Zamiast tradycyjnego kominka

Kończy się lato i zaczynamy myśleć o rożnych formach docieplania i ocieplania naszych mieszkań i domów. Dla niektórych jest to ostatni dzwonek przed zimą, by zainstalować kominek.   Zanim rozpoczniemy przebudowę czy instalację warto pomyśleć chwilę o alternatywie dla klasycznego kominka – biokominku.  Pali się prawdziwym płomieniem a także znakomicie dociepla pomieszczenie. Wielką zaletą biokominków jest możliwość ich instalacji wszędzie tam, gdzie tradycyjne rozwiązanie jest niemożliwe, na przykład w miejscach posiadających zwykły system wentylacji. Co równie istotne, biokominki są bezpieczne i przyjazne dla środowiska.

biokominek, biokominki, kominek bez wentylacji

Zamiast tradycyjnego drewna spalane jest w nich specjalne, płynne biopaliwo o dość wysokiej wydajności (litr starczy na utrzymanie płomienia przez 2-4 godziny). Nie wydziela ono dymu ani sadzy. W czasie spalania wytwarza się natomiast para wodna, przyjemnie nawilżająca pomieszczenie.

biokominek, biokominki, kominek bez wentylacji

Plusy i minusy

Proces spalania odbywa się bez udziału drewna, co jest ekologiczne i po prostu wygodne. Możemy wybrać biokominek z wmontowanym nawilżaczem, do którego wlejemy różne olejki eteryczne. W ten sposób piękna woń wypełni cały dom. Większość biokominków z powodzeniem może być stosowana w mieszkaniach. Tak jak każde rozwiązanie, biokominek ma również swoje minusy. ? W przeciwieństwie do tradycyjnego komina, ogrzeje tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, a nie cały dom. Biopaliwo jest też ciągle dość kosztowne ? mówi Marek Wełeszczuk z firmy MULTI przyjemność budowania, zajmującej się profesjonalnym doradztwem w zakresie budowy domu. ? Mimo tego, trudno nie dostrzec zalet biokominka. Oprócz aspektów ekologicznych, odpadają problemy z sadzą, pyłem, właściwym utrzymaniem instalacji i składowaniem drewna ? wymienia M. Wełeszczuk.

biokominek, biokominki, kominek bez wentylacji

 

Zobacz także na temat – aranżacja wnętrz: Kuchnia w stylu retro

Modna-kuchnia-w-stylu-Retro

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (164 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Masza  1 sierpnia 2013 09:36

  Jak mi się marzy kominek.

  Odpowiedz
 2. marcia7  31 marca 2015 17:39

  ciepło i przytulnie

  Odpowiedz
 3. Agnieszka  27 października 2015 15:52

  Romantycznie

  Odpowiedz
 4. Krystian  20 września 2018 15:00

  Pytanie do mieszkańców Krakowa i innych miast gdzie wprowadzona ma być ustawa antysmogowa, jak chcecie przystosować istniejące już kominki pod nowe przepisy?Od jakiegoś czasu szukam możliwości do swojego domu, mam piękny kominek portalowy i nie chciałbym go niszczyć. Te rynienki od biokominków w marketach nie wydają mi się bezpieczne, póki co tylko palenisko z automatyką HotBox Planika mi przypadł do gustu pod względem bezpieczeństwa, ale ciekaw jestem czy są jeszcze inne możliwości? Ktoś może ma w tej kwestii doświadczenie?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany