja choroba. Lekarz zrobi to profesjonalnie. Oprócz tego musisz pamiętać o luźnych ubraniach, aby nie podrażniać miejsca zainfekowanego. Przemywaj je też żelami antybakteryjnymi. Warto też na przyszłość pomyśleć o dezynfekcji maszynki, którą będziesz się depilować.

 

 

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (112 głosów, średnia: 4,53 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. MelaNika  15 stycznia 2019 08:38

    Dobre rady.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany