Zajęcia taneczne dla dzieci – alternatywa dla lekcji wf

Z zajęć wychowania fizycznego uciekają już dzieci w szkołach podstawowych. Wolny czas po lekcjach wolą spędzić przed komputerem niż na świeżym powietrzu. Najmłodsi spędzający 75% czasu w pozycji siedzącej, mają do 10 razy gorszą kondycję fizyczną oraz umiejętności koordynacyjne, niż ich aktywni rówieśnicy. Spada również samoocena oraz efektywność nauki.

Tanczace dzieci

Dzieciństwo jest najważniejsze

Pierwsze lata życia są najistotniejszym czasem dla rozwoju zdolności motorycznych i koordynacyjnych, które w przyszłości będą miały istotny wpływ na zdrowie. Jeżeli w tym okresie nie przyzwyczaimy dzieci do aktywności fizycznej, bardzo szybko większy wysiłek zacznie im się kojarzyć ze zmęczeniem, bólem i dyskomfortem. Warto więc, od najmłodszych lat przyzwyczajać dzieci do ruchu. Wówczas aktywność fizyczna stanie się nawykiem, kontynuowanym również w dorosłym życiu.

Zajęcia z tańcem i muzyką

Potrzeba ruchu oraz zabawy jest naturalną rzeczą u dzieci. Większość maluchów słysząc muzykę zaczyna radośnie podskakiwać i tańczyć. Właśnie te spontaniczne reakcje warto rozwijać. Taniec i muzyka podnoszą ilość endorfin, czyli hormonów wywołujących radość. Już sam kontakt z muzyką jest dla dziecka wspaniałą zabawą, taniec dodatkowo ten stan potęguje, a jednocześnie pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny dziecka. Dzięki ruchowi kształtuje się prawidłowa sylwetka, a ewentualne wady postawy są korygowane. Dzieci podczas tańca uczą się świadomie panować nad własnym ciałem, które z czasem nabiera gibkości i sprężystości. Ruch staje się lekki i płynny, a mięśnie wzmocnione.

Nie tylko ciało, ale i charakter

 „Taniec wymaga świadomości ciała, orientacji w przestrzeni i kreatywnego myślenia, dlatego jest szczególnie rozwojowy u dzieci. To właśnie podczas pierwszych lat życia rozwijają się zdolności ruchowe, pamięć oraz wyobraźnia przestrzenna. Dlatego na pierwsze zajęcia zapraszamy dzieci już od 2 roku życia. Ale korzyści fizyczne to nie jedyne pozytywy płynące z tańca. Uczy on bowiem cierpliwości i wytrwałości na trud i zmęczenie. Treningi uświadamiają, że wysiłek i regularność, to składniki niezbędne do osiągnięcia sukcesu.” – tłumaczy Ewelina Sobczyk, manager studio tańca Art Dance Complex.

Lekcje tańca odgrywają również ogromną rolę w procesie wychowawczym. Dzieci poznają rówieśników, uczą się współdziałania oraz pracy w grupie. Ponadto stają się bardziej spontaniczne, a te nieśmiałe otwierają się na świat. Wyzbywają się kompleksów i leków. Bardzo często wraz z nowymi przyjaciółki zyskują nową pasję.

Taniec ma być przede wszystkim przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Dodatkowo jest niezwykłym lekarstwem, które uchroni nasze dzieci przed nadwagą i oderwie od ekranów komputerów i telewizorów. Nie zapominajmy, że jest to również rodzaj sztuki uwrażliwiającej na piękno, kształtującej emocjonalność i jednocześnie przystępnej nawet dla najmłodszych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (170 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  29 września 2014 12:14

  Dzieci uwielbiają tańce-wygibańce 🙂

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  29 września 2014 15:15

  Każda forma ruchu jest wskazana.

  Odpowiedz
 3. martucha180  29 września 2014 16:22

  Wyginam śmiało ciało! Rytmika w przedszkolu to podstawa.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany