Zakwasy – częsty efekt wiosennej aktywności i jak z nimi walczyć

Właśnie rozpoczął się pierwszy ciepły weekend tej wiosny. Wszyscy wyjdziemy z domów, by szukać śladów wiosny. Dla tradycjonalistów przechadzka po parku i jazda na rowerze. Bardziej odważni i zdeterminowani mogą wybrać spacer na wysokości po linie średnicy pół centymetra lub wycieczkę z górki w kuli do zorbingu. Każda wiosenna aktywność jest dobra. A co z zakwasami, skurczami i bolącymi mięśniami? Mamy na to sposób!

Rower online. Czym kierować się przy zakupie roweru

Wiosenna reaktywacja

Miesiące spędzone w domu z dobrą lekturą, pod kocem z kubkiem gorącego kakao należą do przeszłości. Znękani zimnem i brakiem światła jak najwięcej czasu wolnego chcemy spędzać na świeżym powietrzu.
? Niedobór świtła wpływa na zwiększenie produkcji melatoniny, czyli hormonu wpływającego na znaczne obniżenie aktywności i koncentracji. Stąd wzmożone zmęczenie i częsta zmienność nastroju ? objawy tak charakterystyczne zimą ? wyjaśnia Joanna Wysogląd-Wolniak, dyrektor Poradni Zdrowia Psychicznego przy Klinice Wolmed.

Najlepszym czasem na realizację naszych wiosennych planów są weekendy, kiedy wolni od zawodowych obowiązków mamy czas na prawdziwy wypoczynek i zadbanie o formę. Według Andrzeja Jabłońskiego, specjalisty marki HoMedics w Polsce: poświęcanie czasu wolnego na przebywanie na świeżym powietrzu nie tylko poprawia nastrój i samopoczucie, ale także wzmacnia odporność całego organizmu. Dodatkowo, nawet najmniej intensywne formy wysiłku, takie jak spacer, poprawiają krążenie oraz dotleniają komórki.  W przyjemny i nieforsujący sposób poprawiamy kondycję i zdrowie. Jednak dla amatorów większej aktywności fizycznej bardziej kuszące są weekendowe wypady za miasto czy oryginalne, niszowe sporty.

Sposób na skurcze

W celu jak najlepszego wykorzystania wolnego czasu, najlepiej zostawić samochód w garażu i wraz z przyjaciółmi wybrać się na wycieczkę rowerową na wieś lub do parku. Jazda na rowerze jest jednym z bezpiecznych i najmniej obciążających sportów, dlatego uprawiać ją mogą zarówno dzieci, jak i seniorzy. ?Niedzielni rowerzyści? powinni pamiętać o robieniu częstych postojów, aby nie przetrenować organizmu i nie nabawić się kontuzji. W trakcie takich przerw nogi i stopy mają czas na odpoczynek i regenerację.
Aby dodatkowo je zrelaksować, można niczym Newton oprzeć się o drzewo i zamyślić, a z plecaka wyjąć energetycznego batonika lub małe urządzenie na baterie, które wibracjami zapewni ulgę zmęczonym łydkom. Mini masażery są niezastąpione w przypadku występowania częstych skurczy. Przenośny i funkcjonalny gadżet przyda się, aby rozluźnić mięśnie po wysiłku.

Mini_masazer_HoMedics

Mini masażer – HoMedics

 

W górę i w dół

Amatorzy niecodziennych wrażeń i indywidualiści często wybierają alternatywne sporty jako formę weekendowego relaksu. Przykładem takich niecodziennych aktywności jest chociażby wyjście do parku linowego, żeby w bezpieczny i emocjonujący sposób sprawdzić swoje wyczucie równowagi, czy poddać testowi lęk wysokości. Ci zaś, którzy mocno trzymają się ziemi, mogą w weekend obrócić swoje życie do góry nogami w kuli do zorbingu. Zabawa na wodzie lub szalone staczanie się z góry w kuli o 3-metrowej średnicy zapewni przypływ adrenaliny i oderwanie od stresu i problemów. – Nie należy zapominać o tym, aby przed przystąpieniem do takich sportów rozgrzać mięśnie ? organizatorzy zapewnią nam odpowiedni sprzęt i ochronę, ale bezpieczeństwo zabawy zależy także od sprawności organizmu uczestnika.  Aby ograniczyć ryzyko urazów i zakwasów, warto wykonać przygotowujący zestaw ćwiczeń przed i poddać się rozluźniającemu masażowi po zakończeniu wysiłku ? dodaje Andrzej Jabłoński z HoMedics w Polsce.

 

Weekendowe must-have:

  1. Plecak ? wygodny i pojemny, pomieści wszystkie niezbędne rzeczy
  2. Woda ? jej ubytki obniżają sprawność i szybkość, dlatego trzeba ją stale uzupełniać
  3. Pożywny batonik ? uzupełni ubytki energii i odgoni lenistwo
  4. Sportowy strój ? pozwoli czuć się komfortowo i nie będzie krępował ruchów
  5. Plastry ? zajmują mało miejsca w plecaku, a ochronią drobne ranki i odciski
  6. Przenośny masażer ? mały i lekki, pozwala zrelaksować obolałe mięśnie i zmniejszyć napięcie
    po całym dniu aktywności
  7. Dobry humor ? bez niego żadna wyprawa nie będzie udana!

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (298 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...