Zakupy z Personal Shopper – wywiad ze stylistką i kolorystką Danutą Syc

Każda osoba, która chciałaby zmienić bądź odświeżyć swój image, powinna zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej stylistki. Gdzie znaleźć taką osobę? Na czym dokładnie polega taka praca?

Każda osoba, która chciałaby zmienić bądź odświeżyć swój image, powinna zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnej stylistki. Jeszcze jakiś czas temu mogłoby się wydawać, że takie usługi są dostępne tylko dla gwiazd i osób publicznych, gdyż dla zwyczajnych ludzi są zbyt drogie i ekstrawaganckie. Okazuje się, że nic bardziej mylnego!

Personal Shopper

Moda na zakupy ze stylistką przyszła do Polski z Zachodu, pod angielską nazwą – personal shopper. Początkowo zarezerwowana tylko dla wybranych, obecnie staje się coraz bardziej popularna i powszechna. Skierowana jest przede wszystkim do kobiet, które czują potrzebę przemiany i szukają kogoś komu mogłyby zaufać. Spotkanie ze stylistką może nie tylko pomóc w wyborze garderoby, ale również przynieść wiele indywidualnych wskazówek i porad, które na pewno niejednokrotnie się przydadzą. Warto jednak wiedzieć, że stylistka nie jest po to, aby narzucać swoją opinie, a jedynie proponować najlepsze jej zdaniem rozwiązania.

Co należy do zadań  stylistki?? Przede wszystkim określenie typu sylwetki i proporcji pomiędzy różnymi elementami ciała. Analiza ta ma na celu wskazać zarówno atuty jak i mankamenty danej figury. Stylistka na podstawie tej wiedzy ustala idealnie dopasowaną garderobę wraz z fasonami poszczególnych elementów odzieży. Kolejnym etapem jest analiza kolorystyczna, za pomocą której określany jest dany typ urody i dobierane są kolory, które najlepiej komponują się z urodą klientki podkreślając jej naturalne piękno.

Stylistka udziela pomocy w skomponowaniu garderoby, tak by idealnie wyglądać zarówno w pracy jak i na przyjęciu, na co dzień i podczas szczególnych uroczystości. Dodatkową atrakcją mogą być zakupy pod profesjonalnym okiem, które są idealnym pomysłem na przyjemne i relaksujące spędzenie wolnego czasu.

Pytania do stylistki i kolorystki Danuty Syc:

1. Czy można odkryć charakter człowieka patrząc na jego garderobę i styl ubierania się? 

Na pewno w pewnej części tak. Nie ma reguły. Czasem jest tak, że osoby ubierające się w pewien sposób starają się ukryć prawdziwą osobowość lub dostosowują garderobę do specyfiki wykonywanego zawodu. Kobiety ubrane np. na szaro, w stonowanych kolorach chcą się zgubić w przysłowiowym tłumie, nie chcą się wyróżniać, są zazwyczaj nieśmiałe. Osoby, które ubierają się ekstrawagancko, są częstokroć bardzo kreatywne. Te lubiące mocne, intensywne kolory są odważnymi, lubiącymi wyzwania.

Pamiętać należy, że panuje moda na szczupłe kobiety, lansowana w mediach. Panie stały się coraz bardziej zakompleksione, podstawą tutaj jest zaakceptowanie własnej osoby. Kupując bowiem np. tylko ciemne rzeczy możemy zarazem nastawiać się bardzo negatywnie, ponieważ kolory mają wpływ na nasze emocje.

2. Gdyby mogła Pani wymienić 5 najbardziej potrzebnych każdej kobiecie rzeczy w szafie, co by to było? 

Na pewno klasyczny kostium i klasyczna koszula, a także klasyczne czarne spodnie, których proponowałabym  dwie długości.  Jednej potrzebować możemy do buta na wysokim obcasie, drugiej do niższego. Modne są też cygaretki- proste sięgające nad kostkę, spodnie 7/8: do biura nadające się idealnie, jednak już do pracy w banku, niekoniecznie.

Jeśli jest to praca freelancer’a to ubiór może być o wiele bardziej ekstrawagancki. Jeśli ktoś pracuje na własną rękę to sam tworzy wizję swojego ubioru, przekazując tym samym określoną informację.

„Mała czarna” z kolei jest klasyką, która powinna znaleźć się w szafie, jednak nie dla każdego typu urody w kolorze koniecznie czarnym. Ważniejszy jest tu bowiem sam krój sukienki, natomiast kolor dopasować należy indywidualnie.

3. Jakie kolory będą najmodniejsze wiosną i latem 2014?

Pastele, które klasycznie modne są w okresie wiosenno- letnim. Odcienie żółci, połączenie bieli z czarnym. Odcienie różu, kolor niebieski w różnych odcieniach. Poza tym modny będzie pomarańczowy, w tym odcienie koralowe, oraz miętowa zieleń.

4. Jak dobierać kolory do karnacji, do koloru oczu i włosów?

Jako kolorystka mogę zaproponować dane kolory, jednak analiza kolorystyczna zajmuje już nieco więcej czasu. Podczas analizy niekoniecznie bierzemy pod uwagę kolor włosów, czy kolor oczu. Ważne, żeby pamiętać, że sam podział pod względem koloru włosów jest nie do końca słuszny. W dzisiejszych czasach Panie często farbują włosy. Dopiero po przyłożeniu danego elementu garderoby i dokładnym sprawdzeniu, jakie kolory są najbardziej odpowiednie można powiedzieć coś więcej.

5. Jak ukryć mankamenty figury?/ Jak wyszczuplić sylwetkę?

Na pewno przez odzież nie jesteśmy w stanie zmienić rozmiaru, jednak możemy wyglądać w nawet dużym rozmiarze bardzo dobrze. Modnych jest wiele rzeczy luźnych,  jednak trzeba z nimi uważać , bo mogą one dodawać kilogramów. Ważny jest materiał z którego wykonany jest dany element garderoby. Luźno puszczony szal, czy długie łańcuszki pomagają wydłużyć sylwetkę. Ciemne kolory- wiadomo wysmuklają sylwetkę. Jednak w zależności od tego jakie miejsca chcemy wyszczuplić. Gdy chcemy na przykład nadać szczupły kształt sylwetce, sugeruję połączenie kolorów: jasnego z ciemnym. Każda Pani w każdym rozmiarze może wyglądać dobrze, czuć się piękna i atrakcyjna.

6. Najgorsze modowe „faux pas” jakie możemy popełnić?

Dużo rzeczy jest modnych i w wielu stylach. Warto trzymać się jednak konkretnych stylów. Jeśli klasyka, to nie łączymy jej z obuwiem sportowym. Jest wiele połączeń kontrowersyjnych, są możliwe połączenia niekonwencjonalne, jednak warto myśleć o tym, żeby tworzyły one jedną całość, jedną spójną stylizację. Istnieją różne zasady, stanowiące punkt odniesienia, by na ich podstawie tworzyć dane stylizacje.

Chcesz zadać pytanie stylistce??

Zapraszamy na stronę: www.lady-style.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (281 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...