Zalety i wady paneli winylowych

Panele winylowe to podłogi wykonane ze sproszkowanych skał osadowych, polichlorku winylu, a także stabilizatora. Panele winylowe mogą również występować w wersji miękkiej i elastycznej bez rdzenia. Warto poznać zalety i wady tego materiału, by dokonać najlepszego wyboru do swojego mieszkania.

Jakie wyróżniamy konstrukcje paneli winylowych i jakie mają zalety?

Panele winylowe występują w wersji bez rdzenia i są to panele LVT. Można też wybrać panele winylowe o wzmocnionej konstrukcji z wewnętrznym rdzeniem, czyli SPC bądź Rigid. Panele z rdzeniem są z reguły grubsze od tych bez rdzenia. Na pewno panele winylowe z dodatkowym wzmocnieniem są solidniejsze pod stopami. Ponadto są też lepiej zabezpieczone przed ścieraniem. Generalnie na pewno panele z rdzeniem sprawdzą się nie tylko w domu, ale również w miejscach, gdzie natężenie ruchu jest większe, np. w urzędach czy biurach. Panele winylowe miękkie i twarde różnią się także pod względem możliwości montażowych. Otóż w przypadku twardych dopuszcza się niewielkie nierówności do 2 mm, natomiast w przypadku miękkich konieczne jest wykonanie wylewki samopoziomującej. Obie konstrukcje łączy fakt, że zapewniają ciepłe i antypoślizgowe podłoże. Panele winylowe niezależnie od rodzaju dobrze tłumią też hałasy, choć w przypadku modeli z rdzeniem wygłuszanie podłogi jest na wyższym poziomie. Na pewno niewątpliwą zaletą tego materiału jest fakt, że może imitować wiele struktur, zarówno kamień, beton, jak i drewno. Panele winylowe drewnopodobne mogą mieć bardzo realistyczny rysunek drewna. Takie solidne produkty oferuje DDD Dobre Dla Domu. W ofercie sklepu można znaleźć najwyższej jakości panele winylowe o zróżnicowanej strukturze zewnętrznej, a także konstrukcji. Wśród zalet paneli z rdzeniem można wymienić również fakt, że mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe wodne. Wzmocnione panele mają również odporność na wilgoć. W przypadku samego rdzenia sięga ona 100%. W związku z tym panele winylowe tego rodzaju można stosować nawet w kuchniach i łazienkach. Warto podkreślić, że montaż paneli winylowych nie jest trudny i zwykle można je montować zarówno na pióro i wpust w systemie quick step, jak i na klej. Tam, gdzie stosuje się ogrzewanie podłogowe wodne, należy montować je na klej. Taki montaż zalecany jest także w kuchni czy łazience.

Jakie można wymienić wady paneli winylowych? Kiedy nie najlepiej się sprawdzą?

Trudno doszukać się wielu wad paneli winylowych, bowiem zalety zdecydowanie dominują. Jeżeli chcesz zastosować ogrzewanie podłogowe elektryczne, to niestety jako wykończenie nie sprawdzą się panele winylowe. Zbyt wysoka temperatura, a właściwie zbyt duże jej wahania mogą powodować, że zewnętrzna lakierowana powłoka zacznie się łuszczyć, a panele zostaną uszkodzone. Choć panele winylowe z rdzeniem są polecane do łazienki, to warto wiedzieć, że nie są przystosowane do stałego kontaktu z wodą, dlatego nie można ich stosować bezpośrednio w strefach mokrych, np. pod prysznicem. Mogą być na pewno użytkowane w pozostałej części łazienki, choćby w strefie umywalkowej, gdzie narażone są co najwyżej na zachlapanie. Wysokiej jakości panele winylowe nie są małym wydatkiem. Jednak ich trwałość i niezawodność sprawia, że inwestorzy są gotowi na nieco wyższe koszty.

Panele winylowe mają zdecydowanie więcej zalet niż wad. Warto podkreślić, że łatwo utrzymać je w czystości i nie trzeba impregnować, co jest kolejnym atutem tego materiału.


Artykuł sponsorowany

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (11 głosów, średnia: 4,91 z 5)
zapisuję głos...