Ząbkowanie – jak pomóc maluchowi przejść ten bolesny okres ?

Ząbkowanie to ciężki okres i dla dziecka i dla mamy. Zły nastrój, marudzenie i wkładanie do buzi wszystkiego w zasięgu ręki. Jak pomóc dziecku przejść ząbkowanie? Jakie sposoby ułatwią mu ten okres? Jak przebiega proces ząbkowania? Jakie są jego objawy?

Proces kształtowania się uzębienia dziecka odbywa się stopniowo.Pierwszy ząb pojawia się między 6. a 7. miesiącem życia dziecka. Cały proces kształtowania się mlecznych zębów trwa do 3. roku życia. Jako pierwsze wychodzą zazwyczaj dolne, a następnie górne jedynki. Wyżynają się parami, bądź samodzielnie. Następnie, między 8. a 10. miesiącem życia pojawiają się dwójki. Najbardziej bolesny proces to wyżynanie się trójek i czwórek –  od 1. do 2. roku życia. Po 2. roku życia pojawiają się cztery piątki – zazwyczaj bezobjawowo. Łącznie dziecko będzie miało 20 mlecznych ząbków, które zaczną wypadać po siódmym roku życia.

Zwiastuny pierwszego ząbka  

Pocieranie dziąseł piąstkami, obfite ślinienie się, niechęć do twardszych pokarmów (np. uwielbianych przez maluchów chrupek kukurydzianych) – są to pierwsze, zewnętrzne objawy ząbkowania. Dziąsła stają się zaczerwienione i rozpulchnione, a dziecko marudne i rozdrażnione. Nierzadko pojawia się biegunka albo stan podgorączkowy. Objawy ustępują w momencie, gdy ząbek przebije się przez dziąsło. Będzie on nadal wychodził, ale już nie w tak uciążliwy i bolesny sposób.

 

Ząbkowanie bez bólu

Proces ząbkowania daje się we znaki nie tylko maluszkowi, ale też jego rodzicom. Maluch jest płaczliwy, a zatroskani rodzice uciekają się do wielu sposobów aby mu pomóc.

Co skutecznie pomoże uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem?

  • Stosowanie żelowych gryzaków z wypustkami masującymi dziąsła. Należy je jednak myć kilka razy dziennie ciepłą wodą, by nie doszło do powstawania pleśniawek w buzi dziecka. Należy podawać je schłodzone wcześniej w lodówce, aby skutecznie łagodziły ból.
  • Podawanie dziecku obranych, umytych, twardych warzyw i owoców, którymi może masować sobie dziąsła.
  • Masowanie dziąsła maluszka specjalną silikonową szczoteczką albo gazikiem nasączonym naparem z rumianku lub szałwii.
  • Stosowanie żeli znieczulających, specjalnie przeznaczonych dla maluszków. Można je kupić w aptece bez recepty. Mają też działanie przeciwzapalne, jednak nie powinno się stosować ich częściej niż wskazują zalecenia producenta.
  • Podawanie pokarmów o półpłynnej konsystencji, chłodniejszych niż zwykle.

Domowych sposobów na uśmierzenie bolesnego ząbkowania jest wiele, jednak najpopularniejszym z nich jest stosowanie gryzaczków, których wybór na rynku jest ogromny – mówi Martin Molčan, dyrektor zarządzający Feedo.pl . – Przed wyborem odpowiedniego gryzaczka należy zwrócić uwagę na to, jak zbudowane są jego rączki i czy nasz maluch łatwo je uchwyci. Ważne jest również sprawdzenie czy gryzak nie jest zbyt ciężki, aby dziecko mogło go swobodnie unieść. A co najważniejsze – należy się upewnić, czy gryzak nie został wykonany ze szkodliwych materiałów, a jego powłoki nie są toksyczne dla zdrowia – dodaje Martin Molčan.

Poniżej prezentujemy różne rodzaje gryzaczków, dostępnych w sklepie internetowym Feedo.pl w promocyjnych cenach:

CANAPOL Gryzak z kieszonką

Bolesne mleczaki-3

Gryzak wykonano z niezawodnego, miękkiego, higienicznego materiału o najwyższej jakości. Gryzak jest wypełniony wodą zbadaną pod kątem czystości mikrobiologicznej. Woda zawdzięcza swój kolor naturalnym barwnikom, wykorzystywanym w przemyśle spożywczym. Dzięki kieszonce gryzaczek nie traci temperatury. Wkładanie do kieszonki i wyjmowanie z niej gryzaczka stymuluje rozwój zdolności motorycznych dziecka.

Cena Feedo.pl: 7,19 zł

NUK Szczoteczka do zębów + Szczoteczka do masowania dziąseł

Bolesne mleczaki-4

Edukacyjna szczoteczka do czyszczenia i masażu (dla dzieci w wieku ok. 6–12 miesięcy) masuje bolesne miejsca dziąseł i podniebienia, łagodząc ból powodowany ząbkowaniem. Szczoteczka do nauki mycia zębów delikatnie czyści pierwsze ząbki za pomocą miękkich, choć odpornych na przegryzienie gumowych wypustek. W zestawie ze szczoteczkami znajduje się pierścień zabezpieczający, który zapobiega włożeniu szczoteczki do buzi za daleko oraz może być również używany jako stojak.

Cena Feedo.pl: 22,90 zł

MUNCHKIN Gryzak obrotowy jeżyk

Bolesne mleczaki-5

Niezwykle miękki gryzak o unikatowej teksturze zapewniającej komfort dla delikatnych dziąseł niemowlęcia. Sprzyjają ona stymulacji warg i języka, co zachęca dziecko do przejścia od karmienia piersią do żucia. Potrząsaj, przekręcaj i  turlaj gryzak, aby usłyszeć ciekawe dźwięki. Powierzchnia o 10 różnych teksturach stymuluje dziecko rozwijając zdolności manualne i czuciowe.

Cena Feedo.pl: 16 zł

MAM Gryzak dla niemowląt Bite and Play

Bolesne mleczaki-6

Gryzak Bite and Play pozwala dziecku zapomnieć o ząbkowaniu. Różne rodzaje powierzchni i materiału przyciągają uwagę dziecka. Część napełniona wodą ma specjalny półkolisty kształt, co ułatwia dotarcie także do zębów trzonowych. W środkowej części gryzak jest wysklepiony do góry, dzięki czemu jest łatwy do trzymania. Przyspiesza rozwój dziecka. Produkt nie zawiera Bisfenolu A.

Cena Feedo.pl: 21,90 zł

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (159 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...