Zadbaj o swój sprzęt – odkamieniacz do ekspresu

Spis treści:

Ekspres do kawy to sprzęt, który na stałe zagościł w naszych domach. Trudno się dziwić – dla większości z nas aromatyczna kawa to nieodłączny element poranka. Aby sprzęt posłużył nam jak najdłużej, należy o niego odpowiednio dbać. Jak?

 

Każdy ekspres do kawy wymaga nieco innego sposobu czyszczenia i konserwacji. Wiąże się to ze sposobem jego działania – typowy ekspres ciśnieniowy pracuje inaczej niż ekspres kapsułkowy. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju urządzenia używasz, ważna jest systematyczność. Kilka prostych codziennych czynności wystarczy, by pozbyć się z ekspresu osadu i kurzu. Równie ważne jest regularne odkamienianie i właściwy odkamieniacz do ekspresu –w zamian za to sprzęt odwdzięczy ci się długim czasem sprawnego działania. W jaki sposób systematycznie czyścić i odkamieniać domowe ekspresy do kawy?

Czyszczenie ekspresu ciśnieniowego              

Poszczególne części ekspresu należy regularnie czyścić, aby domowa kawa jak najdłużej zachowała doskonały smak i aromat. Zanim się tym zajmiesz, wyłącz urządzenie i odłącz je od zasilania. Warto, by w nawyk weszło ci kilka podstawowych czynności.

  1. Codzienne płukanie podstawki z kratką ociekową. Na podstawce zbierają się krople wody i pozostałości kawy. Jeśli nie są systematycznie usuwane, na sprzęcie pojawi się nieestetyczny osad. Podstawkę możesz spłukać pod bieżącą wodą.
  2. Czyszczenie zbiornika na wodę. Woda to dominujący składnik twojej porannej „małej czarnej”! Co najmniej raz w tygodniu wyczyść zatem zbiornik na wodę za pomocą delikatnej szczotki. W razie potrzeby użyj płynu do mycia naczyń.
  3. Mycie podajnika na kawę. Po każdym użyciu opróżnij podajnik z resztek kawy, wypłucz go pod bieżącą wodą i wysusz. Osadzające się w podajniku pozostałości kawy mogą wydzielać nieprzyjemny zapach i sprawić, że kolejne filiżanki czarnego naparu nie będą smakowały już tak dobrze.
  4. Czyszczenie sitek. Podobnie jak w przypadku podajnika, sitko najlepiej czyścić po każdym użyciu ekspresu – przytkane może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Czyszczenie ekspresu kapsułkowego

Ekspres kapsułkowy różni się od ekspresu ciśnieniowego tym, że zamiast tradycyjnej kawy ziarnistej wykorzystuje gotowe kapsułki z porcją zmielonej kawy. Poza codziennym czyszczeniem podstawki z kratką ociekową oraz zbiornika na wodę ważne jest dbanie o czystość elementów mających kontakt z kapsułkami.

  1. Uchwyt na kapsułki – codziennie płucz go z obu stron pod bieżącą wodą, następnie osusz. Zbiornik możesz również umyć w zmywarce.
  2. Górna część ekspresu – dostęp do niej uzyskasz po wyjęciu uchwytu na kapsułki. Możesz umyć ją za pomocą wilgotnych chusteczek.

Główne części ekspresu – zarówno ciśnieniowego, jak i kapsułkowego – możesz czyścić miękką, wilgotną ściereczką. Te proste zabiegi wystarczą, by twój ekspres świetnie się prezentował i co najważniejsze – długo sprawnie działał.

Jak odkamieniać ekspres?

Systematyczne odkamienianie i dobrze dobrany odkamieniacz do ekspresu przedłużą działanie sprzętu. Zgodnie z zaleceniami najlepiej odkamieniać urządzenie co 3 miesiące. Długo nieusuwany kamień może doprowadzić do awarii nawet najlepszego sprzętu oraz wpłynąć na jakość napoju. Ponadto sprawia, że urządzenie musi w trakcie pracy pobierać więcej prądu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (50 głosów, średnia: 4,96 z 5)
zapisuję głos...