Zaćma – w jaki sposób atakuje oko?

Nazwy niektórych chorób słyszy się dość często w mediach czy przy okazji codziennych rozmów ze znajomymi. Rzadko jednak potrafimy połączyć termin określający daną dolegliwość z konkretnymi objawami. Jednym z takich popularnych, ale nierozumianych schorzeń jest zaćma. Wiemy, że ma coś wspólnego z oczami, ale mało kto potrafi wyjaśnić jej mechanizmy. Na czym polega i jak można ją leczyć? Oto garść podstawowych informacji dla zainteresowanych.

zacma-w-jaki-sposob-atakuje-oko

Sekret tkwi w soczewce

By zrozumieć istotę zaćmy, potrzebna będzie krótka powtórka z anatomii, a konkretnie – z budowy oka. Wszyscy znamy takie jego części jak gałka oczna, siatkówka, rogówka, źrenica, tęczówka… Okazuje się jednak, że dla ostrości naszego widzenia kluczowe znaczenie ma inny organ – soczewka. To mały, dyskowaty element, który znajduje się na przedniej ścianie oka. Jego główną rolą jest przepuszczanie światła i odpowiednie go załamywanie. Jeśli soczewka jest zdrowa, jest przezroczysta i elastyczna. Dzięki temu załamuje światło pod odpowiednim kątem i sprawia, że skupia się ono na siatkówce. Umiejscowiony tam nerw może zaś przesłać powstały w ten sposób obraz do mózgu.

Zaćma to zaś mętnienie naturalnej soczewki oka. Mętna soczewka blokuje światło, przez co tylko niewielka jego ilość ma szansę dotrzeć do siatkówki. Co więcej, traci swoje zdolności skupiające, w związku z czym obraz, jaki powstaje na siatkówce, jest bardzo niewyraźny. Postępująca zaćma coraz bardziej pogarsza ostrość widzenia i znacząco wpływa na jakość codziennego życia. W późniejszych stadiach chory jest w stanie odróżnić tylko światło od ciemności – bywa, że prowadzi niemal do utraty wzroku.

Jak leczy się zaćmę?

Okazuje się, że technicznie zaćma nie jest skomplikowaną chorobą. Problem tkwi w soczewce, łatwo więc domyślić się, że to na niej skupiają się zabiegi mające przywrócić choremu sprawność widzenia. Medycyna nie odkryła do tej pory farmakologicznej drogi odwrócenia procesu mętnienia soczewki. Oznacza to, że jedyną drogą do wyleczenia zaćmy jest interwencja chirurgiczna.

Choć perspektywa operacji wielu osobom wydaje się przerażająca, zabieg usunięcia zaćmy uważa się za jeden z najprostszych i najbardziej spektakularnych w sztuce chirurgicznej. Całość polega na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej i zastąpieniu jej nową, sztuczną. Operacja trwa do 30 minut i przynosi choremu ogromną ulgę. Osoba, która przed poddaniem się zabiegowi miała problemy z samodzielnym funkcjonowaniem i wykonywaniem najprostszych czynności, kilkadziesiąt minut później odzyskuje całkowitą sprawność. To nie wszystko – w przypadku zabiegu odpłatnego można też zdecydować się na soczewkę o dodatkowych właściwościach korygujących.Zaćma i krótkowzroczność czy astygmatyzm pokonane za jednym razem? Brzmi kusząco… Zaćmę da się więc łatwo pokonać – ale pamiętajmy, że liczy się jednak szybka reakcja.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (111 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kasia87g  27 października 2016 17:29

  warto wiedzieć

  Odpowiedz
 2. macierzanka  28 października 2016 19:56

  Ciekawe informacje.

  Odpowiedz
 3. janka1312  28 października 2016 23:34

  przerażające , ale prawdziwe

  Odpowiedz
 4. martucha180  29 października 2016 11:46

  Szybka reakcja? W Polsce na operację zaćmy czeka się nawet kilka lat.

  Odpowiedz
  • Aneta  4 listopada 2016 12:18

   To prawda niestety… Najczęściej są to 1,5 roku – 3 lata – właśnie usiłujemy gdzieś babcię wcisnąć wcześniej, ale jest ciężko. Jak wcześniej, to pozostaje tylko prywatnie.

   Odpowiedz
 5. Jaworka  6 listopada 2016 20:04

  Zaćma to nie wyrok ale i nic przyjemnego jak trzeba długo czekać na operację warto też sparawdzać wzrok raz na jakis czas

  Odpowiedz
 6. acapela  21 czerwca 2018 13:04

  Leczenie zaćmy w Czechach jest na chwilę obecną po prostu bardziej opłacalne. Terminy są ‚na już’, a gwarantowany jest także pełny zwrot kosztów zabiegu na NFZ. Jeśli ktoś się jeszcze waha, to naprawdę nie ma nad czym. Czekanie na operację zaćmy miesiącami po prostu nie ma sensu… Jeśli mogę Wam polecić dobrą placówkę, gdzie wykonacie usunięcie zaćmy, to będzie to klinika PROVISUS w czeskim Cieszynie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany