Zaburzenia nastroju – jak skutecznie je leczyć
Zaburzenia nastroju to choroba, która dotyka coraz większą liczbę ludzi. W Polsce cierpi na nią już co szósta osoba. Czy ludzie, którym ciężko jest zapanować nad swoim samopoczuciem mają szansę na skuteczne leczenie?
Nastrój każdego z nas ma tendencję do częstej zmiany. Nasze własne myśli lub czynniki zewnętrzne mogą powodować nawet radykalną zmianę w kwestii tego jak się czujemy, ale osoby zdrowe zwykle są w stanie kontrolować własne samopoczucie.
Co odczuwa osoba z zaburzeniami nastroju?
U osób dotkniętych tą choroba nie istnieje pojęcie kontroli nad emocjami. Ten brak sprawia, że chory ma jeszcze większe poczucie smutku. Pacjent doświadcza szerokiej gamy stanów emocjonalnych, w tym: depresji, manii, hipomanii, lęku i innych.
Choroba afektywna dwubiegunowa (CHAD) to specyficzny rodzaj zaburzenia nastroju, charakteryzujący się epizodami manii lub hipomanii oraz epizodami depresji.
Przyczyny zaburzeń nastroju
Zaburzenia nastroju mogą mieć różne przyczyny. Często są one związane z czynnikami genetycznymi, ale także z czynnikami środowiskowymi. Wiele osób cierpi na zaburzenia nastroju z powodu stresu, braku snu, niewłaściwej diety.
Objawy zaburzeń nastroju
Objawy zaburzeń nastroju są różne i mogą mieć różne nasilenie. Najczęściej występujące objawy to:
– niski nastrój,
– brak energii,
– problemy z koncentracją,
– problemy z pamięcią,
– problemy ze snem,
– brak apetytu lub nadmierne jedzenie,
– uczucie beznadziei,
– poczucie winy.
Rola prawidłowej diagnostyki
Przed przystąpieniem do leczenia zaburzeń nastroju warto wykonać badania diagnostyczne, które wykluczą inne przyczyny naszego zmiennego samopoczucia. Z myślą o osobach, które podejrzewają, że mogą cierpieć na zaburzenia nastroju powstał pakiet badań diagnostycznych Reminder. Ten dobrany zestaw badań pozwoli na wykluczenie schorzeń i ocenę fizycznego zdrowia Pacjenta przed przystąpieniem do procesu teraputycznego. Więcej informacji na: https://jutromedical.com/sklep/produkty/reminder-zaburzenia-somatyczne-diagnostyka
Leczenie zaburzeń nastroju
Leczenie zaburzeń nastroju jest długotrwałe i wymaga zaangażowania Pacjenta. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia są: terapia farmakologiczna oraz terapia psychologiczna.
Farmakoterapia polega na stosowaniu leków przeciwdepresyjnych, które pomagają w regulacji poziomu neuroprzekaźników w mózgu. Leki te powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza.
Terapia psychologiczna polega na rozmowach z terapeutą, które pomagają w identyfikacji przyczyn zaburzeń nastroju oraz w opracowaniu strategii radzenia sobie z nimi. Najczęściej stosowanymi metodami terapii psychologicznej są terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia interpersonalna.
Akcja „Mind your Body” – Jutro Medical + Wellbee + Mindly
Zdrowie psychiczne zaczyna się w Twoim ciele. Jutro Medical wraz z partnerami akcji:
- Portalem Wellbee – pozwalającym na komunikację online z psychologami, psychoterapeutami i psychodietetykami
- Aplikacją Mindly – pomagającą obniżyć poziom stresu zawsze, gdy tego potrzebujesz
zaprasza do wzięcia udziału w akcji Mind your Body.
Artykuł sponsorowany