Zalety podglądania: Bristol Stool chart pokaże Ci, czy masz zdrowy układ pokarmowy

stolec_zdrowe-jelita-2Z pewnością zaglądanie do sedesu nie wydaje się nam zajęciem kuszącym. Warto to jednak zrobić od czasu do czasu, ponieważ stolec może  dostarczyć wielu informacji na temat naszego organizmu. Już sam wygląd kału (a także konsystencja i zapach) informują o stanie układu pokarmowego. Chcesz wiedzieć, czy masz zdrowe jelita? Zachęcamy Cię do analizy poniższej infografiki – Bristol Stool chart. Nasze wyjaśnienia z pewnością Ci w tym pomogą. Pamiętaj, że uważna obserwacja pomaga zareagować, ZANIM pojawią się problemy zdrowotne.

stolec_jak interpretować

źródło: http://www.continence.org.au/

Interpretacja Bristol Stool chart

Pytanie: który z rysunków przedstawia prawidłowo uformowany stolec? Oczywiście rys 3 i 4.
Na rys 1,2 oraz 5-7 mamy do czynienia z nieprawidłowym wyglądem stolca.

Przeanalizujmy rysunki z infografiki:

Type 1 – charakterystyczny dla bardzo poważnych zaprać
Type 2- poważne zaparcia
Type 5- brak włókna w diecie (konsystencja „błotnista”, tłuszczowa)
Type 6- stan zapalny toczący się w jelitach (konsystencja papkowata, poszarpane krawędzie)
Type 7- stan zapalny toczący się w jelitach (konsystencja wodnista)

Stolec zbyt miękki i nieregularny (typ 6,7) co robić?

Nie ma na co czekać – należy bezwzględnie udać się do lekarza. Nie wolno lekceważyć tych objawów, szczególnie jeśli nie są wynikiem zatrucia pokarmowego.
Czekając na wynik analizy wprowadzamy do diety: banany, ryż, mus jabłkowy, herbata (zielona), jabłka. Jednocześnie eliminujemy z diety: gluten, produkty które mogą wywoływać reakcję (nietolerancję), produkty przetworzone, słodycze.

Stolec zbyt twardy i nieregularny (typ 1,2) co robić?

Należy jak najszybciej zlecić analizę stolca, i jak najszybciej udać się do lekarza. 1 i 2 towarzyszy często problemom z tarczycą. Ale zaparcia mogą oznaczać i bardzo często oznaczają zbyt mało magnezu w diecie
Czekając na wynik analizy wprowadzamy do diety: gruszki, suszone śliwki , nasiona (chia), orzechy, magnez (suplementacja dobrana do wieku) i probiotyki !!!!!

Wszystko o Bristol stool chart znajdziesz tu: http://www.continence.org.au/pages/bristol-stool-chart.html

***

Autor: Prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska

PrEwa-Stachowskaof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska – biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka. Kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w dobieraniu sposobu żywienia dla osób z nasilonym procesem miażdżycowym, które przeszły operację przeszczepu nerki oraz badaniami nad wpływem lipidów na proces zapalny. Właściciel poradni Dietetica  www.dietetica.com.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...