Zacznij uprawiać sport – Twój kręgosłup Ci podziękuje

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób skarży się na bóle kręgosłupa. Nie wolno ich ignorować, ponieważ z pozoru niewielki ból może przekształcić się w długotrwałą, uciążliwą kontuzję. Dlatego warto zacząć dbać o swój kręgosłup, a najlepiej jest to zrobić poprzez uprawianie sportu.

Aktywnosc fizyczna

Siedzący tryb pracy, brak ruchu, poruszanie się wszędzie samochodem oraz wieczne  przepracowanie i zmęczenie powodują, że wieczorem brakuje nam już siły na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Tempo życia jakie sami sobie narzucamy, jest jednym z najbardziej negatywnych skutków rozwoju cywilizacyjnego, działającym na niekorzyść naszej kondycji fizycznej, w szczególności kręgosłupa. Brak ruchu negatywnie wpływa na obniżenie energii, żywiołowości oraz ogólny stan naszego samopoczucia. Nieodpowiednia pozycja siedząca w pracy czy nieprawidłowo umiejscowiony komputer, mogą spowodować uciążliwy, nieprzyjemny ból w rożnych częściach kręgosłupa. Ponadto długotrwałe siedzenie powoduje przeciążenie odcinka szyjnego oraz lędźwiowego, co wpływa na pogorszenie ogólnej kondycji naszego kręgosłupa.

 

Ćwicz z głową

Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń znacznie poprawia kondycję organizmu i zbawiennie wpływa na kręgosłup. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że nie każda dyscyplina zalecana jest osobom cierpiącym na ból tej części ciała. Przede wszystkim nie powinno się zaczynać uprawiać sportów wymagających od nas wkładu dużej siły mięśniowej (podnoszenie ciężarów, boks), a także tych, które w bezpośredni sposób wpływają na obciążenie kręgosłupa, jak np. gimnastyka artystyczna. Poza tym, do ćwiczeń należy podchodzić z głową – przeprowadzanie codziennych, wykańczających treningów, zwłaszcza jeżeli wcześniej nie poświęcało się czasu na tego typu aktywności, może spowodować przeciążenie mięśni i stawów, przyczynić się do kontuzji, a także szybko zniechęcić do wysiłku. Optymalną liczbą są trzy treningi w tygodniu, podczas których stopniowo zwiększa się wysiłek. Lepiej częściej wykonywać lżejsze ćwiczenia, niż rzadziej przeprowadzać „mordercze” treningi.

 

Sport to zdrowie

Najczęściej polecanym sportem dla ludzi skarżących się na ból kręgosłupa jest pływanie. W wodzie grawitacja ma na nas mniejszy wpływ, ciało staje się lżejsze, dlatego stawy mogą odpocząć, a do pracy zabierają się wszystkie mięśnie. Kręgosłup nie musi utrzymywać sylwetki w pozycji pionowej, więc skupia się na ruchach ciała. Style, które najskuteczniej pobudzają do ruchu mięśnie grzbietu to kraul oraz pływanie na plecach. Rehabilitanci zalecają również specjalne, dobrane indywidualnie ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie wokół kręgosłupa i przy regularnym ich wykonywaniu, zapobiegają nawrotom bólu w przyszłości.

Kolejnym polecanym przez lekarzy sportem jest jogging. Podczas biegania człowiek zachowuje naturalną pozycję ciała, a mięśnie kręgosłupa stabilizują się. Bardzo ważną kwestią jest dobranie odpowiedniego obuwia (na miękkiej podeszwie) oraz znalezienia miejsca z miękkim podłożem (należy unikać asfaltu). Jak mówi doktor Barbara Cypryńska – specjalista rehabilitacji, ortopedii i traumatologii z Kliniki Rehabilitacji Nowy Dwór: „Gdy zgłaszają się do nas osoby z bólem pleców, wynikającym z prowadzonego stylu życia najczęściej zalecamy im krótkie przebieżki. Jednakże jeżeli są to osoby starsze lub nie mające wyrobionej kondycji fizycznej, zachęcamy ich do długich spacerów, bądź szybszego marszu. Najbliższą okolicę naszej Kliniki stanowi Bolimowski Park Krajobrazowy, a jego miękkie podłoże jest idealną nawierzchnią do tego typu sportu”.

Innym polecanym ćwiczeniem jest jazda na rowerze po równej powierzchni. Wstrząsy i wyboje na nierównych drogach negatywnie wpływają na kręgosłup. Jednakże nie każdy rodzaj roweru sprzyja pozbyciu się bólu. Jadąc rowerem górskim lub szosowym, pozycja ciała jest ułożona niemalże poziomo, dlatego lepiej wybrać rower miejski. Kluczową kwestią jest ułożenie na odpowiedniej wysokości siodełka i kierownicy. Podczas siedzenia na siodełku, musimy się upewnić, że noga w najniższej pozycji pedała jest wyprostowana. Jeśli chodzi o kierownicę, to trzymając na niej ręce, nasze ciało powinno być lekko pochylone do przodu.

Wymienione powyżej ćwiczenia mają korzystny wpływ na kręgosłup oraz organizm człowieka. Warto rozpocząć regularne treningi, żeby raz na zawsze pozbyć się bólu. W przypadku wątpliwości związanych z uprawianiem sportu, bądź ilością i intensywnością treningów, warto jest poradzić się lekarza specjalisty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (289 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Mazzi  16 lipca 2013 15:41

  Nie wiedziałam, że nie warto biegać po asfalcie 🙂

  Odpowiedz
 2. Masza  19 lipca 2013 17:15

  Sport to zdrowie,ale dawkowane z umiarem.Nie można rzucać się na codzienne,mordercze treningi,skoro jedynym sportem jakim się uprawiało,było chodzenie do samochodu lub leżenie na kanapie.Najlepiej zacząć właśnie od pływania i jazdy rowerem.Nie dość,że schudniemy,to jeszcze poprawi nam się kondycja.

  Odpowiedz
 3. Kobietaona  2 sierpnia 2015 13:10

  Najgorzej zacząć ćwiczyć później to już rutyna, najważniejsza jest mobilizacja, a z tą czasem ciężko 😀

  Odpowiedz
 4. marcia7  31 sierpnia 2016 14:51

  no to pon pracy czas na trening

  Odpowiedz
 5. stokrotkapolna  24 października 2016 06:30

  Sport to zdrowie jak mówi stare przysłowie. I nigdy nie jest na niego za pózno. Ale trzeba zacząć od podstaw,małymi kroczkami, żeby nie zrobić krzywdy naszemu organizmowi. Nawet w chorobach można ćwiczyć, a wręcz trzeba. Tylko pod kontrolą, i dostosowane ćwiczenia do wydolności organizmu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany