Zaćma – jak rozpoznać tę groźną chorobę?

W wyniku zaćmy wzrok traci coraz więcej osób. Jest ona jedną z głównych przyczyn ślepoty wśród społeczeństwa. Choroba polega na stopniowym mętnieniu soczewki oka, które niezatrzymane w porę, może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jakie są objawy zaćmy i na czym polega jej leczenie? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie są przyczyny zaćmy?

Trudno jednoznacznie określić, co wpływa na rozwój zaćmy. Do zachorowania mogą przyczynić się predyspozycje genetyczne oraz przebyte urazy i choroby oczu. Nie ulega jednak wątpliwościom, że decydującą rolę odgrywa starzenie się organizmu – najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się wśród ludzi po 60. roku życia.

Zaćma – objawy

Jak większość chorób oczu, zaćma w początkowym stadium nie daje wyraźnych objawów. Po pewnym czasie dają one jednak o sobie znać. Odczuwalne jest zwłaszcza znaczne pogorszenie ostrości wzroku – widzenie staje się przymglone, a wykonywanie codziennych trudności coraz trudniejsze. To jednak nie wszystko – pogłębiają się także wady wzroku, pojawiają się problemy z oceną odległości, oczy szybciej się męczą. Pamiętaj, że jedynym sposobem na wczesne wykrycie zaćmy, jest regularne badanie wzroku – dlatego nie czekaj na pojawienie się wspomnianych dolegliwości, tylko umów się na wizytę u okulisty.

Zaćma – leczenie

Zaćmy nie da się leczyć farmakologicznie – jedynym sposobem na uporanie się z tą chorobą jest operacja. Nie ma się jednak czego obawiać – zabieg jest w pełni bezpieczny i stosunkow krótki, zazwyczaj trwa około 20 minut. Polega on na rozbiciu za pomocą lasera starej, zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce nowej, sztucznej. Oczywiście wszystko odbywa się pod znieczuleniem, a pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. To metoda, która gwarantuje całkowite wyleczenie – tuż po zabiegu po zaćmie nie ma śladu. Gwarancją powodzenia jest przestrzeganie zaleceń lekarskich i regularne uczęszczanie na kontrole. Po zabiegu nie należy się przemęczać, dźwigać ciężkich rzeczy, warto z kolei ochraniać oczy przed wszelkimi uszkodzeniami i nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne.

W przypadku zaobserwowania u siebie jakiegokolwiek objawu mogącego wskazywać na zaćmę zgłoś się do placówek EMC – największej sieci przychodni i szpitali w Polsce.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (132 głosów, średnia: 4,40 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  7 września 2018 14:26

    Tylko w Polsce długo się czeka na zabieg usunięcia zaćmy.

    Odpowiedz
  2. macierzanka  9 września 2018 20:35

    Przydatne informacje.

    Odpowiedz
  3. MarciaMarcia  10 września 2018 08:12

    Dziękujemy za takie artykuły

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany