„Zamień modę na wodę” – PAH i Ubrania do Oddania zapraszają do udziału w akcji

Mieszkańcy krajów Globalnego Południa są codziennie narażeni na katastrofalne skutki zmian klimatu, podczas gdy na Północy konsekwentnie produkujemy nadmiar ubrań, akcesoriów i tekstyliów. Ogromne zużycie zasobów naturalnych i emisja szkodliwych gazów cieplarnianych są nieodłącznym elementem tego procesu. Polska Akcja Humanitarna i marka Ubrania do Oddania namawiają nas do udziału w akcji „„Zamień modę na wodę””, której celem jest wsparcie działań wodno-sanitarnych PAH w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Globalne katastrofy spowodowane zmianami klimatu

Wielu mieszkańców Somalii, Sudanu Południowego i Jemenu musi zmierzyć się z poważnymi suszami i powodziami, które niszczą ich kraje. W rezultacie tracą dostęp do czystej, bezpiecznej wody, możliwość uprawy ziemi i hodowli bydła. Wielu z nich jest narażonych na głód, choroby zakaźne i skrajną biedę. Brak podstawowych warunków do życia zmusza ich do opuszczania domów. W ubiegłym roku taką rzeczywistość musiało zaakceptować aż 36,2 milionów osób na całym świecie.

–  U nas tego jeszcze tak nie widać, ale skutki zmian klimatycznych to codzienność w wielu krajach – mówi Magdalena Irzycka z PAH. –  Obserwujemy to codziennie w swojej pracy – w Rogu Afryki trwa największa od 40 lat susza, a mieszkańcy tego rejonu mają dramatyczny problem z dostępem do wody.

Zmiany klimatu to w dużej mierze skutek działania człowieka. Nadmierny konsumpcjonizm i niezrównoważone metody produkcji przyczyniają się do wysokiej emisji gazów cieplarnianych, skutkując coraz większym globalnym ociepleniem. To z kolei prowadzi do anomalii pogodowych, takich jak susze, powodzie czy też cyklony tropikalne.

– Sektor mody ma ogromny wpływ na środowisko naturalne, według raportów klimatycznych odpowiada za 10 proc. emisji dwutlenku węgla i aż za 20 proc zanieczyszczeń wody – mówi Zosia Zochniak, CEO i Co-Founderka marki Ubrania do Oddania. – Szczególnie wodochłonny jest proces produkcji odzieży. Warto podkreślić, że aby wytworzyć jedną bawełnianą koszulkę, zużywa się nawet 2500 litrów wody, czyli tyle, ile wypijają trzy osoby w ciągu roku. Liczby mówią same za siebie. Odpowiedzialna moda jest nam niezwykle potrzebna. 

Zasady akcji „Zamień modę na wodę”

Zasadą akcji „Zamień modę na wodę” jest przekazywanie niepotrzebnej odzieży, która nadal jest w dobrym stanie, do drugiego obiegu. Dzięki temu jesteśmy w stanie przedłużyć jej żywotność i ograniczyć zapotrzebowanie na nową produkcję. Jak wylicza marka, 1 kg ubrań wprowadzonych do drugiego obiegu pozwala zaoszczędzić aż 6241 litrów wody. Jeżeli przekażesz swoje ubrania, które są jeszcze w dobrym stanie, marka wprowadzi je do drugiego obiegu. Za każdy kilogram przekazanych ubrań, marka przekaże 1 zł na konto PAH, wspierając w ten sposób dostęp do wody pitnej w krajach Globalnego Południa.

Aby wziąć udział w akcji PAH i Ubrania Do Oddania, przekaż swoje ubrania tutaj: https://www.ubraniadooddania.pl/pah-woda

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (13 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  17 lipca 2023 21:20

    żeby tylko każdy tak robił ;(

    Odpowiedz
  2. MonikaPl  17 lipca 2023 22:48

    💙💙💙

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany