Zamiast tradycyjnego kominka

Kończy się lato i zaczynamy myśleć o rożnych formach docieplania i ocieplania naszych mieszkań i domów. Dla niektórych jest to ostatni dzwonek przed zimą, by zainstalować kominek.   Zanim rozpoczniemy przebudowę czy instalację warto pomyśleć chwilę o alternatywie dla klasycznego kominka – biokominku.  Pali się prawdziwym płomieniem a także znakomicie dociepla pomieszczenie. Wielką zaletą biokominków jest możliwość ich instalacji wszędzie tam, gdzie tradycyjne rozwiązanie jest niemożliwe, na przykład w miejscach posiadających zwykły system wentylacji. Co równie istotne, biokominki są bezpieczne i przyjazne dla środowiska.

Zamiast tradycyjnego drewna spalane jest w nich specjalne, płynne biopaliwo o dość wysokiej wydajności (litr starczy na utrzymanie płomienia przez 2-4 godziny). Nie wydziela ono dymu ani sadzy. W czasie spalania wytwarza się natomiast para wodna, przyjemnie nawilżająca pomieszczenie.

Plusy i minusy

 

Proces spalania odbywa się bez udziału drewna, co jest ekologiczne i po prostu wygodne. Możemy wybrać biokominek z wmontowanym nawilżaczem, do którego wlejemy różne olejki eteryczne. W ten sposób piękna woń wypełni cały dom. Większość biokominków z powodzeniem może być stosowana w mieszkaniach. Tak jak każde rozwiązanie, biokominek ma również swoje minusy. ? W przeciwieństwie do tradycyjnego komina, ogrzeje tylko pomieszczenie, w którym się znajduje, a nie cały dom. Biopaliwo jest też ciągle dość kosztowne ? mówi Marek Wełeszczuk z firmy MULTI przyjemność budowania, zajmującej się profesjonalnym doradztwem w zakresie budowy domu. ? Mimo tego, trudno nie dostrzec zalet biokominka. Oprócz aspektów ekologicznych, odpadają problemy z sadzą, pyłem, właściwym utrzymaniem instalacji i składowaniem drewna ? wymienia M. Wełeszczuk.

 

Zobacz także na temat – aranżacja wnętrz: Kuchnia w stylu retro

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (193 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...