Zakrzepica w czasie ciąży – Jak zadbać o zdrowie swoje i dziecka
Zakrzepica (choroba zakrzepowo-zatorowa) jest bardzo poważnym i niebezpiecznym schorzeniem, o którym niestety wciąż niewiele wiemy. Zwykle przypominamy sobie o jej istnieniu, kiedy w prasie czy telewizji pojawi się doniesienie o nagłej śmieci celebryty lub sportowca, która spowodowana była właśnie tą przypadłością. Mając jednak świadomość czym jest zakrzepica i jakie ryzyko jest z nią związane możemy przeciwdziałać skutkom tego schorzenia.
Niewielu z nas zdaje sobie również sprawę z tego, że zakrzepica należy do najgroźniejszych powikłań ciąży oraz połogu. Wywołany nią zator tętnicy płucnej jest częstą przyczyną zgonu kobiet ciężarnych. Choć rzeczywista częstotliwość występowania tego schorzenia u wyżej wspomnianej grupy osób nie jest do końca znana, to wiarygodne obserwacje pozwalają nam sądzić, iż w czasie ciąży ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej jest większe. W krajach rozwiniętych zakrzepica stanowi główną (choć nieczęstą) przyczynę umierania przyszłych matek. Występuje u ok. 0,01-0,3% ciężarnych.
Warto także powiedzieć, że przeprowadzone badania wykazały zwiększone ryzyko zachorowania na zakrzepicę u kobiet, u których wykonano cesarskie cięcie w porównaniu z tymi, które rodziły ?siłami natury?. Dlatego też nie powinniśmy bagatelizować objawów tego schorzenia i poddać się profilaktyce, która w niektórych przypadkach ratuje życie. W trakcie trwania ciąży choroba zakrzepowo-zatorowa częściej rozwija się w odcinku biodrowo-udowym żył głębokich. To właśnie dlatego aż u 90% kobiet objawy wyżej opisanego schorzenia pojawiają się tylko na lewej nodze. Najprawdopodobniej przez całą ciążę ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej utrzymuje się na stałym poziomie.
Dlaczego zakrzepica jest taka groźna?
Przede wszystkim dlatego, że schorzenie to w wielu przypadkach przebiega całkowicie bezobjawowo. W związku z tym wiele kobiet nie ma w ogóle świadomości co tak naprawdę im grozi. Zakrzepica zwana jest również ?cichym zabójcą? ponieważ atakuje znienacka a konsekwencją jej pojawienia się może być nawet utrata życia. U kobiet ciężarnych jej diagnostyka jest jeszcze trudniejsza ponieważ u tej grupy występują często objawy przypominające te, które mogą wskazywać na chorobę zakrzepowo-zatorową a w ogóle z nią nie związane
Do tego typu objawów nalezą:
- Ból i obrzęk kończyn dolnych
- Duszność w klatce piersiowej
- Ból w klatce piersiowej
U kobiet w ciąży występuje również ucisk macicy na żyły biodrowe, który również może stać się przyczyną fałszywego badania w celu zdiagnozowania zakrzepicy. W przypadku tej grupy pacjentów nie można również wykonywać badań, które mogłyby narazić płód na promieniowanie jonizujące.
Co jeśli mamy podejrzenie zakrzepicy? Najważniejsza w przypadku choroby zakrzepowo-zatorowej u kobiet w ciąży jest szybka diagnoza i podjęcie leczenia. Polega ono na podaniu leków przeciwzakrzepowych ?heparyny- w postaci zastrzyku w brzuch . Są one bezpieczne dla płodu ponieważ nie przechodzą przez łożysko.
Czy możesz mieć predyspozycje do zakrzepicy?
Warto także wiedzieć, że każda kobieta może wykonać sobie badanie, które pozwala na określenie predyspozycji do rozwoju zakrzepicy. Możliwe jest to dzięki badaniu genetycznemu, w którym wykonuje się analizę mutacji genów kodujących czynnik V oraz czynnik II (protrombinę) krzepnięcia krwi. Do badania wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka (tzw. ?ślina?), który następnie poddaje się szczegółowej analizie laboratoryjnej.