Zadbaj o ferie bez ospy wietrznej

Spis treści:

Ferie to okres, na który z niecierpliwością czekają zarówno dzieci, jak i rodzice. Przerwa zimowa to chwila odpoczynku i czas, by nabrać nowej energii do działania. Część rodzin planuje wyjazdy w góry, połączone z zimowym szaleństwem na stokach, a część aktywnie spędza czas w mieście. Wszystkim jednak zależy na tym, by podczas ferii dzieci nie dopadły uciążliwe choroby, jak na przykład ospa wietrzna. Rodzice – głowa do góry! Jest sposób, aby ospie wietrznej zaradzić!

Jak zabezpieczyć dziecko przed ospą wietrzną

 

Kilka faktów na temat ospy:

Ospa wietrzna to powszechna choroba zakaźna wieku dziecięcego. Najbardziej są na nią narażone dzieci poniżej 9 roku życia. Ospa wietrzna charakteryzuje się bardzo dużą zaraźliwością. W klimacie umiarkowanym, zachorowania najczęściej odnotowuje się późną zimą i wczesną wiosną, a więc również w czasie ferii zimowych i w okolicy Świąt Wielkiej Nocy. Okres inkubacji choroby, czyli od chwili zakażenia do pojawienia się objawów, trwa średnio dwa tygodnie.

 

Mamo, Tato te kropki swędzą!

Charakterystyczna wysypka, która towarzyszy ospie wietrznej to zmora rodziców i dzieci. Najczęściej występuje na skórze, ale może także pojawić się w okolicach jamy ustnej, gardła, a nawet na rogówce, spojówkach, w krtani, tchawicy lub w okolicach narządów płciowych. Swędzące wykwity są uciążliwe i bolesne, niejednokrotnie towarzyszy im także gorączka, osłabienie i złe samopoczucie. Początkowo wysypka jest widoczna na skórze głowy, twarzy lub tułowiu, następnie pojawia się na kończynach. Pierwszy etap wysypki to czerwone plamki, które zamieniają się w grudki, a następnie w pęcherzyki wypełnione klarowną treścią, która mętnieje.Maluchy często nie mogą powstrzymać się od ich drapania i są niespokojne. Warto więc używać sprawdzonych metod, które odkażą wykwity i zmniejszą świąd. W praktyce wielu rodziców sprawdzają się: chłodne okłady, maści przeciwświądowe czy popularny roztwór gencjany.

 

Jak zabezpieczyć dziecko przed ospą wietrzną ?

To pytanie z pewnością nurtuje rodziców, którzy planują zimowe atrakcje. Odpowiedź na nie jest prosta. Najlepszą metodą zapobiegania infekcji wirusem ospy wietrznej jest zaszczepienie. W Polsce szczepienie przeciw ospie wietrznej jest zalecane przez Ministerstwo Zdrowia wszystkim osobom, które nie chorowały i nie zostały zaszczepione w ramach szczepień obowiązkowych oraz kobietom planującym ciążę, które nie przechodziły ospy wietrznej. Cykl szczepienia składa się z dwóch dawek, które należy podać w odstępie co najmniej 6 tygodni.Eksperci zalecają rozpoczęcie szczepienia pomiędzy 13. a 23. miesiącem życia dziecka.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.ospawietrzna.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (29 głosów, średnia: 4,24 z 5)
zapisuję głos...