Jak zagospodarować łazienkę dla dużej rodziny?

Jest takie pomieszczenie w domu, które musi zaspokoić potrzeby wszystkich jego mieszkańców. I nie jest to salon. To łazienka – miejsce, które każdy członek rodziny odwiedza kilka razy dziennie. Jak pogodzić potrzeby dorosłych i dzieci?

Łazienka – wydawałoby się, że jej aranżacja jest łatwiejsza niż urządzenie salonu, czy kuchni, jednak gdy dochodzi do konkretów, okazuje się, że pytania przed planowaniem łazienki mnożą się jak grzyby po deszczu. Każdy z domowników ma nie tylko własny pomysł, ale i własne potrzeby, których zaspokojenia stanowczo się domaga. Dorośli muszą myśleć nie tylko o estetyce i wygodzie, ale także o rozwiązaniach praktycznych. Dzieci chcą, żeby było fajnie. A łazienka jest tylko jedna i nie zawsze duża…

Wanna czy prysznic?

W przypadku dużej rodziny można śmiało założyć, że ciężko będzie o kompromis. Dzieci uwielbiają kąpać się w wannie, nie chcą korzystać z prysznica, nie lubią, gdy woda im leci na głowę. Dorośli cenią prysznic za oszczędność czasu i wody, co bezpośrednio przekłada się na zasobność domowego budżetu. Kompromisem będzie wanna i prysznic w jednej łazience. Jeśli jest miejsce, mogą to być dwie oddzielne instalacje. Jeśli łazienka jest mała – opcjonalnie wanna z zasłoną prysznicową i uchwytem na prysznic na ścianie lub prysznic z głębokim brodzikiem, który dzieci mogą używać jak wannę.

Wszyscy przy jednej umywalce?

Poranny wyścig do łazienki jest zmorą dużych rodzin. Każdy potrzebuje skorzystać z umywalki, choćby po to, by umyć zęby. Dodatkowo pani domu potrzebuje zrobić makijaż, pan domu – ogolić się. Jeśli jest miejsce, warto pokusić się o zainstalowanie dodatkowej umywalki, może być mniejsza, by spełniała potrzeby dzieci.

Bezpieczeństwo najmłodszych

W łazience przechowujemy dużo rzeczy, w tym często chemię gospodarczą. Utarło się, że kosmetyki do higieny osobistej trzymamy na górnych półkach, na środkowych proszki do prania i płyny do kąpieli, a na samym dole wszelkie preparaty czyszczące – do sedesu, kuchenki, do okien. Jeśli w domu mieszkają tylko dorośli, odpowiedzialni ludzie, taki układ jest jak najbardziej w porządku. Jednak w domu pełnym dzieci trzeba go nieco odwrócić – na dole najlepiej jest trzymać zapas papieru toaletowego, zapasowych ręczników i chusteczek higienicznych. Chemia powinna być poza zasięgiem małych rączek.

Może to uciążliwe, ale wszelkie gniazdka elektryczne powinny być stale zaślepione specjalnymi zaślepkami, a urządzenie służące do ich usunięcia powinno być poza zasięgiem dzieci.

Na wyciągnięcie ręki

Łazienka to miejsce, w którym rzadko mamy czas na zastanawianie się, co gdzie leży i dlaczego tak daleko. Trzeba się nieco nagłowić, jak rozmieścić wszystko tak, by jednocześnie było pod ręką i poza zasięgiem rąk dzieci. Kluczem do sukcesu jest wysokość. Kosmetyki dla dorosłych stawiamy na wyższych półkach pod lustrem lub obok niego. Obok lustra może też wisieć lokówka, suszarka, czy golarka. Jako że są to przedmioty na prąd, dzieci nie powinny mieć do nich dostępu. Z kolei wszelkie kosmetyki i zabawki dziecięce powinny być maluchom łatwo dostępne. Najczęściej dzieci ustawiają swoje rzeczy wokół wanny. Jeśli dziecięcych skarbów jest tak dużo, że się nie mieszczą, lub łazienka z prysznicem w ogóle nie pozostawia takiej opcji, można nad wanną lub brodzikiem zamontować koszyk, w którym dzieci pochowają swoje skarby. Będą zawsze pod ręką, a nieużywane będą spokojnie schły. To bardzo ważne, by rzeczy dzieci nie pozostawały stale wilgotne – grozi to rozwojem pleśni.

Pralnia w łazience

W zdecydowanej większości przypadków łazienka jest miejscem, w którym montuje się pralkę. W dużej łazience można dosyć swobodnie rozplanować jej umiejscowienie, pamiętając jedynie o konieczności podłączenia jej do wody i prądu, oraz o wężu odpływowym. Nie ma też znaczenia, czy pralka będzie duża, czy mała, oraz czy będzie pakowana od góry, czy od przodu. Pralka w małej łazience na ogół zajmuje znaczną część jej powierzchni. W tym wypadku liczy się każdy centymetr, który uda się zaoszczędzić. Warto poszukać pralki wąskiej, pakowanej od góry. Otwarcie z przodu będzie stale narażone na uszkodzenie przez nieuważne, wiecznie spieszące się dzieci.

Częstym, chociaż mocno niepraktycznym, rozwiązaniem jest wprowadzanie węża odprowadzającego wodę z pralki do brodzika lub wanny. W przypadku dużej liczby domowników pranie oznacza niemożność wzięcia kąpieli. Zdecydowanie lepiej, chociaż trudniej, jest zrobić odejście do pionu kanalizacyjnego.

Poniżej kilka pomysłów aranżacyjnych na łazienkę dla dużej rodziny

łazienka dla dużej rodziny - projekt

fot. www.kolo.com

łazienka dla dużej rodziny - projekt

fot. www.kolo.com

łazienka dla dużej rodziny - projekt

fot. www.kolo.com

łazienka dla dużej rodziny - projekt

fot. www.kolo.com

łazienka dla dużej rodziny - projekt

fot. www.kolo.com

łazienka dla dużej rodziny - projekt

fot. www.kolo.com

łazienka dla dużej rodziny - projekt

fot. www.kolo.com

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (189 głosów, średnia: 4,61 z 5)
loading... zapisuję głos...