Zadbaj o swoje dłonie zimą
Przedstawiamy 3 kroki, które pomogą pielęgnować dłonie zimą, by wyglądały ładnie, młodo i zdrowo, w każdej sytuacji.
Wypielęgnowane dłonie to niekwestionowane atrybuty kobiecego piękna. Niestety, zimowa aura nie sprzyja ich dobrej kondycji. Śnieg, mróz i wiatr, a nawet centralne ogrzewanie, podrażniają delikatną, cienką skórę rąk.
Krok 1: Nie zapominaj o złuszczaniu
Niezwykle istotnym elementem w pielęgnowaniu skóry rąk zimą jest oczyszczanie. Pamiętajmy o usuwaniu zanieczyszczeń, ale też o ścieraniu martwego naskórka i zrogowaceń. W tym celu, warto skorzystać peelingów grubo i drobnoziarnistych, których receptura oparta jest kremowej lub żelowej konsystencji. Dzięki regularnemu ich stosowaniu, składniki odżywcze kremów i masek dotrą w głąb naszej skóry. Zabiegi oczyszczające możemy samodzielnie i niedużym kosztem wykonywać w zaciszu domowym. W tym celu warto zaopatrzyć się w dostępne na rynku peelingi. Jaki rodzaj peelingu wybrać? Wszystko zależy od typu skóry. Przyjrzymy się dokładnie naszym dłoniom. Jeśli ich skóra jest skłonna do podrażnień, wybierajmy kosmetyki o drobnoziarnistej strukturze i stopniowo zwiększajmy siłę tarcia, by nie uszkodzić powierzchni skóry. Jeżeli jesteśmy posiadaczkami skóry grubej, mamy zaległości w pielęgnacji, a skóra nie jest szczególnie wrażliwa, wykorzystajmy peelingi gruboziarniste. Obserwujmy, jak pod wpływem każdego z kosmetyków skóra naszych dłoni się zachowuje i dopasowujmy kolejne zabiegi to jej potrzeb. Jeśli w dalszym ciągu nie możemy zdecydować się na jeden określony produkt, sięgnijmy po saszetki z jednorazową porcją kosmetyku. Pomoże nam to wybrać odpowiednią gramaturę, konsystencję, a nawet zapach.
Krok 2: Nawilżanie nie tylko latem
W pielęgnacji skóry zimą ogromne znaczenie ma jej właściwe nawilżanie. Przebywając w klimatyzowanych pomieszczeniach lub nakładając na nasze dłonie rękawiczki, narażamy je na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Aby temu zapobiec, pamiętajmy o stosowaniu kremów i masek nawilżających. Zwracajmy uwagę na produkty, które mają w swoim składzie witaminy i oleje. Dzięki tym składnikom, skóra naszych dłoni, zyska jędrność, zostanie wygładzona i zmiękczona . Co ważne, poprawi się też kondycja kruchych i wysuszonych paznokci.
Krok 3: Krem do rąk to podstawa
I najważniejsze. W okresie zimowym, nie można zapominać o stosowaniu kremu ochronnego przed każdym wyjściem na zewnątrz. Niskie temperatury powodują odwodnienie naskórka i ograniczenie wydzielania łoju. Wskutek tego, chroniąca dłonie warstwa wodno-tłuszczowa staje się szorstka, bardziej wrażliwa na dotyk oraz podatna na odmrożenia. Zimą warto stosować krem tłusty lub półtłusty, którego recepturę stanowią. in. witaminy, alantoina bądź gliceryna. Składniki te neutralizują szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych. Gliceryna, wiążąc wodę, zapobiega wysuszaniu skóry i chroni jej powłokę hydrolipidową. Warto zaznaczyć, że kremy tłuste oraz półtłuste, tworzą powłokę, która utrudnia wymianę cieplną z otoczeniem, dzięki czemu skóra rąk pozostaje miękka i delikatna.
Osoby ze skórą alergiczną, niezależnie od pory roku, powinny zrezygnować z barwionych i aromatyzowanych kosmetyków na rzecz kremów barierowych. Tworzą one specjalną, często wodoodporną warstwę na skórze. Chroni ona dłonie przed kontaktem z alergenami, detergentami oraz kurzem.