Zaćma to nie wyrok! Jak leczyć wzrok dotknięty kataraktą?

Zaćma jest inaczej nazywana kataraktą.  Stanowi jedną głównych przyczyn ślepoty na świecie. Jednak dzięki postępowi medycyny diagnoza nie musi być wyrokiem i  większość osób ma szansę odzyskać normalny wzrok.

oczy zaćma

Zaćmę starczą, to znaczy tę, której objawy pojawiają się po 60. roku życia, nazywa się nabytą. Jest ona najpowszechniejszym typem tego schorzenia. Powszechnie uważa się, że jest ona naturalnym skutkiem starzenia się organizmu. Aż w 90% przypadków związana jest ona bowiem z wiekiem. Przyczyny choroby nie są do końca jasne, może ona powstać w następstwie cukrzycy lub urazów gałki ocznej. Istotną rolę odgrywają w tym wypadku czynniki genetyczne. Osoby, u których w rodzinie zaćma była już stwierdzona wcześniej, są bardziej narażone na jej wystąpienie.

Zaćma to nie wyrok! – Problem mętnej soczewki

Laserowa korekcja wzroku

Proces powstawania zaćmy starczej można podzielić na następujące etapy: wzrost uwodnienia soczewki, następnie jego zmniejszenie, do tego dochodzi zaburzenie metabolizmu białek soczewki, spadek stężenia potasu oraz wzrost stężenia sodu i wapnia w oku. W efekcie zaćmy soczewka staje się mętna, co utrudnia codzienne widzenie. Najbardziej zauważalne skutki rozwijającej się choroby to:

 • brak ostrości obrazu,
 • zmniejszenie poczucia kontrastu obrazów,
 • trudności z widzeniem nocą,
 • efekt „halo”, czyli podwójnego światła,
 • problem z widzeniem przedmiotów czy osób znajdujących się w dali.

Zaćma nie powoduje łzawienia, zaczerwienienia ani dolegliwości bólowych oczu, dlatego łatwo zbagatelizować pierwsze niepokojące sygnały – zwłaszcza, jeśli dotyczą tylko jednego oka. Jednak wystąpienie powyższych symptomów powinno skłonić daną osobę do wizyty u okulisty. W przeciwnym razie degradacja soczewki będzie postępować. Zaawansowaną zaćmę można poznać po szaro-białych źrenicach. Sam proces zmętnienia soczewki może trwać nawet kilka lat.

„Rozróżnia się trzy rodzaje zaćmy: jądrową, podtorebkową oraz korową. Każdą z nich cechują dodatkowe skutki, poza ogólnie występującymi. W przypadku zaćmy jądrowej będzie to zmiana w postrzeganiu barw, podtorebkowej – zjawisko rozszczepienia światła wokół jego źródła, zaś korowej – podwojenie konturów” – wyjaśnia lek. med. Maciej Koszałkowski, specjalista okulista z CM ENEL-MED.

Zaćma to nie wyrok! – Odzyskać wzrok

jak-dbać-o-oczy

Nie ma leku na zaćmę, podobnie jak szkieł korekcyjnych, najlepszą formą leczenia jest operacja. Usunięcie zaćmy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w okulistyce. Obecny trend, to wykonanie operacji już we wczesnym stadium schorzenia, gdy pogarsza się ostrość widzenia, odczuwalna, np. podczas jazdy samochodem czy pracy przy komputerze. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest więc pogorszenie się wzroku, którego nie można skorygować żadnymi okularami, a uniemożliwiające prawidłowe funkcjonowanie pacjenta.

Przed operacją niezbędne jest wykonanie dokładnego i szczegółowego badania okulistycznego w celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. „Zabieg odbywa się przy użyciu ultradźwięków, które rozbijają zmętniałą soczewkę, co umożliwia następnie wstawienie sztucznej. Pacjent jest zazwyczaj znieczulany tylko miejscowo, a sama operacja zajmuje maksymalnie 20 minut. Po niej można udać się prawie natychmiast do domu” – mówi specjalista okulista z Centrum Medycznego ENEL-MED.

W tej chwili stosuje się najczęściej akrylowe lub silikonowe soczewki, które pozwalają skorygować wady wzroku, jak krótko- czy dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Posiadają one dodatkowo filtr UV i żółtą plamkę, która chroni oko przed negatywnym działaniem światła niebieskiego. Obecnie są one dostępne tylko w formie usługi prywatnej. Wybór soczewki powinien być zawsze poprzedzony konsultacją ze specjalistą okulistą.

Wskazania po zabiegu

Konsultację z okulistą należy odbyć już następnego dnia po zabiegu. Ma ona na celu wykluczenie ewentualnych powikłań. Przez okres około dwóch tygodni pacjentowi zaleca się noszenie na oku specjalnej osłonki, dotyczy to również nocy. Wskazane jest stosowanie specjalistycznych kropli do oczu oraz spanie najlepiej na wznak.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (135 głosów, średnia: 4,24 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  21 czerwca 2016 08:33

  Moja mama jest po dwóch operacji zaćmy. Potem wdała jej się zaćma wtórna i musiała mieć krótki laserowy zabieg. Teraz dobrze widzi i nie pogłebia jej się krótkowzroczność. najgorsze jest to, ze w kolejce na zabieg trzeba dłuuuugo czekać.

  Odpowiedz
 2. Aneta  21 czerwca 2016 10:02

  Nie wiedziałam, że katarakta to inna nazwa zaćmy. Ciekawy artykuł, warto wiedzieć, tym bardziej, że objawy zaćmy nie są jednorodne i ciężko od razu stwierdzić „po domowemu”, że to zaćma.

  Odpowiedz
 3. paula  30 czerwca 2016 08:49

  Co z tego że robią operację jak w polsce się czeka nawet 3 lata- ja mieszkam w Szczecinie i tyle mam niby czekać. Moim zdaniem nie ma co. Są wyjazdy do Ostrawy i do Berlina organizowane i nfz zwraca kase ze zabieg. Trzeba 499 zł zapłacić tylko za organizacje wyjazdu w tym opieka medyczna itd. Znalazłam info na zacma.cz. NFZ musi kase zwrócić, więc nie warto tyle czekać na zabieg w u nas w kraju

  Odpowiedz
 4. acapela  21 czerwca 2018 13:06

  Moja babcia miała operację na zaćmę w Czechach, a wszystko dzięki refundacji NFZ w ramach ustawy o leczeniu transgranicznym. Mówię o tym, bo może niewiele osób o tym ma pojęcie, a może się to bardzo przydać w przyszłości. Czas oczekiwania na operację zaćmy jest bardzo krótki, a sam zabieg usunięcia zaćmy z pobytem w klinice to łącznie kilka godzin. W cenie są m.in. leki okołozabiegowe, polska dokumentacja medyczna, opieka polskiego lekarza. Polecam zresztą zapisać się w tym celu do czeskiej kliniki PROVISUS.

  Odpowiedz
 5. Ksawery  6 grudnia 2018 21:27

  Mój tata miał operację u dr Michnowskiego w Białymstoku. Na szczęście udaną. Ale bardzo długo męczył się z zaćmą i tak naprawdę już miał dosyć. Dobrze, że trafiliśmy na fajnego lekarza. Zaćma to nie wyrok, owszem, ale trzeba długo się nacierpieć, aż w końcu choroba ustanie, za sprawą doświadczonego lekarza.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany