Zaćma – Dowiedz się jak zadbać o swoje oczy

Wiedza Polaków na temat zaćmy wciąż opiera się na stereotypach. Brak rzetelnej wiedzy na ten temat powoduje niepotrzebny strach przed operacją, a choroba uchodzi za niebezpieczną i trudną do wyleczenia. A tak być nie powinno. Dziś leczenie zaćmy poprzez zabieg chirurgiczny to rutynowa czynność przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Przy okazji tego zabiegu można również skorygować wszystkie wady wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność. Wczesne wykrycie choroby zmniejsza ryzyko komplikacji.

Zaćma

 

Zaćma jest jedną z najczęstszych chorób wzroku. W większości przypadków, bo aż w 90 procentach, choroba ta jest przyspieszeniem fizjologicznego procesu starzenia się soczewki i występuje u osób po 50 roku życia (tzw. ?zaćma starcza?). Pierwsze objawy tej choroby mogą jednak wystąpić u wielu osób znacznie wcześniej, nawet przed 40 rokiem życia. Nie należy ich bagatelizować. Lekkie zamglenie, brak wyrazistości barw i kontrastu to pierwsze symptomy zaćmy. Jedynym sposobem wyleczenia jest bezbolesna operacja wymiany soczewki, zwykle wykonywana w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjenci wykonujący pracę biurową najczęściej po 2 tygodniach mogą wrócić do pracy, osoby których praca wymaga wysiłku fizycznego – po około 2 miesiącach. Podczas operacji usuwana jest stara zmętniała soczewka własna i wszczepiana w to miejsce nowa, indywidualnie dla każdego pacjenta dobrana soczewka sztuczna. Poprzez właściwe dobranie rodzaju soczewki i jej mocy optycznej można skorygować trwale współistniejące wady wzroku. Stosowane dotychczas rutynowo soczewki pozwalały na korekcję krótkowzroczności i nadwzroczności. Najnowsze modele soczewek firmy Alcon dodatkowo pozwalają na korektę astygmatyzmu (AcrySof Toric) i starczowzroczności (AcrySof ReSTOR Toric), co uwalnia pacjentów od stosowania po operacji jakichkolwiek okularów do dali i bliży. We wszystkich implantach nowej generacji oznaczonych symbolem AcrySof Natural zastosowane są filtry światła UV i niebieskiego, co stanowi profilaktykę przed starczym zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem tzw. AMD. Wprowadzenie do konstrukcji soczewek asferyczności oznaczonej w implantach firmy Alcon symbolem IQ umożliwia bardzo dobre widzenie w warunkach słabego oświetlenia, poprawę kontrastu i zmniejsza częstość występowania niepożądanych zjawisk fotooptycznych typu ?halo?. Wysoka jakość materiałów z których są zrobione, zmniejsza prawdopodobieństwo powikłań pooperacyjnych. Sama operacja wykonywana jest przez mikrocięcie (2 mm otwór) i najczęściej w trybie chirurgii jednego dnia.

Twoje dziecko często mruży oczy lub je pociera?

Twoje dziecko często mruży oczy lub je pociera?

Przygotowując wyprawkę szkolną dla dziecka rodzice skupiają się zazwyczaj na zakupie podręczników i zeszytów. Często zapominają, iż regularne sprawdzanie stanu zdrowia dziecka jest kluczową kwestią prawidłowego rozwoju pociechy i funkcjonowania w szkole. Oczy są jednym

Mimo to w Polsce nadal świadomość społeczna na temat zaćmy jest dosyć niska, nawet wśród samych zainteresowanych tym tematem osób. Z badań przeprowadzonych przez CBOS na zlecenie firmy Alcon w 2010 roku, wynika, że co 4 osoba będąca po zabiegu, przyznaje, że przed jego wykonaniem miała zbyt mało informacji na temat planowanej operacji. Pierwsze symptomy zaćmy są często bagatelizowane. Tymczasem przy tej chorobie szybka reakcja na pierwsze jej objawy jest bardzo ważna. Im wcześniej ? tym lepiej. Według najnowszych publikacji GUS, co 8 osoba dorosła potrzebująca pomocy specjalisty rezygnuje z niej. Okazuje się, że jednym z najczęściej wymienianych powodów takiej decyzji jest przekonanie, że ?nie należy spieszyć się z wizytą, trzeba trochę poczekać, a może problemy zdrowotne same miną?.

?Nie należy lekceważyć pierwszych objawów zaćmy. Jej wczesne wykrycie znacznie ułatwia zadanie lekarzom. Strach pacjentów wynika z niedoinformowania. Zabieg operacyjny jest jednak bezbolesny, a rekonwalescencja po operacji – bardzo krótka.? – mówi okulista, dr Wojciech Kołodziejczyk.

W Polsce wciąż wiedza na temat zaćmy jest ograniczona. Mimo powszechności tej choroby, panuje przekonanie, że jest ona groźna, a zabieg operacyjny ryzykowny. Brak wiedzy i utrwalone stereotypy o zaćmie szkodzą pacjentom.

?Dziś obawy pacjentów są zupełnie nieuzasadnione.Przez ostatnie 20 lat, wraz z przybywaniem nowoczesnej techniki z Zachodu, równocześnie renesans przeżywała rodzima chirurgia i okulistyka.? ? podsumowuje dr Kołodziejczyk ? ?Nowoczesny sprzęt i współcześnie stosowane metody sprawiają, że usuwanie zaćmy jest bezpieczną dla pacjenta, skuteczną i przewidywalną procedurą chirurgiczną, którą można wykonać w trybie chirurgii jednego dnia.

Z myślą o pacjentach i bliskich osobach cierpiących z powodu zaćmy powstała strona www.leczeniezacmy.pl stanowiąca wyczerpujące źródło wiedzy na temat zaćmy oraz sposobów jej leczenia. Dodatkowo, na stronie znajduje się także lista wybranych klinik, w których dostępne są soczewki firmy Alcon.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (166 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. acapela  21 czerwca 2018 13:05

    Przypadłością starszych osób jest właśnie zaćma. Prowadzi ona niestety do ślepoty ALE bardzo łatwo usuwa się takie schorzenie i pacjent szybko wraca do pełni widzenia. Tylko na operację w Polsce na fundusz trzeba czekać ładnych kilka lat… Na szczęście jest nadzieja dla polskiego pacjenta. To operacje zaćmy za granicą np. w klinikach czeskich typu PROVISUS , na które czeka się jakieś 2 tygodnie od wizyty kwalifikacyjnej. Jeśli jest możliwość skorzystania, to ja bym nie zwlekała!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany