Zakazy i nakazy w ciąży
Nie myj okien, unikaj dymu papierosowego i zrezygnuj ze szpilek. A najlepiej nie patrz też przez dziurkę od klucza, bo dziecko będzie miało zeza ani na słońce, bo maluch będzie często płakał. W trakcie ciąży wszyscy bliscy przekazują ciężarnym mnóstwo zasad, których ich zdaniem powinny przestrzegać. Wśród nich są zarówno ciążowe mity, jak i medycznie uzasadnione rady. Podpowiadamy, jak nie pogubić się w tym gąszczu nakazów i zakazów.
Ciąża to nie choroba – głosi powszechnie znana mądrość. Jednak w tym szczególnym czasie kobiety otoczone są przez bliskich wyjątkową troską. O ile przestrogi mówiące o tym, by w trakcie ciąży nie farbować włosów czy nie nosić wisiorków nie mają medycznego uzasadnienia i tylko stresują przyszłe mamy, to istnieją pewne zasady, o których warto pamiętać.
Na co zwracać uwagę w ciąży
UWAGA! – Czerwone światło
Już w pierwszych miesiącach przyszła mama powinna zadbać o siebie i o maluszka, który rozwija się w jej brzuchu. Musi pamiętać o tym, by nie przyjmować żadnych lekarstw bez konsultacji z lekarzem – nawet, gdyby chodziło tylko o tabletki na ból głowy. W tym czasie powinna też unikać szczepień oraz badań rentgenem. Ciąża wymaga także od kobiety zmiany niektórych przyzwyczajeń. – Nie zalecam, by całkowicie zrezygnować z aktywności fizycznej, jednak w trakcie ciąży lepiej unikać dyscyplin, które wiążą się z intensywnym wysiłkiem i grożą upadkiem – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii.. – W tym czasie można bezpiecznie uprawiać łagodną gimnastykę, na przykład jogę, a także pływać – dodaje. Na te wyjątkowe dziewięć miesięcy lepiej też zrezygnować z gorących kąpieli, a także wizyt w saunie. Wysoka temperatura może bowiem wywołać krwawienie, a w wyjątkowych sytuacjach doprowadzić do poronienia.
Co jeść w ciąży
Dziecko jest tym, co jesz
W ciąży istotne jest także zwrócenie uwagi na właściwe odżywianie i zadbanie o to, by codzienny jadłospis był urozmaicony, a posiłki dostarczały niezbędnych witamin i minerałów. –Organizm kobiety w trakcie ciąży sam sygnalizuje, czego potrzebuje poprzez różnego rodzaju zachcianki. Warto się w nie wsłuchiwać, chociaż nie oznacza to, że dozwolone jest jedzenie za dwoje. Przede wszystkim chodzi o racjonalne podejście do kwestii diety podczas ciąży – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski. Warto też brać kwas foliowy, który zapobiega wadom wrodzonym u dziecka.
Konieczne jest także wyeliminowanie niektórych produktów. Najlepiej zrezygnować z serów pleśniowych, które – jeśli nie są wytwarzane z pasteryzowanego mleka – mogą być źródłem groźnych bakterii. Na czas ciąży z jadłospisu powinno się także wykluczyć surowe produkty, takie jak jajka, ryby (także sushi) oraz mięso w postaci tatara czy krwistych steków. Ich spożywanie może bowiem wywołać toksoplazmozę – pasożytniczą chorobę, która w pierwszym trymestrze grozi poronieniem, a w późniejszym czasie – przedwczesnym porodem, uszkodzeniem wzroku lub trwałymi zaburzeniami neurologicznymi u maluszka. Warto wiedzieć, że toksoplazmozą można zarazić się także porządkując kocią kuwetę czy wykonując prace ogrodnicze – dlatego lepiej te czynności ograniczyć do minimum. Oczywistą sprawą jest także to, że na te dziewięć miesięcy trzeba koniecznie zrezygnować z papierosów i alkoholu.
Badania prenatalne: USG, PAPP-A i betaHCG
Badanie w brzuchy mamy
W trakcie całej ciąży obowiązkowo należy pozostawać pod opieką lekarza ginekologa i konsultować z nim wszelkie niepokojące nas podczas ciąży objawy. Ze względu na to, że nienarodzone maleństwo jest zagrożone chorobami wrodzonymi, warto także wykonać badania prenatalne. Do najczęściej wykonywanych należą USG, test podwójny z krwi mamy (PAPP-A i betaHCG) czy testy inwazyjne takie jak kordocenteza, amniopunkcja, je wykonuje się jednak tylko w uzasadnionych przypadkach na wyraźne wskazanie lekarza jako potwierdzenie wysokiego ryzyka z badań nieinwazyjnych. – Już we wczesnej ciąży pozwalają one na wykrycie, a także leczenie wielu genetycznych wad jeszcze w brzuchu mamy lub zaraz po porodzie. Dzięki wyleczeniu pewnych schorzeń już w fazie płodowej można zapobiec poważnemu uszkodzeniu organów wewnętrznych maleństwa – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, lekarz ginekolog, konsultant naukowy Centrum Badań Prenatalnych PreMediCare w Med Polonii. Takie badania nie są w naszym kraju obowiązkowe. NFZ refunduje je tym przyszłym mamom, które znajdują się w tak zwanej grupie ryzyka. Należą do niej panie, u których w rodzinie występowały choroby genetyczne, a także te kobiety, które wcześniej urodziły dziecko z wadami wrodzonymi lub poroniły. Badanie jest bezpłatne także dla wszystkich ciężarnych po 35. roku życia. Jednak ze względu na to, że maluchy z zaburzeniami genetycznymi rodzą także kobiety młodsze, wielu lekarzy zaleca, by podstawowe badania prenatalne wykonywać niezależnie od wieku.
Ciąża to piękny czas oczekiwania na narodziny dziecka. Jeśli w tym czasie kobieta pamięta o podstawowych zaleceniach lekarzy i unika niewskazanych czynności, przebiegnie ona bezproblemowo, a maluszek będzie mógł się prawidłowo rozwijać.
Fajny artykuł. Ja też bedąc w ciąży usłyszałam wiele”złotych” rad. Ale czy we wszytskie wierzyłam? Chyba nie. Wiadomo jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie skraca się zbyt szybko szyjka macicy to mozna funkcjonować tak jak dotychczas ale w miarę rozsądku. Bo ciąża to nie choroba.Na początku 9 miesiecznej drogi wiadomo czesto jestesmy zmeczone, chce sie spac, mamy mdłości itp. W tym okresie jednak warto jest posłuchac swojego ciala i kiedy chce sie spac to fajnie spac tyle ile można. I najważniejsze co mi spedzało sen z powiek bo to niestety robiłam. Nie czytac komentarzy rad i wskazówek przebiegów ciąży porodów w sieci bo kazda ciaza i poród jest inny.
Jest wiele takich przesądów…słyszałam np. ze pod czas ciąży nie można nosić łańcuszków bo dziecko obwinie się pępowiną.Słyszałam również,że nie można siadać po turecku w zaawansowanej ciąży i to chyba jest jednak prawda.Moja kuzynka do samego porodu siedziała po turecku i dziecko urodziło się z płaską główką- na szczęście główka po paru miesiącach wróciła do normy.Nie we wszyto należy wierzyć jednak,czasem warto się zawahać czy oby nie ma w tym dzba prawdy;)
O tych wszystkich przesądach również się nasłuchałam.Niektóre nawet mnie bawiły,inne były tak absurdalne,że nawet nie warto było je zapamiętywać.Każda z nas przechodzi ten okres inaczej.Dla mnie podstawą było dbanie o siebie,wysypianie się oraz regularne wizyty u lekarza.
Masz rację,nie ma sensu czytać wszelkich komentarzy w sieci.To tylko niepotrzebnie nas denerwuje,a nijak ma się do rzeczywistości.
stosowalam sie do niektorych zalecen, ale nie do wszystkich… jadlam duzo miesa, bo mialam na nie ochote
Ja całą ciążę nie przyjmowałam żadnych leków w obawie o zdrowie dziecka , ale z tym jedzeniem to nie jest tak do końca – jak się jest w ciąży i ma się na coś smaka to nie ma mocnych 🙂
Szkoda, ze w Polsce badania prenatalne nie sa dla wszystkich kobiet ciężarnych, zmniejszyło by to albo pomogło wczesniej pomoc dzieciom które urodzą sie z wadami genetycznymi.