Zakup pierwszego ekspresu do kawy – na jaki rodzaj najlepiej postawić?

Powody, dla których decydujemy się na zakup domowego ekspresu do kawy, mogą być różne. Chociażby powiększające się grono domowych kawoszy albo chęć odtworzenia ulubionych napojów z menu kawiarni w domu. Jeśli rozważasz zakup ekspresu do kawy i nie wiesz, jaki wybrać, w tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Zakup pierwszego ekspresu do kawy

 

Jaką kawę lubisz?

Pierwsza i zasadnicza kwestia w wyborze ekspresu do kawy to… Twoje preferencje! Zakup ekspresu do kawy to inwestycja, warto więc postawić na urządzenie, z którego z przyjemnością będziemy korzystać na co dzień. W końcu właśnie o to w kawie chodzi! Pierwszym krokiem będzie więc określenie, czy wolisz kawę przelewową, czy z ekspresu ciśnieniowego? Czy zwykle pijesz ją z mlekiem, czy czarną? Wolisz małą filiżankę esencjonalnego naparu czy wybierasz duży kubek kawy z dolewką?

Następnie pomyśl o tym, co będzie dla Ciebie najwygodniejsze. Ile osób na co dzień pije kawę w domu oraz ile razy dziennie? Czy marzysz o łatwym i szybkim zaparzeniu dużej ilości kawy, a może chcesz mieć swobodę jak w kawiarni i za każdym razem pić inny napój?

Jeśli masz już odpowiedzi na te pytania, przejdźmy do ekspresów.

Rodzaje ekspresów do kawy

Zasadniczy podział ekspresów do kawy to podział ze względu na metodę parzenia. Mamy ekspresy przelewowe oraz ekspresy ciśnieniowe.

Ekspresy przelewowe

Ekspres przelewowy parzy kawę poprzez zalanie odpowiedniej dozy zmielonej kawy gorącą wodą i przesączenie naparu przez papierowy filtr. Standardowo pozwala on na przygotowanie naraz do ok. 1 l kawy, którą zwykle można przechować w termosie lub na podgrzewaczu. Ten typ ekspresu będzie idealny dla osób, które na zakup ekspresu nie chcą wydać zbyt dużo (ceny zaczynają się od ok. 350 zł) a przy tym chcą cieszyć się bardzo dobrej jakości kawą przyrządzoną szybko i łatwo. Ekspres przelewowy sprawdzi się przede wszystkim dla zwolenników czarnej kawy, ale również dla tych, którzy lubią dodać do niej trochę mleka. Nie jest to jednak dobry wybór dla amatorów espresso lub kawy z mleczną pianką. Świetny ekspres przelewowy to np. Moccamaster.

Ekspresy ciśnieniowe

Domowe ekspresy ciśnieniowe pozwolą przygotować kawy na bazie espresso. W zależności od potrzeb i budżetu mamy tu bardzo duży wybór. Domowy ekspres ciśnieniowy może być automatyczny lub kolbowy.

Zaletą ekspresu automatycznego jest to, że pozwoli on na przygotowanie filiżanki ulubionej kawy jednym przyciskiem. Taki ekspres ma wbudowany młynek, może również (ale nie musi) być wyposażony w spieniacz mleka – dyszę spieniającą, spieniacz półautomatyczny lub automatyczny. Koszt takiego ekspresu to od 1500-2000 zł (np. podstawowy model Melitta Caffeo Solo) do nawet 30 000 zł (Jura Giga X8c). Dobry, domowy ekspres automatyczny kupić można za 4-5 tys. zł (np. Jura E8 Dark Inox 2018).

Ekspres kolbowy pozwala na jeszcze większą kontrolę nad jakością zaparzonej kawy i jest to zwykle dobry wybór dla kawowych pasjonatów. Przygotowanie kawy w takim ekspresie jest bardziej skomplikowane, ale efekty mogą być satysfakcjonujące.

Nie zapomnij o młynku

Planując zakup ekspresu, nie można zapomnieć o młynku. Przy automatycznych ekspresach ciśnieniowych nie musimy się o to martwić, jednak przy wyborze ekspresu przelewowego lub ciśnieniowego kolbowego trzeba mieć na uwadze mielenie kawy. O ile w przypadku ekspresu przelewowego mamy duży wybór różnych opcji w zależności od budżetu, o tyle młynki, które umożliwiają mielenie kawy do espresso, to zwykle drogie urządzenia. W tej kwestii nie możemy jednak iść na kompromis – nawet najlepszy ekspres nie zaparzy dobrej kawy jeśli nie będzie odpowiednio zmielona. Jeśli więc nie możemy sobie pozwolić na kosztowny młynek, warto wybrać ekspres ciśnieniowy automatyczny lub ekspres przelewowy oraz młynek automatyczny, np. Wilfa Svart CGWS-130B (ok. 550 zł) lub Fellow Ode (ok. 1500 zł).

Pełny wybór domowych ekspresów do kawy znajdziesz na coffeedesk.pl.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (65 głosów, średnia: 4,72 z 5)
zapisuję głos...