Zaglądamy do księgarń: biografie z miłością w tle

Na rynku wydawniczym co roku pojawiają się nowe pozycje książkowe poruszające tematykę miłości. Tego typu lektury przeważnie kojarzą się z mało ambitnymi harlequinami, które oparte są zazwyczaj na schemacie miłości zakazanej, której bohaterowie muszą zmagać się z przeciwnościami losu. Chociaż wiele z książek na temat miłości może kojarzyć się z tandetą to nie warto jednak zrażać się do książek związanych z tą tematyką. Pośród tych książek znajdują się bowiem, pozycje także bardzo wartościowe, z których można się wiele nauczyć. Są to między innymi książki biograficzne, których popularność z roku na rok wzrasta. Wśród biografii znajdują się książki, które zawierają w sobie temat miłości, który nieraz przenoszony jest także na wielki ekran. Miłość do kenijskiego wojownika czy hinduskiego mnicha? A może miłosne historie niezwykłych Polek? Jeśli chcesz o tym poczytać – nasze propozycje znajdziesz poniżej.

fot. pixabay.com

Wśród książek z gatunku literatury faktu jedną z popularniejszych, która doczekała się swojej ekranizacji jest „Biała Masajka” – autentyczna historia Szwajcarki, która z miłości do kenijskiego wojownika postanowiła porzucić swoje dotychczasowe życie i zamieszkać razem ze swoim wybrankiem w Kenii. Historia jest o tyle ciekawa, że nie kończy się happy endem i stwierdzeniem, że miłość jest w stanie wszystko przezwyciężyć, a raczej zderzeniem z brutalną rzeczywistością. Książka pokazuje raczej, że ciężko jest poradzić sobie z różnicami w związku, zwłaszcza jeśli dotyczą one zupełnie odmiennej kultury. Dzięki temu, że jest to historia prawdziwa i przedstawia punkt widzenia autora, który jest głównym uczestnikiem wydarzeń, książka jest bardziej autentyczna.

Pozycją, która również dotyczy przezwyciężania różnic między partnerami jest niedawno opublikowana przez Wydawnictwo Manendra książka pod tytułem „Szafranowy Krzyż” autorstwa baptyjskiej pastorki Dany Trent. Książka jest opisem wspomnień autorki dotyczące jej związku i małżeństwa z byłym hinduskim mnichem Fredem. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianej pozycji, historia autorki nie kończy się rozstaniem. Mimo tego, że pomiędzy nią, a mężem są znaczne różnice to nauczyli się oni je wzajemnie szanować. Mało tego, można powiedzieć, że właśnie te różnice umocniły ich związek i sprawiły, że partnerzy darzą się jeszcze większym uczuciem. Książka ta jest o tyle ważna, że przestawia problem jakim są trudności w związkach pomiędzy ludźmi wyznającymi odmienną religię, zwłaszcza jeśli są oni bardzo zaangażowani w swój rozwój duchowy.

Bardziej polskie klimaty to niezwykła opowieść o Gabieli Zapolskiej. Tak, tak – autorki Pani Dulskiej czy Żabci. Barwne życie Gabrieli Zapolskiej to romanse, skandale, stroje, brylanty… i ciężka praca. Jeśli lubicie malowniczą epokę fin-de-siècle’u: teatr, modę, Paryż – to polecamy  książkę „Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce” autorstwa Araela Zurli.

Jeśli pragniecie natomiast poznać zupełnie inną twarz naszej noblistki – Marii Skłodowskiej-Curie, to proponujemy sięgnąć po biografię pióra Iwony Kienzler –  „Maria Skłodowska-Curie. Złodziejka mężów  Życie i miłości”. Zobaczycie inny obraz tej niezwykłej kobiety. Maria Skłodowska-Curie jawi się na kartach biografii jako kobieta kochająca i odtrącona przez ukochanego. Kobieta, która miała odwagę kochać i dla miłości była gotowa wiele poświęcić.

Książki opisujące prawdziwe miłosne historie mogą stanowić dla nas swoiste źródło wiedzy na temat związków i ludzkich zachowań. Być może nie pomogą nam one w uniknięciu popełniania własnych błędów życiowych, ale z pewnością skłonią do refleksji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (179 głosów, średnia: 4,58 z 5)
loading... zapisuję głos...