Zajączek wielkanocny- co symbolizuje? Kiedy przychodzi? Co daje w prezencie?

Jest pełen uroku, ma milutkie futerko i słynie z przynoszenia dzieciom słodyczy. Mowa oczywiście o zającu, który obok baranka i pisanek jest jednym z nieodłącznych elementów Wielkanocy, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Czy zając wielkanocny jest wyłącznie czysto komercyjnym symbolem czy kryje się za tym coś więcej? Pora się przekonać!

Spis treści:

zajączek wielkanocny

Fot. dr.digitex, Freepik

Zajączek wielkanocny – kiedy zwyczaj pojawił się w Polsce?

Nie wiadomo kiedy dokładnie zwyczaj ten pojawił się w naszym kraju. Gdyby sięgnąć pamięcią wiele lat wstecz wielu z nas zgodziłoby się z faktem, że kiedyś zajączek wielkanocny pojawiał się wyłącznie w formie czekoladowej figurki lub ozdoby dodawanej do koszyczka ze święconką. Wtedy mało kto mógł pomyśleć, że wiele lat później to urokliwe zwierzątko stanie się ulubieńcem dzieci i będzie kojarzyło się z przynoszeniem podarunków. Dziś „na zajączka” organizowane są eventy w szkołach czy przedszkolach, a sklepy promują swoje produkty wykorzystując motyw zwierzątka. Okazuje się, że sam zwyczaj przybył do nas z Niemiec, gdzie jest on kultywowany już od setek lat. Tradycja zajączka jest obecna także w Wielkiej Brytanii, gdzie corocznie odbywa się Egg Hunt, czyli szukanie jajek i słodyczy ukrytych przez bliskich.

Co symbolizuje zajączek wielkanocny?

Zając jest znakiem odradzającej się przyrody, ale symbolizuje także płodność, witalność i szczęście. Ponoć jego historia sięga XII wieku. To właśnie wtedy w Niemczech symbolem płodności i szczęścia była bogini Eoster. Towarzyszył jej właśnie zajączek, stąd mówi się, że to właśnie dlatego to puszyste zwierzątko stało się znakiem Wielkanocy. Inna wersja głosi, że zając stał się symbolem świąt, bo jako pierwsze zwierzę  symbolizuje nadejście wiosny.

królicze uszy i pisanki

Fot. olga_nikiforova, Freepik

Kiedy przychodzi zając Wielkanocny?

Okazuje się, że to kiedy dokładnie przyjdzie zajączek wielkanocny zależy od regionu Polski. W większości z nich przybywa on z wizytą w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, czyli w Wielką Niedzielę. To właśnie wtedy dzieci już po śniadaniu z bliskimi wyruszają na poszukiwania ukrytych w domu czy w ogrodzie słodkich upominków. W niektórych regionach Śląska czy Wielkopolski zajączek Wielkanocny przychodzi w Wielki Czwartek. Dlaczego właśnie wtedy? Otóż w ten dzień można do woli pałaszować słodkości jeszcze przed Wielkim Postem.

Co daje zając Wielkanocny?

Dzieci kochają prezenty. Nie dziwi więc fakt, że na zajączka wielkanocnego czekają równie mocno jak na przyjście Mikołaja. Choć to urokliwe zwierzątko nie przynosi podarunków zbyt dużych to jego nadejście witane jest z równie wielkim entuzjazmem. Zwierzątko zwykle zostawia w domu lub w ogrodzie zwykle czekoladowe jajka, a także inne słodkości lub nawet drobne upominki. Liczy się ilość, a nie wielkość. W końcu największą frajdą dla najmłodszych jest właśnie poszukiwanie tych podarunków.

Czy do zajączka Wielkanocnego pisze się listy?

Tradycja zająca Wielkanocnego w Polsce polega na przynoszeniu przez niego drobnych upominków. W niektórych krajach jednak wygląda to nieco inaczej. Przykładem jest są np. Niemcy. Mała miejscowość Ostereistedt, która leży w dolnej Saksoni słynie z tego, że do zajączka wielkanocnego zwanego tam Hanni Hase dzieci z całego świata piszą listy. Co istotne – życzenia dotyczą nie tylko materialnych prezentów, ale także innych ważnych spraw jak np. pokoju na świecie. Na listy odpowiada ponoć pracownik tamtejszej poczty.

królik i pisanki

Fot. jannoon028, Freepik

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (17 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...