Porady psychologa i ginekologa: Zajście w ciążę po poronieniu

Poronienie to niezwykle trudny temat i ogromne nieszczęście dla kobiety i jej najbliższych. Jego powodów jest wiele, jednak bez względu na nie potrzebne jest ogromne wsparcie i wyrozumiałość. Jest to ogromna strata po której może wydawać się, że szanse na dziecko mogą być znikome. Nie należy się jednak poddawać i wierzyć, że uda się zostać szczęśliwą mamą. Zajście w ciążę po poronieniu jest możliwe! Psycholog i ginekolog radzą jak przejść najtrudniejszy okres oraz jak przygotować się do kolejnej ciąży. Dowiedz się jak zwiększyć szanse na szczęśliwe rozwiązanie i dlaczego pierwszy trymestr jest taki ważny.

 

Zobacz także: Badania genetyczne w ciąży – pomoc dla ciężarnych i planujących ciążę

Poronieniem określa się przedwczesne zakończenie ciąży trwającej mniej niż 22 tygodnie. Szacuje się, że w ten sposób kończy się 10-15% wszystkich ciąż. Dla kobiet to bardzo bolesne doświadczenie. Zdaniem Edyty Leszczyńskiej, psychologa w Klinice Demeter w Warszawie, w takich chwilach bardzo ważne jest wsparcie bliskich:

Kobieta musi czuć, że nie jest pozostawiona sama sobie, że ma na kim polegać. Należy pozwolić jej się wypłakać, przejść przez żałobę. Nie można zaprzeczać jej uczuciom, mówić: „Nie martw się, nic się nie stało”. Takie słowa mogą dać odwrotny efekt. Po przejściu pierwszego, najtrudniejszego okresu warto wychodzić z domu, spotykać się z ludźmi, to pomaga – tłumaczy.

Ekspert ostrzega, że poronienie może być powodem depresji. U niektórych kobiet diagnozuje się nawet PTSD (zespół stresu pourazowego), dlatego warto skorzystać z pomocy psychologa.

Zajście w ciążę po poronieniu – Nie rezygnuj z drugiej próby!

Po każdym poronieniu niezbędny jest kontakt z ginekologiem: – To ważne również w kontekście kolejnych ciąż – jeśli w macicy pozostały ślady poronienia, trzeba je usunąć, ponieważ mogą stanowić zagrożenie zarówno dla kobiety, jak i jej przyszłego dziecka – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.

Przyszli rodzice muszą pamiętać, że poronienie nie kończy marzeń o założeniu rodziny – w większości przypadków kolejna ciąża jest możliwa, wymaga jednak szczególnego zaplanowania.

Mimo że z fizjologicznego punktu widzenia do ponownego zapłodnienia może dojść już podczas pierwszej owulacji, zaleca się odczekanie około pół roku. Podczas ciąży w organizmie kobiety doszło do wielu zmian hormonalnych, dlatego należy odczekać kilka miesięcy, aby sytuacja się ustabilizowała. W tym czasie trzeba pomyśleć o indywidualnie dobranej antykoncepcji, żeby kobieta nie zaszła w kolejną nieplanowaną ciążę – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.

 

Zajście w ciążę po poronieniu – Potrzebne są badania 

Czas przerwy do kolejnej ciąży lekarz ginekolog przeznacza na przeprowadzenie badań, które pomagają ocenić przyczynę poronienia. W pierwszej kolejności należy wykluczyć nieprawidłowości układu hormonalnego i układu odpornościowego. Jeśli poronień było więcej niż jedno, lekarz proponuje badania genetyczne, żeby potwierdzić lub wykluczyć ewentualne nieprawidłowości w budowie chromosomów u rodziców. Utrata ciąży może być również spowodowana drobnoustrojami znajdującymi się w pochwie – diagnostyka opiera się na wykrywaniu szkodliwych wirusów, bakterii, grzybów i innych pasożytów.

Jeśli wszystko jest w porządku, można podjąć ponowną próbę. Tuż po zatrzymaniu miesiączki kobieta musi zgłosić się do lekarza ginekologa i być z nim w regularnym kontakcie. Kluczowe są początki – 80% poronień ma miejsce w pierwszym trymestrze.

Do prawidłowego rozwoju ciąży konieczne są wysokie poziomy progesteronu i estrogenów, które są tak zwanymi „strażnikami ciąży”. Najczęstszą przyczyną poronień jest niewydolność „ciałka żółtego”, które nie dostarcza odpowiednio wysokiego poziomu gestagenów. Do utraty ciąży z tego powodu dochodzi około siódmego tygodnia, z tego właśnie powodu należy ją monitorować od samego początku – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz.

Polecamy również: WAŻNE: Jakie badania wykonać w ciąży i planując ją?

 

Zajście w ciążę po poronieniu – Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko

Sześciomiesięczny okres przejściowy jest również ważny w procesie powrotu do równowagi psychologicznej. – Najczęściej pół roku wystarczy do odzyskanie pozytywnego nastawienia. Po utracie dziecka to trudniejsze, ale warto pamiętać, że dobre myślenie i ograniczenie stresu są kluczem do szczęśliwego rozwiązania – mówi Edyta Leszczyńska, psycholog w Klinice Demeter w Warszawie. Co jeszcze może przyczynić się do urodzenia zdrowego dziecka?

Nie ma powodu do rezygnacji z pracy, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Przyszła mama nie może jednak przenosić zbyt dużych ciężarów, musi prowadzić oszczędny tryb życia, robić sobie przerwy w pracy, również wtedy, gdy pracuje przed komputerem (przynajmniej 10 min na godzinę). Dodatkowo nie może palić papierosów i pić alkoholu. Zakazane są używki i częsta kawa. Ważna jest również dieta – powinna jeść dużo warzyw i owoców – mówi lek. med. Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.

Dodatkowo kobieta w ciąży powinna unikać moczopędnej herbaty, a częściej wybierać wodę niegazowaną i świeżo wyciskane soki. Do diety warto włączyć sezonowe produkty. Kobietę, która jadła do tej pory 2-3 posiłki dzienne czeka zmiana – lepiej jeść częściej, ale mniejsze porcje. Wpłynie to dobrze na przemianę materii i samopoczucie przyszłej mamy, również dzięki temu, że mdłości przejdą do historii.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (206 głosów, średnia: 4,47 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. scrabble  31 sierpnia 2015 10:39

  Nadzieję trzeba mieć zawsze, znam osoby którym w końcu się udało i są najszczęśliwsze na świecie 🙂

  Odpowiedz
  • Żanett  31 sierpnia 2015 12:10

   Masz rację. nie wolno się poddawać 🙂

   Odpowiedz
 2. lilkawodna  31 sierpnia 2015 11:08

  Mam koleżankę, która po trzech poronieniach jest szczęśliwą mamą zdrowego dziecka.

  Odpowiedz
  • Gocha  31 sierpnia 2015 13:04

   Też mam koleżankę po poronieniu i teraz ma dwójkę dzieci 🙂

   Odpowiedz
 3. Aneta  31 sierpnia 2015 14:29

  Bardzo ciężki temat.

  Odpowiedz
 4. martucha180  31 sierpnia 2015 20:28

  Wiem, komu polecę ten artykuł…

  Odpowiedz
 5. martus2833  31 sierpnia 2015 21:55

  Współczuję wszystkim dziewczynom, które straciły dziecko. Nie wiem, czy pozbierałabym się po takim przeżyciu.

  Odpowiedz
 6. bbo  1 września 2015 12:35

  Takich historii jest coraz więcej wśród moich znajomych…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany