Zaglądamy do księgarń: „Rubinowe oczy Kremla. Tajemnice podziemnej Moskwy” Maciej Jastrzębski

Autor tej sensacyjnej książki – Maciej Jastrzębski to  wieloletni korespondent zagraniczny Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia. Pracował w Mińsku na Białorusi, a obecnie mieszka w Moskwie i przekazuje najważniejsze informacje dotyczące wydarzeń w Rosji. Autor książek „Matrioszka Rosja i Jastrząb”, „Klątwa gruzińskiego tortu”, „Krym: miłość i nienawiść”. Właśnie niedawno wydana została najnowsza książka tego autora.

„Jastrzębski pokazuje nam Moskwę inną, skrywającą zagadki, tajemnice, legendy i magię. Począwszy od zaginionej bizantyjskiej biblioteki Iwana Groźnego, po tunele łączące Kreml z lotniskiem Wnukowo. Autor dowodzi, że Moskwa ma co najmniej dwa oblicza: jawne i ukryte. Które jest bardziej prawdziwe? Po lekturze tej książki nie mam już wątpliwości.”

Janusz Leon Wiśniewski, luty 2017, Frankfurt nad Menem

Każde miasto ma swoje legendy, a jak wiemy, w każdej legendzie kryje się ziarno prawdy. Im starsze i większe miasto, tym więcej legend. A Moskwa jest ogromna i tajemnicza. Ludzie powiadają, że jest przeklęta od XII wieku, gdy zamordowano ostatniego kapłana pogańskiego boga Jariły. Konając, rzucił on klątwę na tych, którzy w świętym miejscu chcieliby czcić innych bogów. Odtąd na Moskwę spadają różne nieszczęścia: zarazy, pożary i obce armie, a na kremlowskim tronie zasiadają okrutni władcy.
Może właśnie dlatego Rosjanie są tacy przesądni? Co roku wydają miliardy dolarów na usługi wróżek, jasnowidzów, okultystów i znachorów. Wierzą w międzynarodowe spiski, snują opowieści o duchach, skarbach i innych wymiarach. Od wieków moskiewscy magowie w podziemnych laboratoriach poszukują kamienia filozoficznego, a diggerzy eksplorują labirynt korytarzy z nadzieją na odnalezienie ksiąg króla Salomona, tajnej linii metra, podziemnych osiedli i gwiezdnych wrót.

W swojej najnowszej książce Maciej Jastrzębski, niezrównany gawędziarz i niestrudzony badacz rosyjskiej duszy, zabierze nas na wyprawę do podziemnej Moskwy, aby odnaleźć sekretną bibliotekę bizantyjskich cesarzy, a przy okazji dotknąć wielu tajemnic rosyjskiej stolicy — zarówno dawnych, jak i tych, które dotyczą jej najnowszej historii. Jest to opowieść o tym, co niejednoznaczne, nieoczywiste, nieprawdopodobne, a jednak ma ogromny wpływ na życie moskwian.

„Wielu, w tym i ja, zawsze czuło w Moskwie obecność czegoś metafizycznego i w jakimś sensie złowrogiego. Jastrzębski też czuje tę Obecność przez duże „O”. Ponurą, a zarazem przyciągającą mistykę. Jakiś czakram? Wrota do innego wymiaru? Kremlowskie gwiazdy jak rubinowe oczy smoka – widzą wszystko.”

Piotr Skwiciński, publicysta tygodnika „wSieci

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (75 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. martucha180  20 kwietnia 2017 11:01

  Treść intryguje.

  Odpowiedz
 2. karr96  21 kwietnia 2017 09:11

  Zapowiada się bardzo ciekawie, treść tej książki mnie zaintrygowała. Zdecydowanie to moje klimaty, koniecznie będę musiała po nią kiedyś sięgnąć.

  Odpowiedz
 3. Aldona81  22 kwietnia 2017 13:33

  Moim marzeniem jest zwiedzenie Moskwy. Po tę książkę z pewnością sięgnę,żeby utwierdzić się w swoim przekonaniu. Treść wydaje się być bardzo intrygująca.

  Odpowiedz
 4. Aneta  25 kwietnia 2017 10:15

  Zapowiada się całkiem ciekawie, ale nie wiem, czy sięgnę po tę książkę.

  Odpowiedz
 5. Jaworka  26 kwietnia 2017 21:00

  Zaintrygowała mnie zapewne rozejrzę się za nią bo lubię czytać takie książki a jeśli chodzi o Moskwę to gdzieś kiedyś czytałam że zbudowana jest na bagnach i torfowiskach i że kiedyś się zapadnie izniknie z powierzchni ziemi

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.