Zakrzepica kończyn dolnych – lepiej zapobiegać niż leczyć

Zakrzepica kończyn dolnych to choroba, która głównie pojawia się u osób starszych. I choć można ją całkowicie wyleczyć, to wiele osób co roku na nią umiera. Dzieje się tak dlatego, że skutkiem nieleczonej zakrzepicy może być zatorowość płucna.

Zakrzepica kończyn dolnych

Zakrzepica najczęściej występuje u osób po 60. roku życia, gdy naczynia krwionośne tracą swoją elastyczność. Choroba jednak może zdarzyć się w każdym wieku, a szczególnie podatne są na nią osoby unieruchomione po przebytych zabiegach operacyjnych.

Rozwojowi zakrzepicy sprzyja też długie pozostawanie w tej samej pozycji, a więc praca siedząca lub stojąca. Schorzenie może być skutkiem odwodnienia organizmu lub skłonności genetycznych.

Niezdrowy tryb życia jest przyczyną wielu chorób, w tym również zakrzepicy. Papierosy, alkohol, fatalny sposób odżywiania oraz brak aktywności fizycznej to też przepis na kłopoty zdrowotne.

Dlaczego zakrzepica bywa groźna?

Największym problemem jest fakt, że zakrzepica kończyn dolnych bardzo długo lub nawet w ogóle nie daje żadnych objawów. Tak dzieje się u większości chorych. Czasami odczuwa się ból w nodze,  pojawiają się obrzęki wokół kostek. Czasami też w miejscu, w którym tworzy się skrzeplina skóra staje się zaczerwieniona i znacznie cieplejsza.

Chory często więc nie wie, że pojawiła się u niego zakrzepica. I choć sama skrzeplina nie jest groźna i może sama się wchłonąć, to problem pojawia się wówczas, gdy odrywa się ona od naczynia i wraz z krwią podąża w górę, w kierunku płuc i serca. To jest już sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia. Jeśli dotrze ona do tętnicy płucnej, to dla chorego nie ma praktycznie ratunku.

Jak ustrzec się przed chorobą?

Dostrzeżona w porę zakrzepica kończyn dolnych świetnie poddaje się leczeniu, choć zwykle jest ono długotrwałe. Chorzy najczęściej przyjmują leki zawierające heparynę drobnocząsteczkową, takie jak chociażby Clexane. W zaawansowanym stadium choroby leki podaje się w formie zastrzyków. Po przebytej zakrzepicy należy nosić podkolanówki lub rajstopy uciskowe, co zapobiega nawrotom choroby.

Wszyscy, u których stwierdzono chorobę lub ci, którzy są zagrożeni jej wystąpieniem, powinni zdrowo się odżywiać i utrzymywać prawidłową masę ciała. Należy zrezygnować z produktów o wysokim stopniu przetworzenia. Jedzenie typu fast food powinno zniknąć z codziennego jadłospisu. Zaleca się też ograniczenie ilości spożywanego cukru oraz napoi gazowanych.

Trzeba też wiedzieć, że regularna aktywność fizyczna znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia zakrzepicy, więc spacery, ćwiczenia, a nawet taniec zawsze zalecane są przez lekarza rodzinnego.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (182 głosów, średnia: 4,24 z 5)
loading... zapisuję głos...